Strona główna > Polska > Żydowscy turyści obsikują baraki Majdanku

Żydowscy turyści obsikują baraki Majdanku

Czytelnik zaalarmował nas, że w czwartek widział mężczyznę z flagą Izraela na ramionach, zachowującego się bardzo nieobyczajnie na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Miał on sikać przy poobozowym baraku. Do maila nasz Czytelnik dołączył zdjęcie. – Jako Polak czuję się urażony takim zachowaniem – nie krył oburzenia.

a
Przysłane do naszej redakcji zdjęcie zostało zrobione przy jednym z baraków poobozowych, w których znajduje się obecnie muzealna ekspozycja

– Sprawdzimy zapisy monitoringu, bo straż muzealna ani inni nasi pracownicy nie byli świadkami opisywanego przez państwa Czytelnika przypadku. Nie możemy jednak wykluczyć, że takie zdarzenie miało miejsce, bo podobne incydenty zdarzały się już w przeszłości – nie kryje Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku.

O takich wypadkach obsługę alarmowali zwiedzający, którzy zauważyli osoby sikające na terenie muzeum. – To były pojedyncze przypadki – zaznacza jednocześnie Kowalczyk-Nowak.

Dotarliśmy do jednego ze studentów współpracujących w przeszłości z muzeum, który był świadkiem podobnego zachowania. – Chodziło o grupę żydowską. Jeden z uczestników zapytał, kiedy będziemy przy toaletach, powiedziałem, że dopiero na koniec zwiedzania. Chłopak chwilę się pokręcił, a potem wysikał się za barakiem – wspomina nasz rozmówca.

Po tego typu incydentach muzeum na Majdanku wielokrotnie wysyłało pisma do kilkunastu biur podróży obsługujących grupy z Izraela, w których m.in. zwracało uwagę na problem załatwiania potrzeb fizjologicznych poza toaletami, na terenie objętym ekspozycją.

– W piśmie uczulamy, że uczestnicy wycieczek powinni zachowywać się godnie na terenie miejsca pamięci, jakim jest Majdanek. Wskazujemy też, gdzie w muzeum są toalety – podkreśla Agnieszka Kowalczyk-Nowak.

A na terenie muzeum ich nie brakuje. Bezpłatne znajdują się w budynku administracyjnym i w oddanym w ubiegłym roku klimatyzowanym baraku wystawowym, ale też przy mauzoleum.

– W tym ostatnim miejscu z toalet jednocześnie może korzystać kilkanaście osób. Jeśli wiemy, że ma nas odwiedzić więcej gości, na przykład w czasie Marszu Żywych albo w dniu Drogi Krzyżowej, na parkingu dostawiamy przenośne toalety – dodaje Kowalczyk-Nowak.

W ubiegłym roku Majdanek odwiedziło 103 tysiące osób, z czego 52 tys. to turyści z Polski. Wśród gości zagranicznych najwięcej przyjechało z Izraela (prawie 40 tys.), następnie z USA (ponad 3 tys. osób) i Ukrainy (ponad 2 tys.). Teren muzeum zajmuje blisko 90 hektarów.

Info/skrót: http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3374411,turysci-nie-szanuja-pamieci-ofiar-obozu-na-majdanku-czytelnik-jeden-z-nich-obsikal-barak,1,id,t,sa.html

Zobacz koniecznie:

Izraelska kultura picia moczu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.