Strona główna > Bez kategorii > Zbigniew Brzeziński o Rosji

Zbigniew Brzeziński o Rosji

Źródło: http://3rm.info/24648-zbignev-bzhezinskiy-o-rossii.html

Data publikacji: 4.05.2012

Tłum. RX

„Jeśli Rosjanie będą na tyle głupi, że spróbują odbudować swoje imperium to napotkają oni i narażą się na takie konflikty, że Czeczenia i Afganistan będą piknikami”

„Zniszczyliśmy Związek Sowiecki, zniszczymy i Rosję. Szans nie macie żadnych”.

„Rosja w ogóle jest zbytecznym krajem”.

„Prawosławie jest głównym wrogiem Ameryki”.

„Rosja to pokonane mocarstwo. Przegrała ona tytaniczną walkę. I mówienie, że „to nie była Rosja, że to był Związek Sowiecki” oznacza ucieczkę od rzeczywistości. To była Rosja zwana Związkiem Sowieckim. Rzuciła ona wyzwanie USA. I została ona pokonana. Obecnie nie trzeba podsycać złudzeń o wielkomocarstwowości Rosji. Koniecznie trzeba zniechęcać do takiego sposobu myślenia… Rosja będzie podzielona i będzie pod opieką”.

„Rosja może być albo imperium albo demokracją, ale nie może być jednocześnie i jednym i drugim. Jeśli Rosja pozostanie państwem eurazjatyckim to będzie dążyć do celów eurazjatyckich, to pozostanie imperialna a imperialne tradycje Rosji powinny być stłumione.

Nie będziemy takiej sytuacji obserwować obojętnie. Wszystkie państwa europejskie i USA powinny stanąć jednym frontem w stosunku do Rosji”.

„Kraj o tak ogromnej skali, kraj dziesięciu stref czasowych, może się pomyślnie rozwijać tylko w przypadku jeśli zdecentralizowany i nie będzie rządzony przez coraz bardziej pasożytniczą elitę mieszczącą się w jednym miejscu”.

„…Rosji, zbudowanej na zasadach wolnej konfederacji, do której weszłaby europejska część Rosji, republika syberyjska i republika dalekowschodnia, byłoby łatwiej rozwijać ściślejsze więzi ekonomiczne z Europą, z nowymi państwami Azji Środkowej i ze Wschodem, co tym samym przyspieszyłoby rozwój samej Rosji”.

„Dla Rosji jedynym geostrategicznym wyborem w wyniku którego mogłaby ona odgrywać realną rolę na arenie międzynarodowej jest transatlantycka Europa z rozbudowującą się Unią Europejską i NATO”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.