Strona główna > Polska > Zawłaszczona sława Polek z Powstania Warszawskiego

Zawłaszczona sława Polek z Powstania Warszawskiego

Dział Interwencji Historycznej- SPK Hamburg – grudzień 2015

Poniższy artykuł przedstawia jeden z wielu przypadków przekręcania przez żydów polskich historycznych wydarzeń.

—  Jest to zjawisko nagminne, gdyż dotyka wszystkich płaszczyzn; prasy, wystaw organizacji pozarządowych, dokumentacji w miejscach pamięci,, prelekcji, sposobów interpretacji faktów historycznych….(…..) Halina Morhofer-Wojcik

a,a

Niemiecki reżyser nakręcił film dokumentalny o Powstaniu Warszawskim. Jakież było jego zdziwienie, gdy w recenzji jednej z gazet przeczytał, że to materiał o… bojowniczkach z warszawskiego getta

Reżyser Paul Meyer nakręcił film dokumentalny pt. “Konspiratorki”, gdzie bardzo rzetelnie i starannie pokazał heroizm i poświęcenie Polek walczących w Powstaniu Warszawskim, które po jego upadku trafiły do niemieckich obozów jenieckich.   —  1726 kobiet przetrzymywano w Oberlangen.

Jak zapewnił w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” Meyer,   — jedną z głównych przesłanek filmu było pokazanie zachodniemu widzowi różnicy pomiędzy Powstaniem Warszawskim a powstaniem w getcie warszawskim.

I to się reżyserowi udało.

Jakież   jednak   było   zdziwienie   – zarówno jego, jak i polskich kombatantów mieszkających w Niemczech

– gdy w recenzji tego materiału autorstwa Annegret Oehme, zamieszczonej w bardzo popularnym internetowym magazynie “AVIVA – Berlin”, napisano owszem o kobietach z powstania,   — ale z warszawskiego getta.

W recenzji “AVIVA – Berlin” pisze, że film pokazuje, jak 12 kwietnia 1945 r. Polacy   wyzwolili obóz jeniecki w Oberlengen, gdzie przebywały kobiety, które walczyły w powstaniu w warszawskim getcie i które później po upadku powstania były problemem dla niemieckiej armii:   — Co zrobić z 1726 kobiecymi jeńcami wojennymi?

— “Czasem dla bohaterek filmu był rok 1943 i powstanie w getcie warszawskim, kiedy to żydzi i nie żydzi, kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci walczyli przeciwko najeźdźcy. (…)

W maju 1943 roku obszar getta został zamknięty przez armię niemiecką i powstanie stłumiono.

— Niektórym z powstańców udało się poprzez kanały wodne i ściekowe uciec, lecz wielu złapano.   — Jedna mała ich grupa przygotowywała nawet obóz do przyjęcia 1726 aresztowanych kobiet w Oberlangen”

– czytamy w recenzji.

Annegret Oehme – często zajmuje się sprawami żydowskimi – pisząc recenzję filmu, musiała zdawać sobie doskonale sprawę, że Paul Meyer pokazał w swoim dokumencie Polki walczące w Powstaniu Warszawskim, a nie kobiety walczące w powstaniu w getcie,

— a mimo to większa część jej artykułu dotyczy właśnie powstania w getcie, o czym w filmie w ogóle nie ma mowy.

Po interwencji w tej sprawie Polki Haliny Morhofer-Wójcik, działaczki Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Hamburgu, w ciągu godziny zmieniono część artykułu.

W porównaniu do wersji oryginalnej na stronach internetowych magazynu zniknęło zdanie mówiące, iż przebywające w Oberlangen kobiety walczyły w powstaniu w getcie,   — ale reszta informacji o żydowskim powstaniu w Warszawie pozostała nietknięta.

Pod koniec recenzji filmu Paula Meyera o Polkach z Oberlangen magazyn umieścił adnotację, że — więcej informacji na temat powstania w getcie warszawskim znajdziemy na stronach internetowych http://www.shoa.de.

W rozmowie z “Naszym Dziennikiem” autor i reżyser filmu Paul Meyer nie kryje swojego oburzenia recenzyjną przeróbką swojego filmu.

Jak tłumaczy,   — jego zamysłem było m.in. przybliżenie zachodniemu widzowi obrazu Powstania Warszawskiego i pokazanie mu, że oprócz powstania w getcie w 1943 r. było Powstanie Warszawskie.

—   Nie można w recenzji z mojego filmu pisać o powstaniu w getcie, gdyż ja to właśnie celowo odróżniłem,   —  a poza tym w filmie nie zajmowałem się wcale żydowskim powstaniem w getcie

– powiedział nam Meyer.

– Film   zrobiłem  właśnie dla Niemców, aby im wreszcie wyjaśnić, iż były dwa powstania:   — Warszawskie i powstanie w getcie warszawskim. Ta sprawa jest w Niemczech całkowicie nieznana

– stwierdził.

—  Niestety, ponownie natrafiamy w prasie niemieckiej na przekręcanie faktów historycznych i podawanie błędnych informacji.

W kobiecym magazynie “AVIVA” na stronie internetowej Annegret Oehme, opisująca film Paula Mayera “Konspirantinnen”,

— pozwoliła sobie 1726 Polek, wojskowych jeńców wojennych, które znalazły się po Powstaniu Warszawskim w obozie niemieckim Oberlengen, — przedstawić jako kobiety z powstania w getcie warszawskim, co jest oburzające

– mówi Halina Morhofer-Wójcik.

12 kwietnia 1945 roku na froncie zachodnim polscy żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka wyzwolili obóz jeniecki w Oberlangen w północno-zachodnich Niemczech niedaleko granicy holenderskiej.

Przebywało tam w tym czasie 1726 polskich kobiet, żołnierzy Armii Krajowej biorących udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku.

Film zaczyna się i kończy w obozie.   — Stąd myśli biegną ku okupacji i powstaniu.

Film Paula Meyera pokazuje perspektywę bohaterek stawiających opór niemieckiemu okupantowi.

Niemiecki reżyser na kanwie losu kobiet z obozu Oberlangen ukazuje życie pokolenia Polek lat wojny i okupacji.

Meyer w swoim filmie wykorzystał unikalny, często nieznany materiał archiwalny.   W.M.

http://gazetawarszawska.com/politics/2868-zawlaszczona-slawa-polek-z-powstania-warszawskiego

Za: https://forumemjot.wordpress.com/2017/08/01/zawlaszczona-slawa-polek-z-powstania-warszawskiego/

Data publikacji: 1.08.2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *