Strona główna > Ukraina > Życie Polaka na Ukrainie

Życie Polaka na Ukrainie

Oprócz walki o przetrwanie w tym świecie nie zawsze dobrym, próbuję zachować sumienie i jego głos w tym niełatwym życiu Polaka na Ukrainie. Jako dziennikarz polityczny zawsze starałem się w miarę swoich zdolności i informacji pokazać ludziom w Polsce całą prawdę o Ukrainie i Ukraińcach. Znam ten naród nie z opowieści lecz z życia powszedniego.

a1

Wiele lat pisałem do „Naszego Dziennika” w podwarszawskim Rembertowie. Ale w Polsce nie ma na temat jednej i tej samej rzeczy prawdy niezależnej, bo prawie wszystko w moim katolickim kraju zależy często od mamony. Kto płaci ten ma rację. Dlatego po wielu lat pracy stworzono mi takie warunki w „ND”, iż musiałem odejść „dobrowolnie”.

Ale w sumie jestem zadowolony, iż odszedłem, zachowując w spokoju własne sumienie. Teraz czytam „Myśli” założyciela polskiej Oazy ks. Franciszka Błachnickiego:

„Źródłem wszelkiego nieszczęścia, zarówno jednostki, jak i społeczeństwa jest życie bez prawdy, życie poddane pewnym instynktom, pożądaniom, które nie są poddane jakiejś obiektywnej prawdzie. Tylko to co jest prawdą, jest równocześnie dobrem dla człowieka. Bardzo wielu ludzi żyje bez prawdy. Niektórzy głoszą nawet, że życie polega na niepoddawaniu się żadnym regułom, żadnemu skrępowaniu, lecz na podążaniu spontanicznym za tym, co odczuwa się w sobie jako instynkt życia, jako pragnienie. Taka postawa sprowadza życie ludzkie do poziomu życia zwierzęcego. Zwierzęta jednak kierują się instynktem, który zabezpiecza rozwój życia według obiektywnych praw nim rządzących. Człowiek natomiast, kiedy nie postępuje za światem rozumu, za światłem prawdy, oddając się w niewolę instynktom, rozmija się nawet z obiektywnym prawem, które dotyczy życia i jego zachowania.”

Jestem wciąż bliski prawdy, bo słucham rozumu serca. Staram się być z daleka od głosu większości, bo tędy prowadzi droga szeroka do piekła. Stoję na uboczu dziejów. Bóg mnie chyba poznaję, gdy się modlę do niego na pograniczu polsko-ukraińskim. Przez Karpaty dostrzegam, jak słońce pokazuje mi kierunek dziejów prawdy, bez której nie ma życia.

Eugeniusz Lubański (Kijów)

Za: http://www.kronikanarodowa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2448:lubaski-ycie-polaka-na-ukrainie

Data publikacji: 21.03.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *