Strona główna > Bez kategorii > Zdradzieckie władze eFeRji zagroziły Iranowi wycofaniem poparcia

Zdradzieckie władze eFeRji zagroziły Iranowi wycofaniem poparcia

Źródło: http://news.rambler.ru/15070165/

Za: http://3rm.info/27147-predatelskoe-rukovodstvo-rf-prigrozilo-lishit-iran-podderzhki-iz-za-iska-po-s-300.html

Data publikacji: 10.08.2012

Tłum. RX

Rosja może przyjąć twardsze stanowisko w sprawie programu jądrowego Iranu, jeśli Teheran nie wycofa z Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Genewie pozwu z racji nie wypełnienia kontraktu na dostawy systemów obrony przeciwlotniczej S-300. Jak pisze w numerze z 10 sierpnia gazeta „Kommiersant”, decyzję taką podjęto w kierownictwie Federacji Rosyjskiej. Według informatora gazety, w rządzie Federacji Rosyjskiej „nieprzyjemna” sytuacja ze złożeniem pozwu ukazuje Iran jako „niewdzięcznika”.

„My ich wspieramy, zajmujemy konstruktywne stanowisko w rozmowach dotyczących kwestii jądrowej a oni nam oto czym się odwdzięczają”- zauważa informator.

Rozmówca gazety poinformował także, że Moskwa wcześniej już oświadczyła Teheranowi, że pozew „nie przyczynia się do rozwoju stosunków” jednakże te słowa „nie zostały dosłyszane”. Według słów informatora, do następnego posiedzenia „szóstki” mediatorów w irańskiej kwestii jądrowej, które ma odbyć się w końcu sierpnia, Rosja postara się „przedstawić swoje stanowisko jeszcze raz” ale w wypadku powtórnej odmowy Iranu będzie on na scenie światowej „prowadził negocjacje w kwestii jądrowej samodzielnie”.W lipcu „Kommiersant” donosił już, że władze rosyjskie zamierzają starać się żeby Iran wycofał swoje roszczenia. Podkreślano ówcześnie, że w wypadku niepowodzenia negocjacji Rosja może wznowić dostawy S-300. Kontrakt na dostawę systemów obrony przeciwlotniczej S-300PMU-1 na kwotę 800 milionów dolarów został podpisany pomiędzy Rosją a Iranem w 2007 roku jednakże jego realizacja stale opóźniała się z przyczyn technicznych. Po odmowie realizacji umowy Rosja zwróciła Teheranowi otrzymaną zaliczkę w wysokości 167 milionów dolarów. O złożeniu przez Iran pozwu do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Genewie w związku z zerwaniem dostaw stało się wiadomym na początku 2012 roku. Wtedy to donoszono, że Iran wycenił powstałe szkody na kwotę prawie 4 miliardów dolarów. A tymczasem, jak później poinformował ambasador Iranu w Rosji, 3 miliardy z tej kwoty dodał do roszczenia sam Trybunał „bez wiedzy strony irańskiej i wbrew jej woli”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.