Strona główna > Polska > Zwierzchnik Kościoła Grecko-Katolickiego zabrał głos w sprawie „Akcji Wisła”

Zwierzchnik Kościoła Grecko-Katolickiego zabrał głos w sprawie „Akcji Wisła”

Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego arcybiskup Szewczuk 12. czerwca wystosował list pasterski do swojego duchowieństwa i wiernych z okazji 70. rocznicy akcji Wisła.

a44

Jak czytamy w liście, siedemdziesiąt lat temu nad naszym Kościołem w powojennej Polsce zawisło śmiertelne zagrożenie. Ideologiczny i polityczny kontekst a także idee wrogie samemu istnieniu UGKC doprowadziły do organizacji przymusowej deportacji ludności pod nazwą „Akcja Wisła”, która zadała wielkie cierpienia setkom tysięcy [sic!] niewinnych ludzi.

Abp. Szewczuk przypomniał słowa Jana Pawła II skierowane w 1991 roku do grekokatolików w Polsce. Polski papież wspominał w nich prześladowania Kościoła greckokatolickiego po wojnie, także w ZSRR, aresztowania duchownych oraz wiernych, deportacje, likwidację struktur kościelnych i odbieranie świątyń.

Arcybiskup wspomniał także o objęciu grekokatolików opieką duszpasterską przez Kościół katolicki w Polsce.

Po 40 latach prześladowań Kościoła greckokatolickiego w Polsce, w 1989 roku przywrócono mu prawo do istnienia i wolności. Obecnie przeżywa on swoje duchowe odrodzenie i może pomyślnie rozwijać życie parafialne, prowadzić katechizację i dbać o swoją bizantyjsko-ukraińską tożsamość. – napisał władyka. Szewczuk podziękował duchownym i wiernym, którzy trwali przy Cerkwi przez te lata. Uznał, że bez nich odrodzenie to nie byłoby możliwe.

Dzisiaj staje przed nami wszystkimi zadanie nie tylko wspominania niewinnych ofiar i potępienia zła wyrządzonego naszemu Kościołowi, ale także zrobienia tak, by to zło już więcej nami nie władało, ale aby było w pełni pokonane  przez przebaczenie, pojednanie i miłość w Duchu Świętym. – czytamy dalej w przesłaniu abp. Szewczuka.

Zdaniem władyki pamięć o akcji Wisła powinna doprowadzić do polsko-ukraińskiego porozumienia i dialogu. Abp Szewczuk „z wdzięcznością” zauważył, że w polskich środowiskach kościelnych i świeckich „nie brakuje ludzi otwartych na podróżowanie wspólnymi ścieżkami, wzajemne przebaczenie i pełne pojednanie.”

Przypomnijmy, że Akcja „Wisła”, polegająca na przymusowym przesiedleniu ludności ukraińskiej z Polski południowo-wschodniej na Ziemie Odzyskane, została przeprowadzona przez władze komunistyczne od kwietnia do końca lipca 1947 r. W jej ramach przesiedlono ponad 140 tys. osób. Podczas transportów śmierć poniosło 27 osób. Sądy wojskowe za współpracę z Ukraińską Powstańczą Armią skazały na śmierć 175 osób. Niespełna 4 tys. osób umieszczono w obozie w Jaworznie, gdzie – jak podaje historyk Timothy Snyder – zginęło „kilkudziesięciu Ukraińców, w tym dwie kobiety, które popełniły samobójstwo”. Akcja Wisła” w praktyce zakończyła zbrodniczą działalność UPA w Polsce !!!

CZYTAJ TAKŻE: „Akcja Wisła zakończyła banderowskie ludobójstwo”

Kresy.pl / uggc.ua

Za: http://kresy.pl/wydarzenia/religia/zwierzchnik-kosciola-greckokatolickiego-zabral-glos-ws-akcji-wisla/

Data publikacji: 14.06.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.