Strona główna > Zdrowie > Zrozumienie morfologii krwi w czasie chemioterapii

Zrozumienie morfologii krwi w czasie chemioterapii

Witamy w „Zrozumieniu morfologii krwi w czasie chemioterpaii”, programu edukacyjnego dla pacjentów z rakiem i ich opiekunów.

Wszystkie komórki w organizmie wykorzystują DNA jako wzorzec do podziału na nowe komórki zastępujące stare, umierające komórki jako część normalnego procesu „zużywania się” organizmu.

Uszkodzenia DNA mogą prowadzić do szybkiego rozrostu komórek poza kontrolą. I to jest znakiem raka.

Wiele nowotworów można leczyć lekami chemioterapeutycznymi, które zabijają te szybko rosnące komórki rakowe.

Niestety, chemioterapia atakuje także szybko rosnące zdrowe komórki, łącznie z tymi które tworzą mieszki włosowe, ścianki jamy ustnej i żołądka, komórki reprodukcyjne i krwinki.

Chwilowa utrata tych normalnych komórek wywołuje liczne skutki uboczne wiążące się z chemioterapią.

Jak pokazują ostatnie ankiety lekarzy, jednym z najważniejszych skutków ubocznych chemioterapii jest jej wpływ na krwinki.

Żeby pomóc Wam lepiej zrozumieć wpływ chemioterapii na Wasze zdrowie, z programu dowiecie się co robią krwinki i jak powstają.

Oprócz plazmy, która jest w większości składa się z wody, soli i białek, krew pompowana przez organizm zawiera 3 główne składniki komórkowe i są to: czerwone krwinki, białe krwinki i płytki krwi.

Każda z tych komórek ma wyjątkowe i ważne zadanie.

Czerwone krwinki przenoszą tlen z płuc do mięśni i narządów i z tkanek usuwają produkt odpadowy – dwutlenek węgla. Tlen jest konieczny dla zdrowia tkanek i narządów.

Pewne białe krwinki zwalczają bakterie, które mogą wywoływać infekcje, wchłaniając je i niszcząc by pomóc chronić przed infekcją.

Płytki pomagają zatrzymać krwawienie tworząc zakrzep i zaczynać proces gojenia ran.

Krwinki są stale odnawiane w procesie który wymaga wielu wytwarzanych przez organizm czynników wzrostowych.

Lekarz sprawdzi morfologię krwi, aby upewnić się, że wyniki są w bezpiecznym zakresie.

Wszystkie krwinki i płytki krwi powstają w szpiku kostnym z unikalnych komórek zwanych komórkami macierzystymi. Własne czynniki wzrostu organizmu kierują te komórki macierzyste, by się podzieliły i tworzyły różne rodzaje krwinek.

Jeden z czynników wzrostu, wytworzony w nerkach, pobudza komórki macierzyste w szpiku kostnym by stały się czerwonymi krwinkami przenoszącymi tlen.

Inne czynniki wzrostu w organizmie kierują komórki macierzyste do tworzenia białych krwinek do walki z infekcją, w tym neutrofilów, najczęstszego rodzaju białych krwinek.

Komórki macierzyste również odpowiadają za komórki tworzące płytki. Proces ten wspierają własne czynniki wzrostu organizmu.

Pewne rodzaje chemioterapii mogą zakłócać naturalny proces wytwarzania krwinek, obniżając liczby krwinek czerwonych, białych i płytek krwi.

Niska liczba krwinek zwiększa ryzyko anemii, infekcji albo wystąpienia krwawienia.

Porozmawiaj z lekarzem o monitorowaniu morfologii w trakcie chemioterapii.

Tłum. Ola Gordon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *