Strona główna > Świat > Zinstytucjonalizowane torturowanie Palestyńczyków w izraelskich wiezieniach

Zinstytucjonalizowane torturowanie Palestyńczyków w izraelskich wiezieniach

Artykuł opublikowany przez izraelską gazetę Haaretz potwierdził, w jakim stopniu przesłuchujący z wiezienia/ośrodka w Shin Bet poddają swoich więźniów torturom.

a

Metody obejmują uderzanie w głowę „w celu uszkodzenia wrażliwych narządów, takich jak nos, uszy, czoło i usta”, zmuszanie osób w kajdankach do przysiadu przy ścianie przez długie okresy czasu i umieszczenie podejrzanego pochylonego do tyłu nad krzesłem z rękami i nogami w kajdankach.

Relacje śledczych odzwierciedlają to, co dawno udokumentowali Palestyńczycy i izraelskie grupy obrońców praw człowieka.  Obrońca praw Addameer powiedział, że takie praktyki „znane są rutynowo i systematycznie wykorzystywane przeciwko więźniom palestyńskim”.

Inne metody tortur stosowane przeciwko Palestyńczykom obejmują pozbawianie snu i groźby wobec członków rodziny, powiedział rzecznik Addameer Al Jazeerze.

Rachel Stroumsa, dyrektor wykonawczy Publicznego Komitetu Przeciwko Torturom w Izraelu (PCATI), powiedziała, że jej organizacja pozarządowa zdawała sobie sprawę z setek skarg i zarzutów.

Oprócz wykorzystywania przesłuchań do uzyskiwania informacji o przyszłych działaniach „z naszych doświadczeń wynika, że tortury są także wykorzystywane aby uzyskać zeznania  dotyczące przeszłych czynów”, powiedziała Stroumsa Al Jazeerze.

W swoim corocznym raporcie w ubiegłym roku Amnesty International stwierdziła, że siły izraelskie i personel z Shin Bet „…torturowały, i w inny sposób źle traktowały zatrzymanych Palestyńczyków, w tym dzieci, szczególnie podczas aresztowania i przesłuchań..”, używając takich metod jak:  „…bicie pałkami, uderzanie, dławienie, przedłużone trzymanie w kajdankach, trzymanie w pozycjach wywołujących stres, i niewygodne, odmawianie snu i stosowanie gróźb….”.

Przedstawiciel organizacji Obrona Międzynarodowa Dzieci – Palestyna, powiedział Al Jazeerze, że badania grupy wykazały, że prawie 2/3 palestyńskich dzieci zatrzymanych na okupowanym Zachodnim Brzegu przez siły izraelskie doznało przemocy fizycznej po ich aresztowaniu.

Tortury i złe traktowanie są tak powszechne, twierdzą obrońcy praw człowieka, że skazanie Palestyńczyków za „przestępstwa  związane z bezpieczeństwem” są zasadniczo niewiarygodne, między innymi dlatego, że nadużycia władzy są częścią szerszego braku rzetelnego procesu.

Według jednego z badań, aż 91 procent palestyńskich więźniów przesłuchiwanych w ośrodku  Shin Bet na okupowanym Zachodnim Brzegu jest przetrzymywanych w odosobnieniu podczas części lub ich całego  przesłuchania. Stroumsa mówi, że ta praktyka jest „…ELEMENTEM UMOŻLIWIAJĄCYM TORTURY… „.

W systemie izraelskiego sądownictwa wojskowego, który ma 99 PROCENTOWY WSKAŹNIK SKAZAŃ, Palestyńczycy mogą być przetrzymywani przez 60 dni bez dostępu do prawnika – w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie średnia długość przesłuchań prowadzących do fałszywych zeznań wynosi 16 godzin.

„…Ponieważ palestyńskie dzieci wciąż doświadczają systematycznego złego traktowania i odmowy prawa do należytego procesu, staje się oczywiste, że sądy wojskowe NIE SA  zainteresowane wymierzaniem sprawiedliwości….” – powiedział Abu Qtaish…

Oprócz tortur i braku dostępu do rady, Palestyńczycy proszeni są o podpisanie listów spowiedzi po hebrajsku, których często nie rozumieją. Wszystko to „tworzy środowisko przymusu, które skutkuje spowiedziami pod przymusem”, zauważył Addameer.

Niedawnym przykładem jest przypadek Mohammada el-Halabiego, pracownika World Vision, który został oskarżony przez Izrael o przekazanie pieniędzy Hamasowi. Halabi, który jest sądzony na cywilnym sądzie w Beer Sheva, zaprotestował przeciwko swojej niewinności, mówiąc, że był torturowany przez swoich przesłuchujących. Twierdzenia te złożyli także jego prawnicy, którym Halabi nie mógł się dopuścić przez trzy tygodnie po aresztowaniu….

Ale wiele innych wydarzeń związanych jest z tymi sprawami.

Badania naukowe opublikowane w listopadzie 2015 r. w recenzowanym czasopiśmie  medycznym ujawniły dziesiątki przypadków TORTUR SEKSUALNYCH  i złego traktowania palestyńskich więźniów przetrzymywanych przez Izrael.

Działacze na miejscu twierdzą, że istnieje  pilna potrzeba skupienia  międzynarodowej uwagi na izraelskich  praktykach i tortur, także ze względu na zinstytucjonalizowany charakter tego  problemu.

Chociaż izraelskie orzeczenie Sądu Najwyższego z 1999 r. zabrania używania „fizycznych środków” podczas przesłuchiwania, przesłuchujący z Shin Bet zostali zwolnienie z kar za tortury i złe traktowanie ” przez tzw. „konieczność obrony” lub „tykającą bombę”.

Według kampanii przeciwko torturom, to zwolnienie od tego czasu służy  im jako ZIELONE ŚWIATŁO DLA TORTUR.

Od 2001 r.  setki formalnych skarg zostało wniesionych przeciwko śledczym z Shin Bet, ale nie zostało wszczęte ŻADNE DOCHODZENIE KARNE.

 „Myślę, że presja międzynarodowa jest niezbędna i w niektórych kwestiach dowiodła swojej skuteczności” – powiedział Stroumsa.

„Obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest także mówienie o nadużyciach ze względu na masowe wsparcie gospodarcze i polityczne dla państwa Izrael z zagranicy”…”.

Tłum Renata

http://www.aljazeera.com/indepth/features/2017/01/coercion-violence-threats-torture-israeli-style-170129092739964.html

Chrześcijańska piosenkarka honoruje palestyńskich bojowników  z Gazy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.