Strona główna > Świat > Zbiór ciekawostek o „antylichwiarskim” premierze Węgier

Zbiór ciekawostek o „antylichwiarskim” premierze Węgier

Victor Orban zaczął przygodę z polityką w latach 80-tych XX wieku. W 1987 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Eotvosa w Budapeszcie. Napisał pracę magisterską pod tytułem: „Ruch społeczny wewnątrz systemu politycznego – przykład Polski”.

Nietrudno się domyśleć, że praca dotyczyła „Solidarności”. Orban zafascynowany „polską” Solidarnością postanawia powołać do życia na Węgrzech własny ruch opozycyjny.

http://www.uwazamrze.pl/artykul/805240/ostatnia-chwila-na-rewolucje

Orban razem z węgierskimi studentami i intelektualistami powołuje do życia Związek Młodych Demokratów – Fiatal Demokraták Szövetsége. W skrócie Fidesz. Powołanie do życia Fideszu zaproponował Orbanowi polski profesor Wacław Felczak, który jesienią 1987 roku został zaproszony na wykłady do Eötvös Kollégium w Budapeszcie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wacław_Felczak

Po założeniu Fideszu uwagę na młodego liberała Orbana zwrócił amerykański finansista żydowskiego pochodzenia George Soros.

Żyd Soros ze swoim uczniem Orbanem
Żyd Soros ze swoim uczniem Orbanem

W kwietniu 1988 roku Orban został pracownikiem fundacji Sorosa w grupie środkowoeuropejskiej. We wrześniu 1989 roku George Soros finansuje naukę Orbana w Wlk Brytani. Wysyła go do Pembroke College na Oksfordzie. Jego roczny pobyt na Oksfordzie jest finansowany wyłącznie przez Fundacje Sorosa. W Pembroke College studiuje brytyjską filozofie polityczną (liberalną). Jego studia przerywają wybory na Węgrzech.

a

Na zdjęciu Rabbi Shlomo Koves, Chabad Lubawicz of Budapeszt (drugi z lewej) i Rabbi Yona Metzger, naczelny aszkenazyjski rabin Izraela (trzeci z lewej) Zdjęcie z roku 2008 jak Orban był jeszcze w opozycji.

W 1986 roku Orban poślubił Aniko Levai, węgierkę pochodzenia żydowskiego.  Ojciec Aniko Levai a teść Orbana był agentem węgierskiej komunistycznej bezpieki.

a

Czytaj ciąg dalszy na:

Forum Wolnej Polski – kliknij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.