Strona główna > Bez kategorii > Związki izraelsko-koreańskie

Związki izraelsko-koreańskie

źródło: http://www.wicipolskie.org

Dr Jaakow Cohen (ד”ר יעקב כהן) z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie otrzymał z rąk prezydenta Korei Południowej „Order Magnolii” – najwyższe koreańskie odznaczenie przyznawane przez Koreańską Akademię Nauk. Cohen jest polskim Żydem ocalałym z Shoah (Holokaustu), który  po II wojnie światowej (w wieku 17 lat) wyemigrował do Izraela i wziął udział w wojnie o niepodległość w 1948 r.

Dzisiaj ten żydowski koreanista ma 81 lat, a został nagrodzony za promowanie przyjaznych stosunków między Koreą a Izraelem. Dr Cohen wykłada na wydziale studiów wschodnioazjatyckich Uniwersytetu Hebrajskiego. W przeszłości był ambasadorem Izraela w Seulu.

Uniwersytet Hebrajski jest jedyną uczelnią w Izraelu i na Bliskim Wschodzie, która prowadzi program badań koreańskich, w tym szkolenia językowe, studia nad historią, kulturą, religią, ekonomią i polityką zagraniczną obu państw koreańskich. W Jerozolimie studiuje wielu studentów z Korei Południowej.

Korea Południowa jest jedynym państwem na świecie poza Izraelem, w którym dzieci w szkołach obowiązkowo uczą się Talmudu. Talmud po koreańsku nazywa się tak탈무드탈무드.

Zdaniem koreańskich rodziców studiowanie Talmudu przez Żydów od dziecka tłumaczy żydowskie osiągnięcia naukowe, a Talmud jest ich zdaniem najlepszą gimnastyką dla młodego umysłu. Spory toczone przez żydowskich mędrców na kartach Talmudu uczą krytycznego myślenia i rozwijają zdolności intelektualne – tak uznało koreańskie ministerstwo edukacji wpisując Talmud do lektur szkolnych.

Zdaniem ambasadora Korei w Izraelu pana Young Sam Ma, Talmud pojawia się na półkach w koreańskich domach częściej niż w izraelskich. Zdaniem Jego Ekscelencji ambasadora Talmud promuje również wartości rodzinne (m.in. obowiązek kształcenia dzieci) i porządek, a są to wartości bliskie wszystkim Koreańczykom.

Talmud po koreańsku
Talmud dla dzieci

Za: http://www.izrael.org.il/news/1881-zwizki-izraelsko-koreaskie.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.