Strona główna > Świat > “Zbrodnicza amerykańska agresja”: Reakcje na morderstwo na gen. Solejmanim

“Zbrodnicza amerykańska agresja”: Reakcje na morderstwo na gen. Solejmanim

Kraje Bliskiego Wschodu i całego świata reagują na piątkowe morderstwo na dowódcy irańskiej elitarnej brygady Al-Quds. Legendarny irański dowódca, jeden z architektów zwycięstwa nad ISIS w Iraku zginął w jankeskim nalocie na międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie.

Zabójstwo gen. Solejmaniego pogorszy i tak napięte stosunki pomiędzy Waszyngtonem i Teheranem i spowoduje kolejne reperkursje w regionie.

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei ostrzegł, że mordercy gen. Solejmaniego się spotkają z okropną zemstą za swój czyn, a minister spraw zagranicznych Iranu Mohhamad Dżawad Zarif naszwał morderstwo aktem międzynarodowego terroryzmu.

„Akt międzynarodowego terroryzmu ze strony USA, polegający na zamordowaniu generała Solejmaniego, najbardziej skutecznego dowódcy w walkach z ISIS, An-Nusrą i Al-Kaidą jest niebezpieczną i głupią eksalacją” – powiedział Zarif – „na Stanach Zjednoczonych spoczywa odpowiedzialność za wszystkie konsekwencje tej zbrodniczej awantury”.

Oświadczenie potępiające jankeską zbrodnię zostało wydane również przez MSZ Syrii. Damaszek stanowczo potępia zabójstwo gen. Solejmaniego i wyraża pełną solidarność z Irakiem i Iranem.

Premier Iraku Adel Abdul Mahdi powiedział, że jankeskie naloty były aktem agresji przeciwko Irakowi i pogwałceniem jego suwerenności, co sprawdzi wojnę na Irak, region i cały świat.

Iracki premier dodał, że nalot naruszył również warunki amerykańskiej obecności militarnej.

Iracki polityk szyicki Muktada as-Sadr w odpowiedzi na amerykańskie bombardowania reaktywował swoją paramilitarną organizację Armia Mahdiego.

Swoje kondolencje z okazji morderstwa gen. Solejmaniego narodowi irańskiemu złożył również przywódca jemeńskiego Ansarullahu Abdul Malik al-Huti.

Siły zbrojne syjonistów zostały postawione w stan najwyższej gotowości bojowej, obowiając odwetu ze strony Iranu i wspieranych przez niego organizacji Ruchu Oporu: Hezbollahu w Libanie oraz Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy.

W Gazie Hamas potępił zabójstwo dowódcy brygady Al-Quds i złożył Iranowi „najserdeczniejsze kondolencje”. W oświadczeniu Hamas zaznaczył, że Solejmani odgrywał kluczową rolę we wspieraniu palestyńskiego oporu na wszystkich płaszczyznach.

Urzędnik Hamasu Basem Naim napisał na Twitterze, że morderstwo „może doprowadzić region do czegokolwiek, poza perspektywą pokoju i stabilności. USA ponoszą za to odpowiedzialność”

Chiny konsekwentnie sprzeciwiają się użyciu siły w stosunkach międzynarodowych, powiedział minister spraw zagranicznych tego kraju w piątek, zapytany o zabicie Solejmaniego.

Rosyjskie MSZ wydał oświadczenie, w którym nazwało zabójstwo gen. Solejmaniego awanturniczym krokiem, który doprowadzi do wzrostu napięć w regionie.

„Solejmani wiernie służył sprawie obrony racji stanu Iranu” – powiedział reprezentant MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS.

(na podst. middleeasteye.net/sana.sy/tass.ru/opr. Eugeniusz Onufryjuk)

Źródło:  http://xportal.pl/?p=35866&fbclid=IwAR0BwQ8_wxX1jvecO5yuAKMjGU4LO–097Gxxcy7OifrOFS06Jlt49SLsNU

Za: http://kin-rchristusrex.blogspot.com/2020/01/zbrodnicza-amerykanska-agresja-reakcje.html

4.01.2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.