Strona główna > Polska > Zielone światło dla upraw GMO w Polsce? PiS łamie przedwyborcze zapowiedzi!

Zielone światło dla upraw GMO w Polsce? PiS łamie przedwyborcze zapowiedzi!

Rząd zamierza pozwolić na uprawy roślin genetycznie zmodyfikowanych na terenie Polski – alarmują posłowie Kukiz15.

gmo

Portal „Tygodnika Solidarność” przypomina, że kiedy przed pięcioma laty koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w ramach ustawy o nasiennictwie dopuściła obrót nasionami GMO, ruch ten spotkał się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. – Składam publiczne przyrzeczenie i zobowiązanie: jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra najbliższe wybory i stworzy większość parlamentarną, całkowity zakaz upraw roślin GMO w Polsce wprowadzimy niezwłocznie! – mówił wówczas lider PiS.

„Dzisiaj PiS jest u władzy, ale o tamtych zapewnieniach zapomniał. W niemal konspiracyjnym trybie przepycha ustawę o nowelizacji ustawy o GMO. Zezwala ona na obrót nasionami, ale także na uprawy – na ściśle wyznaczonych obszarach kraju – roślin modyfikowanych genetycznie” – czytamy na portalu TySol.pl.

Ruch Pawła Kukiza zamieścił w internecie klip, w którym przeciwko planom rządzących wypowiadają się posłowie ugrupowania oraz Jadwiga Łopata z Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi, od wielu lat walcząca przeciwko upowszechnianiu w Polsce roślin zmodyfikowanych genetycznie.

Ustawa wprowadza obszary, na których będzie można prowadzić hodowlę roślin genetycznie modyfikowanych – precyzuje w krótkim filmie Kukiz15 Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa. – Wiatr, zwierzęta będą przenosiły rośliny genetycznie zmodyfikowane na dziesiątki, setki kilometrów. Spowoduje to zanieczyszczenie naszych tradycyjnych upraw. Polska nie będzie krajem wolnym od GMO – dodaje poseł.

Na początku grudnia zeszłego roku PiS odrzucił poprawkę Kukiz15, zmierzającą do wstrzymania obrotu nasionami GMO oraz wpisywania ich do Krajowego Rejestru Nasion i Roślin.

Źródło: http://www.pch24.pl/zielone-swiatlo-dla-upraw-gmo-w-polsce–pis-lamie-przedwyborcze-zapowiedzi,51056,i.html#ixzz4et2HGb59

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *