Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Żydowskie gwiazdy Bollywood

Żydowskie gwiazdy Bollywood

Zestaw pytań i odpowiedzi z wywiadu z producentem dokumentu “Shalom Bollywood”, który mówi o 2000-letniej indyjskiej społeczności żydowskiej i roli, jaką pełni w krajowym przemyśle filmowym.

a
http://www.haaretz.com/jewish-world/jewish-world-features/jewish-stars-of-bollywood-1.515427

 Nota redakcyjna UglyTruth – biorąc pod uwagę obecny i przyszły status Indii w światowej scenerii gospodarczej, militarnej i politycznej, a także ich bliskie związki z izrahellem, ważne jest, aby zwrócić uwagę na znaczenie, jakie film będzie miał w poniżaniu i demoralizowaniu tego społeczeństwa, w dokładnie taki sam sposób, jak to ma miejsce na Zachodzie, jako środek służący przekształceniu tego społeczeństwa w naród „giętki”, gotowy zrobić wszystko, czego zapragną zorganizowane żydowskie interesy.

Ponadto należy pamiętać, że jeśli chodzi o podobieństwa między indyjskimi kobietami a ich odpowiednikami muzułmańskimi, zarówno w zakresie stroju, jak i wyglądu fizycznego, są one bardzo do siebie podobne. Zatem Bollywood staje się narzędziem demoralizacji młodych kobiet w społeczności muzułmańskiej, tworząc podobnie wyglądające “wzorce” w indyjskim filmie, podobne pod wieloma względami do metody, z użyciem której doprowadzono do demoralizacji młodych kobiet na Zachodzie przez m.in. różnorakie Madonny, Britney Spearsy i Lady Gagi.

Haaretz

Dyskusja na festiwalu filmu żydowskiego w Toronto, 14 kwietnia przypomni wielkie żydowskie gwiazdy – jak Sulochana, Pramila i Nadira.

Będą one głównymi gwiazdami Bollywood, stuletniego przemysłu filmowego z centrum w Bombaju, gdzie wciąż kręci się 800 filmów rocznie, ponad dwukrotnie więcej niż w USA,  a Danny Ben Mosze, pracownik naukowy w Deakin University w Australii, spędził sześć lat składając w całość swoje fascynujące i w dużej mierze zapomniane historie, aby stworzyć “Shalom Bollywood,” zestaw dokumentalny, jaki ukaże się jeszcze w tym roku. Film “opowiada o 2000-letniej historii indyjskiej społeczności żydowskiej i jej twórczym miejscu w indyjskim przemyśle filmowym”, jak mówi strona internetowa.

Dodając do swej prezentacji rzadkie klipy filmowe, Ben-Moshe będzie “opowiadać historię, w jaki sposób natknąłem się na tę historię, jak ją poznałem oraz perypetie związane z [Filmem].” Odpowiadał poprzez mail na pytania przesłane przez blog “The Arty Semite”, zanim wsiadł na pokład samolotu do Toronto.

– Jak trafiłeś ten temat i co cię zmusiło, aby zrobić o tym film?

– Mój hinduski student dał mi nekrolog Nadiry, ostatnią z wielkich aktorek żydowskich Bollywood, jakie odeszły. Wiedziałem, że były hinduskie żydówki, ale nie miałem pojęcia, że to była taka wybitna żydowska gwiazda ekranu. Udałem się do Indii, aby zrobić kilka badań, aby sprawdzić, czy jest wystarczająco dużo materiału do nakręcenia filmu o Nadirze, ale okazało się, że jest to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Zasadniczym czynnikiem było to, że to było tak intrygująco inne i pouczające. Biorąc pod uwagę przedmiot, dawał on możliwość przedstawienia żywego, zabawnego, nieco dziwacznego filmu. Jak często filmowcy mają okazję nakręcić film dokumentalny, gdzie wszystko śpiewa i tańczy?

– Jak mocno żydzi angażują się w filmy Bollywood?

– Do pewnego stopnia żydzi są zaangażowani w Bollywood czy kino indyjskie, jak to się wtedy mówiło, poprzez dziwaczność uwarunkowań kulturowych. Kiedy kino indyjskie powstawało, było tematem tabu dla hinduskich i muzułmańskich kobiet, nie było ich na ekranie, więc początkowo role kobiece grali mężczyźni, w stylu Szekspira czy Monty Pythona! Jednak społeczność żydowska była bardziej liberalna i postępowa i byli przygotowani do tej roli. Fakt, że mieli jaśniejszą skórę, czynił ich wszystkich bardziej odpowiednimi do celuloidu.

Te wspólnoty mają bardzo różne wartości. żydówki pracowały w zupełnie innych zawodach, które w tym czasie hinduskie i islamskie kobiety unikały, jak bycie telefonistką. żydzi nie uważają tego za coś brudnego i niegodnego wystawiania się na ogląd publiczny, a co przecież publiczność uwielbiała tak samo, jak te gwiazdy.

– Czy istnieje dowód jakiegoś żydowskiego zaangażowania w utworzenie samego Bollywood, jak w Hollywood?

– Nie da się do końca tego porównać, ponieważ Hollywood to był system studiów filmowych. Kino hinduskie istniało przez lata, zanim pierwsze studio zostało otwarte. Jednak pierwsza kobieta „superstar” była żydowską aktorką Sulochana (aka Ruby Myers), i ona oraz inne żydowskie gwiazdy miały kształtujący wpływ na rozwój kina indyjskiego.

Podczas gdy w pierwszych dniach Hollywood żydowski wpływ istniał poza kamerą, w Indiach to był pełny ekran, ale były też pewne istotne wyjątki od tego. Najważniejszym z nich jest scenarzysta David Joseph Penkar, który napisał pierwszy film mówiony w Indiach “Alam Ara” w 1931 roku, który stworzył szablon do naśladowania.

– Czy możesz opowiedzieć nam o niektórych tylko największych żydowskich gwiazdach Bollywood?

– Obok Sulochany, jest jeszcze Pramila (aka Esther Abrahams), pierwsza Miss Indii, oraz Nadira, jeden z największych wampów w dziejach kina hinduskiego, która regularnie występowała w filmach legendarnego reżysera Raj Kapoor.

– Czy istnieje żydowski wpływ na inne elementy kina Bollywood, jak muzyka, choreografia, kostiumy lub scenariusze?

– żydzi pracowali w tych wszystkich dziedzinach, a niektórzy robią to nadal, ale ich największy wpływ widoczny był na głównym ekranie. Były to największe z wielkich gwiazd, jakie przesuwały granice kina indyjskiego. Należy jednak wspomnieć o zmarłym Bunny Reubenie, prawej ręce Raj Kapoora i być może największym w historii Bollywood publicyście.

– W tym miesiącu mija stulecie filmowego Bollywood. Czy istnieje świadomość w Indiach – czy gdziekolwiek indziej – o roli żydów?

– Rozmawiałem z wieloma wybitnymi postaciami tego przemysłu w Indiach ery przeszłej i obecnej i niewielu wiedziało, że ci ludzie byli żydami. To jest część historii, o jakiej  opowiada mój film, a to ze ​​względu na nazwiska żydowskich gwiazd, jakie one sobie przybrały, aby ludzie uważali je za muzułmanów. Hinduska społeczność żydowska była i jest niewielka i ludzie nawet nie wiedzą, co to jest żyd. Byli oni często myleni z wyróżniającą się mniejszością, jaką są Parsowie.

– Czy twoim celem jest zdobyć uznanie dla zaginionych gwiazd żydowskich Bollywood sprzed stulecia?

– Zacząłem robić ten film w 2007 roku, więc nie było nawet jak myśleć o rocznicy. Rocznica ta ma oczywiście dać opowieści większy rezonans.

– Czy istnieje żydowska obecność w Bollywood dzisiaj?

– Tak, ale w znacznie skromniejszy sposób, jak choreograf Baba Herman, który jest w moim filmie.

Źródło: http://theuglytruth.wordpress.com/2013/04/14/jewish-stars-of-bollywood/

Przygotował: Pluszowy Miś

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.