Strona główna > Świat > Zranione Słowo – Socjalizm

Zranione Słowo – Socjalizm

Jakże trudna sprawa z tym ważnym i znaczącym słowem. Ono, w istocie, bardzo dokładnie (z naukowego punktu widzenia) charakteryzuje przyszłość ludzkości. Ono także bardzo dokładnie charakteryzuje zasady i naturę najracjonalniejszej organizacji ludzkiego społeczeństwa, państwa, światowej społeczności ludzi. To słowo – socjalizm.

Socjalizm — to znak postępu ludzkości w głębokim ewolucyjnym sensie, w sensie prawa natury, w sensie prawa rozwoju wzorców życia, wyrażonych rozumem, umysłem i duszą. I o tym można i trzeba mówić, bo świadomość, umysł i dusza — to rzeczywista materialna emanacja, którą, na przykład, w prawosławiu nazywają Duchem Świętym, a w innych religiach — innymi słowy, ale w tym samym sensie.

Słowo socjalizm — to słowo zranione, słowo podeptane, słowo ubrudzone. Dlaczego? Dlatego, że gdy rodziły się te idee i kiedy ludzkość dopiero co, przystępowała do historycznych eksperymentów (i przede wszystkim, w naszym kraju), to błędów popełniono niemało i to błędów zasadniczych.

Główny błąd polegał na tym, że radykalni zwiastuni (i teoretycy, i praktycy) budownictwa społecznego, społeczeństwa, państwa socjalnego, socjalizmu; ciążyli ku radykalnym, 100 procentowym rozwiązaniom. A najbardziej poważną decyzją była decyzja, rozrywająca wolność i ludzką kolegialność, ko-operatywność bytu, t.j samą społeczność, gwarancje socjalne i bezpieczeństwo. Z jednej strony była wolność, a z drugiej — społeczna, spółdzielcza forma bytu. Z jednej strony — indywidualizm, z drugiej — kolektywizm. I uznano, że są to rzeczy wzajemnie wykluczające się, że one antagonistycznie ścierają się z sobą.

I co zrobiono? Wolności „porąbano”, pojawiła się urawniłowka (уравниловка): jeśli choć trochę wyróżniasz się — przywalą ci w głowę! — nie trzeba nam takich. To przekształciło się w czynnik hamujący, w czynnik stagnacji. Związek Radziecki, burzliwie rozwijający się na początku narodzin młodej Rosji Sowieckiej, na fali ówczesnego entuzjazmu, kiedy ludzie rzeczywście poczuli, że w masowym zakresie można podnieść wysokie pojęcia i wartości przyszłości, stopniowo zaczął tracić tę namiętność i entuzjazm w dążeniu do ideałów komunizmu. „Komunizm — to młodość świata”, „komunizm – to budowa młodych”, „komunizm — to społeczeństwo przyszłości” — to absolutnie właściwe słowa, bo oni wzywali człowieka, do odejścia od swojego zwierzęcego ego, od kategorii (zjem sąsiada — przeżyję sam), od socjal-darwinizmu, przenoszącego prawo dżungli, na ludzkie społeczeństwo.

A co nam teraz oświadcza towarzysz Putin? — „Rosja powinna być konkurencyjna”.

A towarzysz Miedwiediew podpisał niedawno Krajową strategię działań w interesie kobiet, która (uwaga!) opiera się na idei, że „kobieta powinna być konkurencyjna”.

A ci, którzy napisali tę strategię – to co, idioci? Z kim ma konkurować kobieta? Z mężczyzną, czy jak? W imię czego powinna konkurować kobieta? Konkurencja — to, przepraszam, sprzedaż na rynku jednoznacznych produktów, w warunkach oferty takich samych towarów przez konkurenta. To znaczy, że kobieta powinna czymś handlować, a zatem konkurować? Totalna głupota! Ten pomysł — pomysł przeniesienia w życie ludzkości prawa dżungli — jak to się nazywa? Poprawnie! — liberalizm. A te idee mają skłonność bardzo szybkiego przeistoczenia się w co? Poprawnie! — faszyzmu. Bo w naturze, biologicznie, faszyzm — co to jest? — Jestem silniejszy, mam ostrzejsze zęby, więc zjem wszystkich i żyć będę królem przyrody, tj. bestią najwyższej rangi, w stosunku do innych – podludzi (podzwierząt).

A czy nie to samo, co dzieje się obecnie? Gdy liberalizm w rzeczywistości prowadzi do społecznego rasizmu, kiedy pojawiają się kasty „nadrzędnych”, hodujących i kształcących swoje dzieci w kierunku pozycji elity w stosunku do wszystkich pozostałych, gdy towarzysz Miedwiediew, co jest nazywane, „cierpieniem werbalnego nietrzymania moczu”, wyjaśnia, że „biedny wolnym być nie może” (w obowiązującej dziś liberalnej Konstytucji FR napisano, że najwyższa wartość państwa rosyjskiego — to prawa i wolności człowieka)? Więc dla kogo jest ta Konstytucja? — a dla tych, z zębami, a w naszej społecznej ludzkiej wersji — dla tych, z workami pieniędzy z pokrewieństwem z prezydentem lub z możliwościami włochatej łapy w przestrzeni administracyjno-zasobowej. To jak powrót w dżunglę!

Socjalizm — słowo zranione, słowo, które w historii było poddane i prześladowaniom, i zniesławieniom, i dyskredytacji. I trzeba zrozumieć, co ono oznacza. Trzeba zrozumieć, że wolność, jako rzekomo liberalne wartości, – to nie jest to, co rządzący reżim teraz realizuje w kraju, w istocie, co chce, wbrew, zwłaszcza z workiem pieniędzy za plecami. Nie, wolność — to wolność wyboru: być człowiekiem lub bestią w dżungli. I to siedzi wewnątrz każdego człowieka, to jest dane przez naturę lub pochodzi od Pana, a nazywa się Sumieniem: wybieram swoją drogę, swoje decyzje, swoje działania – być człowiekiem. Być częścią ludzkości. Prawdziwej. A nie jak ktoś tam, na odwrót : a MNIE miło, a Ja mogę, a Ja odczuwam przyjemność, gdy na dole, pode MNĄ, bydło wszelakie pełza, i na mnie roboli. Są i tacy, niestety, i większość takich, rządzi światem.

Nasze zadanie w tym, abyśmy zobaczyli błędy, które raniły słowo socjalizm, abyśmy nauczyli się, abyśmy zrozumieli, że radykalne, biegunowe rozwiązania są nieprawidłowe. A właściwe decyzje,to takie, które łączą wolność człowieka i jego odpowiedzialność za to, aby samemu być człowiekiem, aby w zespole, w narodzie, w kraju i na świecie, razem – być ludźmi. Społeczność nie może, błędnie, przestępczo, sprzeciwiać się wolności. Wszystkiego trzy Ideologie: socjalizm, liberalizm i faszyzm. Wybieraj. Tylko nie zapomnij, że liberalizm (zgodnie z prawem ewolucji, w tym, zgodnie z prawem rozwoju społecznego) nieuchronnie przechodzi w faszyzm. Wszystko inne wokół tych 3-ch biegunów — to jedynie gadanina.

Ze słowem socjalizm, tym zranionym słowem, przychodzą wraz słowa: moralność, sprawiedliwość, uczłowieczenie, ucywilizowanie ludzi (z punktu widzenia zbliżenia ich do człowieka prawdziwego). I jeszcze słowa: prawdziwy socjalizm, nowy socjalizm, prawdziwy socjalizm. I to jest rzetelna prawda. Tak będzie!

Ale będzie, jeśli zrozumiemy, że dobro powinno mieć pięści.

Bo zło, ono nie z pięściami, a z tym co pod rękę trafi. No bo to – zło.

Tak więc, przyjaciele, oczywiście, przyszłość człowieka i ludzkości, jak i istota postępu — to uspołeczniona dystrybucja .

Powyższe, oczywiście, stanowi jedynie krótki konspekt teoretycznej bazy, politycznej platformy, projektów, projektu Konstytucji przyszłej Rosji, którą obecnie oferuje krajowi Partia Nowego Typu(—).

———————-

Poniżej, link do zapisu powyższego wystąpienia prof. Sułakszina, w formacie video:

——————–

źródło:

http://rusrand.ru/ideas/socializm–ranenoe-slovo
„Социализм — раненое слово”
Сулакшин С. С.
09 апреля 2018

—————

Wybór,tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.