Strona główna > Bez kategorii > Znaleziono egzemplarz Biblii, który przepowiadał “nadejście Proroka”

Znaleziono egzemplarz Biblii, który przepowiadał “nadejście Proroka”

Źródło: http://refreshingnews9.blogspot.in/2012/02/bible-that-predicted-coming-of-prophet.html

25.02.2012

Tłum. wMordechaj

Ponownie odkryty niedawno tajny egzemplarz Biblii, w której Jezus podobno przepowiada nadejście Proroka Mahometa, wznieciło wielkie zainteresowanie Watykanu.

Papież Benedykt XVI podobno bardzo chce ujrzeć 1500-letnią księgę, która zawiera Ewangelię Barnaby, a jaka pozostawała w ukryciu w Turcji przez ostatnie 12 lat.

Wart 14 mln funtów, ręcznie pisany złoconymi literami tom, powstał w rodzimym języku Jezusa, po aramejsku, i mówi się, że zawiera wczesne nauki Jezusa oraz przepowiednię nadejścia Proroka, donosi Daily Mail.

Oprawiona w skórę księga, napisana została na kartach wykonanych ze skóry zwierząt, a odkryła ją turecka policja podczas operacji wymierzonej w przemytników w 2000 roku. Pilnie strzeżono jej aż do roku 2010, gdy w końcu została przekazana do Muzeum Etnograficznego w Ankarze, gdzie wkrótce zostanie wystawiona na widok publiczny po wykonaniu małych zabiegów restauracyjnych. Szacuje się, że fotokopia pojedynczej strony ze starożytnego ręcznie pisanego manuskryptu warta jest 1,5 mln funtów.

Turecki Minister Kultury i Turystyki, Ertugrul Gunay, powiedział, że księga może zawierać autentyczną wersję Ewangelii, która została zakazana i poddana niszczeniu przez Kościół Chrześcijański ze względu na silne paralele z Islamską wizją Jezusa. Dodał również, że Watykan złożył oficjalną prośbę, aby mógł zobaczyć Pismo – kontrowersyjny tekst, o którym muzułmanie mówią, że był składnikiem pierwotnej wersji Pisma wraz z ewangeliami Marka, Mateusza, Łukasza i Jana. Pomimo zainteresowania skupionego wokół na nowo odnalezionego dzieła, niektórzy uważają, że jest to falsyfikat pochodzący z XVI wieku.

Najstarsze kopie księgi mają takie właśnie datowanie i zostały napisane po hiszpańsku i po włosku. Protestancki pastor Ihsan Ozbek twierdzi, że to nieprawdopodobne, aby księga była autentyczna. A to dlatego, że Św. Barnaba żył w pierwszym wieku i był jednym z Apostołów Jezusa, co przeczy wersji, jakoby księga mogła pochodzić z V albo VI wieku. W gazecie Today Zaman powiedział: „Kopia znajdująca się w Ankarze mogła zostać napisana przez jednego z uczniów Św. Barnaby”. „Ponieważ od momentu, gdy żył i działał Św. Barnaba do chwili napisania kopii Biblii, dzieli nas okres 500 lat, Muzułmanie mogą się czuć rozczarowani widząc, że ta kopia nie zawiera spraw, które chcieliby zobaczyć”. „Może ona nie mieć żadnego związku z treścią Ewangelii Barnaby”, dodaje Ozbek.

Profesor teologii, Omer Faruk Harman, powiedział, że tylko skan Biblii z użyciem technik naukowych może nam opowiedzieć na pytanie, jak stara to księga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.