Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Źródło „pandemii”: Pentagon prowadził badania nietoperzy na Kaukazie

Źródło „pandemii”: Pentagon prowadził badania nietoperzy na Kaukazie

Gordon Duff, Senior Editor – 7.05.2020

Dilyana Gaytandzhieva

Dwa lata temu badałam rzekomy wypadek w laboratorium w Lugar Center, laboratorium bio-logicznym Pentagonu w Tbilisi, stolicy Gruzji, w wyniku którego zmarli pracujący w laborato-rium dwaj Filipińczycy. Te zgony ukrywały lokalne władze, ale nagrałam video ze świadkami tego tragicznego incydentu.

Projekt G-2101: Bio-lab Pentagonu odkryło koronawirusy podobne do MERS i SARS w nie-toperzach / Project G-2101: Pentagon bio-lab discovered MERS and SARS-like coronaviru-ses in bats

Naukowcy z Lugar Center zebrali w sumie 450 nietoperzy w 2012 i 2014 (zdjęcia: Lela Urushadze, Patogeny odzwierzęce / Zoonotic pathogens, i ich cząsteczkowy epidemiologiczny charakter w gruzińskich nietoperzach, Praca doktorska / Dissertation, Ilia State University, Tbilisi, Gruzja, 2018)

Próbki nietoperzy przywieziono do CDC, Atlanta, do zbadania na patogeny (źródło: Lela Urushadze, Pierwsze badanie nietoperzy na widoczne patogeny odzwierzęce w Gruzji / The First Bat Survey for Emerging Zoonotic Pathogens in Georgia)

Ale to co wtedy wydawało mi się sprawą lokalną, okazało się być częścią większej historii. Lugar Center w Gruzji jest tylko jednym z wielu biolaboratoriów Pentagonu w 25 krajach świata / Pentagon biolaboratories in 25 countries across. Są finansowane przez Defense Threat Reduction Agency (DTRA) w ramach $ 2.1 billion military program – Cooperative Biological Engagement Program (CBEP), i znajdują się w byłych krajach Związku Sowieckiego takich jak Gruzja i Ukraina, Bliski Wschód, Azja Płd-Wsch i Afryka. Znaczna część ich pracy jest tajna i obejmuje projekty o bio-czynnikach i patogenach o potencjale pandemicznym.

Project G 2101 – Gordon Duff – Scribd

 

 

Pierwszy znany przypadek użycia broni biologicznej miał miejsce 250 lat temu, kiedy Brytyjczycy dali zainfekowane ospą koce tubylczym ludziom w Ameryce Płn. W rezultacie bardzo wielu z nich zmarło, i Imperium Brytyjskie zdobyło kontrolę na całym kontynencie. Broń biologiczna jest na pewno dużo skuteczniejsza niż broń nuklearna.

 

Używanie broni nuklearnej zostawia ślady: samolot startuje z lotniska i wystrzeliwuje rakietę, duża liczba uczestników przygotowujących atak. Dlatego sprawców można łatwo wykryć i pociągnąć do odpowiedzialności. I odwrotnie, wirusy można użyć jako broń, choć nie dają takiego natychmiastowego czy dostrzegalnego skutku, i potrzeba jedynie kilku szaleńców zdecydowanych na wybicie milionów.

Według niektórych szacunków naukowych, broń biologiczna może potencjalnie zniszczyć 2 / 3 światowej ludzkości tylko w ciągu roku. Nasz świat jest jedną wielką metropolią, i nawet jeden wyprodukowany w laboratorium osiągnąłby ten cel w krótkim czasie, przy minimalnym koszcie, i nie zostawia śladów sprawcy.

 

Poniżej informacje jakie odkryłem badając bio-laboratoria Pentagonu zagranicą.

Badania genetyczne na nietoperzach

 

Dokumenty wykazały, że finansowany przez Pentagon na kwotę $161 mln Lugar Center w stolicy Gruzji, Tbilisi, odkrył coronavirusy u nietoperzy o rzekomo pandemicznym potencjale już w 2014.

Co więcej, w 2017 Pentagon zainicjował $6.5 mln program współpracy z Lugar Center obejmujący badania genetyczne na coronavirusy w 5.000 nietoperzy zebranych w Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Turcji i Jordanii

Przypadkowo, ten sam kontraktor Pentagonu do badań z amerykańskim Departamentem Obrony na nietoperzach – Eco Health Alliance, USA, zbierał też nietoperze i izolował coronavirusy razem z chińskimi naukowcami w Wuhan Institute of Virology. Eco Health Alliance otrzymał $3.7 million grant od US National Institute of Health (NIH) na zbiór i badanie coronavirusów w nietoperzach w Chinach w latach 2014-2019.

 

Nowe coronavirusy

 

Lugar Center wywołał kontrowersję o możliwym badaniu podwójnego zastosowania w 2018, kiedy wyciekłe dokumenty / leaked documents ujawniły, że amerykańscy dyplomaci w Gruzji uczestniczyli w przesyłaniu zmrożonej ludzkiej krwi i patogenów do tajnego programu wojskowego.

 

Dokumenty pokazują, że Lugar Center badał też coronavirusy u nietoperzy.

W 2012 amerykański CDC zebrał i pobrał próbki z 236 nietoperzy do badań w Gruzji przy współpracy z Lugar Center. Projekt finansowała Defense Threat Reduction Agency (DTRA) Departamentu Obrony. Część próbek wysłano do CDC (Atlanta), do zbadania na różne patogeny, drugą część przechowywano w Lugar Center do dalszych badań.

W 2014 CDC rozpoczął drugo projekt „Widoczne odzwierzęce patogeny u gruzińskich  nietoperzy” / “Emerging zoonotic pathogens in Georgian bats” razem z gruzińskimi badaczami w Lugar Center. Projekt finansował International Science and Technology Center (ISTC).

Project G 2101 by Gordon Duff on Scribd

W Lugar Center pracowali byli naukowcy bio-broni

ISTC, organizację finansującą projekt nietoperzy w Gruzji w 2014, założono w 1992 jako międzynarodowy program nie rozprzestrzeniania, zapewniał byłym badaczom broni biologicznej i chemicznej nowe możliwości ciągłej i spokojnej pracy.

Siedmiu z gruzińskich naukowców uczestniczących w badaniach nietoperzy w Gruzji okazali się być byłymi naukowcami w bio-broni wcześniej pracującymi nad opracowaniem broni biologicznej, jak mówią dokumenty projektu ISTC. Wśród nich jest Paata Imnadze, wicedyrektor gruzińskiego Krajowego Centrum Kontroli Chorób (NCDC) gdzie znajduje się Lugar Center.

 

Opublikowany na portalu University of Michigan. Dokonał analizy zgromadzonych danych pod projektem ISTC G-2101.

Patogeny o potencjale pandemicznym

Gruziński NCDC wymienił ISTC Project G-2101 w swoim raporcie rocznym / 2016 annual report.

 

250 nietoperzy zbadano na obecność patogenów lyssavirusa, coronavirusa, yersinia, lepto-spira i brucella. Odkryto, że 30% próbek kału i wymazów z odbytu miały pozytywne wyniki na coronavirusy w badaniu PCR na 5 innych grup filogenetycznych. (źródło: raport roczny NCDC 2016)

Lugar Center odkrył coronavirusy podobne do epidemicznych SARS i MERS coronavirusów, zdaniem kierownika projektu ISTC w Lugar Center wirusologa Lela Urushadze. Te wyniki opublikowała Urushadze w swojej pracy doktorskiej / dissertation złożonej na Ilia State University w 2018.

 

30% próbek nietoperzy miały pozytywny wynik na coronavirusy, niektóre z nich ściśle powiązane z epidemicznymi pato-genami MERS i SARS CoV (foto: Lela Urushadze, Patogeny odzwierzęce i ich cząsteczkowe cechy epidemiologiczne w gruzińskich nietoperzach, praca doktorska, Ilia State University, Tbilisi, Gruzja, 2018)

Oba – SARS i MERS CoV mają pandemi-czny potencjał i już wywołały globalną pandemię odpowiednio w 2003 i 2013.

 

WHO oszacowała całkowity wskaźnik zgonów pacjentów na SARS / fatality rate for SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) na 14-15%, i na MERS (Middle East Respiratory Syndrome) – 35%.

Poniżej fragmenty z pracy doktorskiej Urushadze:

„Opierając się na naszych badaniach możemy powiedzieć, że nietoperze w Gruzji są rezer-wuarami dla takich bakteryjnych i wirusowych patogenów jak Bartonella, Coronavirus, Leptospira i Brucella, które prawdopodobnie mają pandemiczny potencjał”, zdaniem Leli Urushadze. Wyjaśnia: „W sumie złapaliśmy 450 nietoperzy w siatki z 8 różnych stad. Materiały doświadczalne zbieraliśmy 2 razy: w 2012 i 2014. Przetransportowano je do labo-ratorium polowego czy BSL 3 Laboratory do dalszego procesowania i badania na obecność wymienionych wyżej patogenów”.

Według badania, 3 próbki okazały się pozytywne na beta coronavirusy i blisko wiązały się z MERS-beta coronavirusem wyizolowanym u skażonego pacjenta w Arabii Saudyjskiej, który zmarł, jak i MERS coronavirusami u wielbłądów w Arabii Saudyjskiej i Dubaju.

Gruzińskie coronavirusy były podobne do beta coronavirusów wykrytych u nietoperzy w Hiszpanii, Włoszech i Bułgarii, i pandemicznego SARS coronavirusa ze śmiertelnymi skutkami w Amsterdamie, Chinach, na Florydzie i w Kolorado. Badacze z Lugar Center odkryli też podobne do SARS coronavirusy do tych u nietoperzy w Chinach i Tajlandii.

W swojej pracy Lela Urishadze dziękuje Pentagon Defense Threat Reduction Agency (DTRA) za pomoc materialną. Lela Urushadze jest członkiem the DTRA-supported organization – BOHRN (Bat One Health research Network) badającej wirusy u nietoperzy.

$6.5 mln na program wojskowy o nietoperzach i coronavirusach

W 2017 amerykańska Defense Threat Reduction Agency (DTRA) rozpoczęła $6.5 mln na nietoperzach i coronavirusach w Azji Zach z Lugar Center jako lokalnym laboratorium do tego badania genetycznego. Okres programu to 5 lat i został wprowadzony przez niedochodową US organization Eco Health Alliance.

 

Cele projektu:

1.      Zdobyć i nieśmiertelnie zbadać 5.000 nietoperzy w okresie 5 lat (2017-2022)

2.      Zdobyć 20.000 próbek (jama ustna, wymazy z odbytu i/lub kału i krwi) i zbadać na CoVs przy użyciu PCR w regionalnych laboratoriach w Gruzji i Jordanii.

Według prezentacji projektu / the project presentation, Eco-Health Alliance już pobrała próbki od 270 nietoperzy 9 gatunków w 3 krajach Azji Zach: 90 nietoperzy w Turcji (sierpień 2018), Gruzji (wrzesień 2018) i Jordanii (październik 2018).

https://www.veteranstoday.com/wp-content/uploads/ScreenHunter-951.jpg

Góra: Pułapka z nietoperzami

Dół: Mikrobiolodzy w Lugar Center pobierają RNA ze stolca nietoperzy zebranych w środkowej Gruzji

 

$3.7 mln na badania coronavirusa w Chinach

Eco Health Alliance otrzymał też $3.7 million grant from the US National Institute of Health (NIH) na zebranie nietoperzy i wyizolowanie coronavirusów w Chinach. Projekt trwał w okresie 5 lat (2014 – 2019) i został wprowadzony w Wuhan Institute of Virology – a BSL4 bio-laboratorium w Wuhan, prowincja Hubei. To ta sama prowincja z której rozpoczęła się obecna pandemia coronavirusa w grudniu 2019 zanim przeszła na świat.

 

Amerykański National Institute of Health (NIH) wydał $3.7 million on bat studies in China (2014-2019) (źródło: US Department of Health and Human Services (HHS)’ Tracking Accountability in Government Grants System (TAGGS)…

tłumaczenie: Ola Gordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *