Strona główna > Polska > Informacje oraz publicystyka z Polski > Żydzi nie chcieli Kresów Wschodnich

Żydzi nie chcieli Kresów Wschodnich

1621731_474674522569023_1500518473_nW 1989 r. Michaił Gorbaczow zaproponował na spotkaniu w Moskwie Wojciechowi Jaruzelskiemu zwrot Ziem Wschodnich w dwóch wersjach.

Pierwsza: zwrot Wilna, Lwowa i Krzemieńca; Druga – okręg grodzieński z puszczą białowieską i dawne woj. Lwowskie z zagłębiem naftowym. Powodem tej propozycji było unieważnienie umów jałtańskich i chęć wzajemnego zrzeczenia się roszczeń o odszkodowania.

Wkrótce Jaruzelski przyjął propozycje Gorbaczowa w imieniu Polski. Kiedy sprawa dotarła do Warszawy, panowie Geremek, Michnik, Kuroń i Mazowiecki pojechali w pośpiechu do Moskwy i prawie na klęczkach wybłagali Gorbaczowa, aby tego nie czynił. Jakich wpływów użyli nikt nie wie, w końcu Gorbaczow przystal na ich prośby. Konsul generalny ZSRR w Krakowie p. Serdaczuk mówił o tym w obecności prof. Edwarda Prusa. Również potwierdził to poseł z Litwy do sejmu ZSRR Jan Ciechanowicz w rozmowie ze Stanisławem Sadowskim z Toronto. Podała to również prasa nowojorska. Opublikowano to w Podstawach Narodowych Nr 4 (2) 2006 r.

One thought on “Żydzi nie chcieli Kresów Wschodnich

  1. Pewnie wyszli z założenia ,że byłaby to destabilizacja regionu. Unieważnienie Jauty to oddanie ziem odzyskanych Niemcom , ktoś uważa , że nasze społeczenstwo a zwłaszcza ci wrosli w te ziemie byliby zachwyceni ,mieliby się znów przenosić dokąd, zostać poza granicami RP? No i po co nam w państwie ledwo dychającym mnóstwo Białorusinów, Ukraińców , co mielibyśmy ich deportować ? Toż to woda na młyn antypolskim postawom i polityce Moskwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.