Strona główna > Bez kategorii > “Żyd” znaczy “fajny” – nowy zwyczaj językowy wśród holenderskiej młodzieży

“Żyd” znaczy “fajny” – nowy zwyczaj językowy wśród holenderskiej młodzieży

Źródło: http://www.autonom.pl/?p=3971

Data publikacji: 20.01.2013

żyd11

“Fajny”, “zajebisty” czy nawet “chory” – to słowa, których holenderska młodzież używa slangowo na określenie czegoś, co jej się podoba, jest w modzie itd. Jednak ostatnimi czasy do młodzieżowego slangu wszedł nowy, zaskakujący leksem. “Żyd/żydowski” – znaczy teraz wśród holenderskich nastolatków “fajny”, twierdzą językoznawcy badający język młodzieży.

Słowo “Żyd” przez długi czas było używane w tzw. “antysemickim” kontekście, jako obelga bądź oznaka niechęci – twierdzi prof. Marc van Oostendorp, lingwista z Uniwersytetu Leiden. Ostatnio jednak “Żyd/żydowski” to coś “pięknego i bardzo przyjemnego” jak twierdzi profesor, a jego słowa przytacza m.in. holenderski portal Pow Ned.

“Prawdopodobnie nadszedł czas na pokolenie-Żyd” twierdzi profesor. Na swoim blogu zauważa między innymi, że młodzież szkolna w holenderskim Leiden często używa holenderskiego słowa “jood” z, jak to określa, “pozytywnym nacechowaniem”, co potwierdza również zwyczaje językowe młodych internautów – zajmująca się slangami strona The Urban Dictionary wymienia “jood” jako odpowiednik angielskiego “cool”. Nie jest to jednak stuprocentowa trafność, ponieważ internauci korzystający z The Urban Dictionary powątpiewają jak dotąd w adekwatność definicji – aż 2/3 komentujących wyraziło wątpliwości co do pozytywnego nacechowania leksemu.

Użycie leksemu “Żyd” jest tym bardziej kontrowersyjne w kontekście klasycznych skojarzeń przezeń niesionych, iż pro-żydowscy kibice Ajaxu Amsterdam w jednej ze swoich przyśpiewek przedstawiają się jako “super-Żydzi”, co jednak nie podoba się tzw. “antyrasistom” – jedna tamtejszych kampanii “antyrasistowskich” – BAN – pozwała klub za dopuszczanie do śpiewania wspomnianej przyśpiewki przez kibiców.

na podstawie: alarabiya.net

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.