Strona główna > Bez kategorii > Żydowski Indiana Jones

Żydowski Indiana Jones

Źródło:http://www.gilad.co.uk/writings/the-jewish-indiana-jones.html#entry14855978

data 03.02.2012 r.

Gilad Atzmon, tlum. z j. ang. wMordechaj

Youlus twierdził, że odnalazł Torę w Bergen Belsen

Przy różnych okazjach dowiadujemy się czegoś na temat rabinów-oszustów, którym stawia się zarzuty popełnienia poważnych przestępstw kryminalnych. Dwa lata temu czytaliśmy o „rabinach zajmujących się przemytem organów ludzkich”, jakich aresztowano w New Jersey.  Najwidoczniej, rabinacka nalepka z oceną wyszła już daleko ponad przyznawanie koszerości nerkom czy innym przemycanym organom.

BBC doniosła dzisiaj o samozwańczym “żydowskim Indianie Jones”, który utrzymuje, że przemierzył wzdłuż i wszerz cały świat ratując święte zwoje Tory, a którego dopiero co uznano winnym popełnienia oszustw.

Rabin Meacham Youlus, lat 50, przyznał się po prostu do zarzutów, że osobiście odszukiwał i dokonywał restytucji zwojów Tory w Europie i Izraelu.

Oskarżyciele dodali do tego, że zdefraudował on pomoc charytatywną, otrzymaną od donatorów w wysokości 862 tys. $ (545 tys. GBP) na utworzoną przez siebie placówkę.

Zdaniem aktu oskarżenia, Youlus twierdził, że przemierzył Europę w poszukiwaniu straconych lub zagrożonych zniszczeniem zwojów Tory – świętego żydowskiego tekstu zawierającego hebrajskie ręczne odpisy Starego Testamentu.

Następnie zajmował się rozprowadzaniem egzemplarzy Tory w kręgu amerykańskich synagog i wspólnot, czasem po zawyżonych stawkach, po czym zdeponował 1/3 z sumy 1,2 mln $ na swoje osobiste konto.

W 2004 roku, w jednym z egzemplarzy Tory, Youlus napisał dedykację: „Sądzę, że możecie nazywać mnie żydowskim Indianą Jones”, podobno twierdzą oskarżyciele.

Rabin Youlus, który jest właścicielem żydowskiej księgarni w Wheaton, stan Maryland, powiedział jednemu z potencjalnych klientów, że jest w posiadaniu ocalałych fragmentów zwoju, jaki ukryto w metalowym pudełku w Auschwitz. Najpewniej rabin Youlus stanowi idealne wcielenie starego poczciwego Abby Ebana –„jak brać się za interes, to tylko za interes na Shoah”.

*********************************

Zobacz także:

Mit holokaustyczny i jego zadanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.