Strona główna > Zdrowie > Zwyrodnienie plamki żółtej – największe tajemnice: profilaktyka, zatrzymanie, a nawet odwrócenie

Zwyrodnienie plamki żółtej – największe tajemnice: profilaktyka, zatrzymanie, a nawet odwrócenie

Czy kiedykolwiek miałeś poczucie, że tracisz pieniądze na suplementy? Że nawet mimo że stosowałeś się do zaleceń lekarza, nie widziałeś rezultatów? Miałeś rację! My pomogliśmy setkom pacjentów dotkniętych powiązanemu z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej [age-related macular degeneration (ARMD)] tymi tajemnicami by pomóc tym, którym przeciętny suplement i dieta nie pomagają.

a

ARMD jest wiodącą przyczyną ślepoty u osób starszych na zachodzie, i objawia się utratą widzenia centralnego, gdzie występują martwe plamki lub scotomas. Nawlekanie igły i zdanie egzaminu na prawo jazdy w końcu staje się niemożliwe, ale ARMD można zapobiec – nawet w pewnym stopniu odwrócić dzięki inteligentnie ukierunkowanym wysiłkom naszych klinik, aby zwiększyć szanse na sukces.

a

Zalecenia najlepszego lekarza lub dietetyka dla ARMD są bezowocne, jeśli składniki odżywcze nie zostaną rozłożone, przetransportowane do plamki i wchłonięte. Po latach obserwacji tego jak niektórzy pacjenci zapobiegają ARMD pomimo silnych tendencji dziedzicznych, jak niektórzy zatrzymują, a nawet odwracają zbliżającą się ślepotę, i jak u niektórych pacjentów rzeczywiście sytuacja ulega pogorszeniu, pomimo, że stosują tę samą metodę, stało się jasne, że potrzebna była potężna taktyka oprócz zaleceń zmiany diety lub suplementów.

Stosowane przez nas metody przynoszą sukces i stosujemy je daleko poza diagnozowaniem ARMD. Wpływają na stan zdrowia gdzie zasadniczy jest odpowiedni rozkład tłuszczów, żeby mieć wpływ na dolegliwości takie jak suche oko, stan po operacji woreczka żółciowego, chorobę wątroby itp. Oko, przewód pokarmowy [GI tract], wątroba i woreczek żółciowy są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Pomyśl o tym: kiedy masz chorą wątrobę, oczy nabierają koloru żółtego. Kiedy w twoim GI nie ma równowagi bakteryjnej, często oczy stają się czerwone i swędzą jak w przypadku „alergii”. To są ciekawe objawy!

Rozwiązanie jest bardziej skomplikowane niż łykanie jakiegoś suplementu, czy nawet zmiany w diecie. Gotowy by poznać te tajemnice? Czy masz ARMD czy nie, te informacje pomogą.

Tajemnica #1: Zacznij od przewodu pokarmowego

Niektórzy lekarze pytani: gdyby była tylko jedna dziedzina w której mogliby się specjalizować, co by wybrali? odpowiadają „układ pokarmowy”. Dlaczego? Bo GI jest najważniejszy dla zdrowia i jego zdolność wpływu na cały organizm tak potężny kiedy naprawdę dobrze funkcjonuje. To tutaj zaczynamy poprawiać wzrok. Stosowane przez nas we wcześniejszych badaniach [1] substancje odżywcze w celu zapobiegania, zatrzymania albo odwrócenia ARMD to: luteina, zeaksantyna, betakaroten, przeciwutleniacze i olej rybny. Karotenoidy (luteina, zeaksantyna, betakaroten) gromadzą się z głównej części siatkówki, i pomagają identyfikować kolory i widzieć szczegóły, więc są istotne w leczeniu. Dają również ochronę przed niebieskim światłem uszkadzającym siatkówkę*. Celem tej metody jest zbudowanie gęstości optycznej pigmentu plamki żółtej [macular optical pigment density = MOPD], uzupełnianie plamki, ale najpierw musimy rozłożyć te karotenoidy i przeciwutleniacze, a potem błyskawicznie dostarczyć je plamce wymienionymi poniżej metodami.

*np. energooszczędne żarówki i elektronika [Blue light has a dark side – Harvard Health]

Dr Stuart Richer, który w OSTATNICH badaniach [2] pokazał sukces w odwróceniu zwyrodnienia plamki żółtej, zwiększył MOPD w obrazkach poniżej. Od 14 lipca 2011 do 6 października 2011 zwiększył MOPD stosując niektóre z następujących metod. Obraz jest wart tysiąca słów i jest najlepszym narzędziem używanym do motywacji pacjentów zdecydowanych je zastosować. Te obrazki dają nadzieję tracącym wzrok, plamka ładnie wypełnia się luteiną i zeaksantyną.

a

a

Obrazki pokazują MOPD, na dole po lewej, i zwiększoną po prawej, po stosowaniu suplementów przez 3 miesiące. To oznacza, że plamka wypełnia się luteiną i zeaksantyną.

Żeby dobrze rozłożyć suplementy, zastosuj dobry suplement trawienny, najlepiej zawierający żółć wołową, taurynę, lecytynę i odpowiedni kwas solny, albo ich kombinację. Rozcieńczenie żółci jest kluczowe dla zdrowia oka, bo pomaga przedostaniu się większej ilości luteiny do plamki. Okresowe płukanie wątroby/woreczka żółciowego [3] jest agresywną częścią planu, jeśli ktoś chce zastosować poważne i logiczne podejście. Pamiętaj, wątroba i woreczek żółciowy wpływają na oko, więc doprowadź do zdrowej, w pełni funkcjonującej wątroby i woreczka. Nie jesteśmy jedynie oczami. Jesteśmy całkowitym systemem, więc myślenie z punktu widzenia systemów biologicznych [4] może wywołać żądaną reakcję leczącą. Żeby to zrobić, zaczynamy od przewodu pokarmowego.

a

Wnętrze wpływa na absorpcję, więc rozpocznij od czystego przewodu pokarmowego

Dobrze funkcjonujący prrzewód ma ogromny wpływ na oko. Wesprzyj zdolność trawienną stosując program 4-R [5], albo odbudowy GI. Absorpcję uzupełniających plamkę karotenoidów np. betakarotenu hamuje obecność bakterii Helicobacter pylori i/lub nierównowaga bakterii jelitowych. To wnętrze wymaga zdrowej równowagi dobrych bakterii vs. złe bakterie uzyskiwanej dzięki suplementom i wsparciu enzymów trawiennych razem z innymi metodami omówionymi w metodzie 4-R.

Żaden z zalecanych przez nas suplementów ani karotenoidów nie zadziała, jeśli nie zostaną one najpierw rozłożone czy przyjmowane w formie płynnej [micellized].

Jak mówi nawet Wikipedia: „Tworzenie się miceli* jest niezbędne do wchłaniania przez organizm człowieka witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i skomplikowanych lipidów. Sole kwasów żółciowych utworzone w wątrobie i wydzielane przez woreczek żółciowy pozwalają na tworzenie się miceli kwasów tłuszczowych. To umożliwia wchłanianie skomplikowanych lipidów (np. lecytyna) i witamin rozpuszczalnych w lipidach/tłuszczach (A, D, E i K) przez micele poprzez jelito cienkie”. [6]

*cząstki występujące w trwałych emulsjach.

Oto ci „magicy” tworzący micele: (1) Żółć wołowa: podawanie pacjentom egzogenicznej żółci wołowej, zwłaszcza po zabiegu usunięcia pęcherzyka żółciowego, (2) Lecytyna: (słonecznikowa lub sojowa) można dodawać do diety by pomóc rozkładowi tłuszczu, i (3) Tauryna: prekursor produkcji żółci, również rozrzedza żółć.

Rozpuszczalne w tłuszczach luteina i zeaksantyna, kluczowe dla uzupełnienia plamki, wymagają emulsyfikacji do zmicelizowanego stanu by dostać się do krwiobiegu i transportu na bardzo zaskakującej „ekspresowej” cząsteczce lipoproteiny o wysokiej gęstości (cholesterol HDL).

Wystarczająca ilość dobrze funkcjonującej żółci jest istotna

Kwasy żółciowe są produkowane z cholesterolu w wątrobie i przechowywane i gromadzone w woreczku żółciowym, gdzie działają jako czynnik emulsyfikujący w rozkładzie tłuszczu na mniejsze kulki, czyniąc je bardziej rozpuszczalne lub hydrofilowe. Ten proces nazywa się formacją miceli. Tłuszcze i rozpuszczalne w tłuszczach witaminy takie jak A, D, E, K, betakaroten i rodzina karotenoidów przenoszone są do śluzówki jelit, wchłaniane przez układ limfatyczny, i później do krwiobiegu. Więc jaka tu jest tajemnica? Najpierw rozłóż rozpuszczalne w tłuszczu witaminy, a następnie dostarcz je do plamki poprzez podniesienie poziomu HDL do 61 albo powyżej. Czy znasz swój poziom HDL?

Tę tajemnicę odkryliśmy obserwując setki pacjentów ze zwyrodnieniem plamki żółtej i zauważyliśmy, że wielu z nich miało usunięty woreczek żółciowy, albo byli otyli lub mieli problemy z trawieniem tłuszczów, o czym świadczyła u nich sucha skóra, suche oczy, nadwaga, gazy i wzdęcia, albo pływający lub błyszczący stolec po daniach bogatych w tłuszcz. Ten związek był oczywisty! Żaden woreczek żółciowy, nietrawienie tłuszczu, ani sprawy wiążące się z wątrobą czy sprawami jelitowymi. Pół miliona ludzi rocznie decyduje się na cholecystektomię [usunięcie woreczka żółciowego], nie zdając sobie sprawy z tego, że tylko wystarczy oczyścić „płukaniem” wątrobę i woreczek żółciowy [7], co zasadniczo jest „zmianą oleju”, które wymienia starą, zastałą żółć [stasis bile], i w większości przypadków likwiduje objawy. To nie jest ani trudne, ani drogie dla każdego kto chce to zrobić. Na pewno warto spróbować.

Ale niepokoi nas – szczególnie u pacjentów ze zwyrodnieniem plamki, którzy przeszli usunięcie woreczka – to, że witaminy rozpuszczalne w tłuszczach powinny być lepiej rozkładane i wchłaniane. Oczekuje się, że lekarze dbający o tych pacjentów stosują te metody jako normę, żeby mieli oni szansę poprawy stanu zdrowia.

Tajemnica #2:  Luteina i zeaksantyna potrzebują cząsteczek HDL

Luteina i zeaksantyna, krytyczne składniki uzupełniające plamkę, krwiobiegiem dostają się do plamki na cząsteczkach HDL. To jest zdumiewające. Karotenoidy odpowiedzialne za wizję centralną wskakują na cząsteczkę cholesterolu i jadą na niej do punktu przeznaczenia: do plamki. A ty myślałeś, że cholesterol to wróg … źle! Odpowiedni stosunek cholesterolu HDL i rozcieńczona żółć są kluczowymi graczami w tej metodzie na zdrowe oko.

Żółć składa się z soli żółciowych, estrów cholesterolu i lecytyny. Utrzymuj cholesterol na zdrowym poziomie i w optymalnym stosunku HDL do LDL, jeśli cholesterol jest zbyt niski, nie będziemy mieć wystarczającej ilości budulca do produkcji żółci. Zadbaj o to by mieć wszystkie składniki do produkcji cholesterolu. Tu rolę odgrywa nawet magnez. Stężenie luteiny i zeaksantyny w osoczu krwi poprzez odpowiedni rozkład składników do zmicelizowanych kuleczek jest ważny, ale równie ważna jest zdolność transportowania ich do punktu docelowego. Jeśli nie jest wystarczający poziom cholesterolu HDL – co najmniej 61 mg/dl – to czas i pieniądze marnuje się na suplementy.

Metody podniesienia poziomu HDL

Skoro ważne jest podniesienie poziomu HDL do 61 mg/dl, możesz rozważyć następujące metody:

  • Ćwiczenia fizyczne: regularne ćwiczenia podnoszące puls serca – 20-30 min.
  • Schudnij i przestań jeść tłuszcze trans: Karotenoidy najpierw skupiają się w tłuszczu, więc jeśli masz nadwagę, schudnij! Jednocześnie przyjmuj więcej luteiny i zeaksantyny, i zastosuj lepszą dietę – śródziemnomorską, co pozwoli ci na schudnięcie i złagodzi chorobę – Project Hale [8]. Jest to nie tylko mądry sposób odżywiania, ale redukuje wszystkie powody zgonów i chorób o 50% w badaniu pacjentów w wieku 70-90 lat. Zwyrodnienie plamki czy nie, ta dieta działa!
  • Pij czerwone wino albo stosuj Resveratrol: ten ostatni może być bezalkoholowy.
  • Przyjmuj Niacynę i olej rybny: podwyższaja HDL.
  • Nie pal: palenie obniża HDL i „dusi” oko.
  • Zmień olej: usuń wszystkie tłuszcze trans i zastąp je zdrowymi, leczącymi olejami podnoszącymi HDL: oliwa z oliwek, olej kokosowy, klarowane masło, olej konopny i lniany.

Podsumowanie

  • Postaraj się o HDL na poziomie 61 mg/dl.
  • Schudnij, stosuj kombinację suplementów by zatrzymać albo odwrócić zwyrodnienie plamki żółtej. Jeśli masz nadwagę, przyjmuj większą niż zalecana dawka karotenoidów, albo rozpuszczalną w wodzie zeaksantynę.
  • Wypukaj i odżyw wątrobę/woreczek żółciowy.
  • Jeśli możliwe, stosuj organiczną dietę bogatą w karotenoidy, by uzupełnić barwnik plamki (MOPD – obrazki powyżej). Żółtka jaj, kapusta włoska/jarmuż, szpinak, kapusta, liście rzepy lekko parowane, rzymska sałata, brokuły, brukselka, czerwone i żółte warzywa, owoce – wspaniałe źródła.
 Katherine Carroll, NTP

Źródło: http://www.greenmedinfo.com/blog/best-kept-secrets-prevent-halt-or-even-reverse-macular-degeneration

Komentarz:

Drodzy Czytelnicy

To co się dzieje z naszymi „lekarzami” woła o pomstę do nieba. W ub. roku moja lekarz dała mi skierowanie na badanie krwi. Dlaczego nie? w końcu raz na, powiedzmy 10 lat, powinno się je zrobić. Złapała się za głowę kiedy dostarczyłam jej następujące wyniki badania stężenia cholesterolu:

Cholesterol całkowity             249                  norma 140-200

HDL                                        50                                65

LDL                                        175                             135

Przepisała mi świństwo pod nazwą Zahron – 20 mg. Po 7 tabletkach, ósmego dnia rano nie wiedziałam jak się nazywam, nie mogłam zejść ze schodów, miałam zaniki pamięci.

Tego dnia powtórzyłam badanie tylko całkowitego cholesterolu, spadł do 150. Pani laborantka przyznała, że jeszcze nie spotkała się z tak błyskawicznym spadkiem cholesterolu o niemal połowę. Jeśli tak spadł mi całkowity, to i HDL i LDL.

W powyższym artykule jest jak byk, że HDL musi być minimum 61. A ja nawet tyle HDL nie miałam.

Czy oni – te konowały – nas leczą? czy…

Odporni na wiedzę? Może dostają prezenty /prowizję za sprzedaż? Może by się dokształcili?

Pewnie nie stać ich na fachową literaturę. Jakiegoś mnie, Boże, stworzył, takiego mnie masz.

Z książki „Potęga białka” (polecam – kliknij): jak wyliczyć cholesterol

chol. całkowity

——————- musi być poniżej 4

HDL

LDL

—— musi być poniżej 3

HDL

Życzę zdrowia, leczmy się sami

Ola Gordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.