Strona główna > Świat > Zamach stanu w Pekinie, chiński internet gotuje się od plotek

Zamach stanu w Pekinie, chiński internet gotuje się od plotek

Źródło: http://www.theepochtimes.com

20/03/2012

Tłum. wMordechaj

W nocy z 19 na 20 marca, przez lokalne chińskie blogi przebiegła fala informacji o wielkiej liczbie uzbrojonych policjantów zgrupowanych w Pekinie.

Głównymi postaciami tego przedstwienia mają być podobno: Hu Jintao, szef chińskiej partii; Wen Jiabao, premier; Zhou Yongkang, który kontroluje siły policyjne ChRL oraz Bo Xilai, który został zdymisjonowany przez Wen Jiabao ze stanowiska szefa partii komunistycznej w mieście Chongqing w dniu 15 marca, po skandalu w jaki był zamieszany Bo.

Li Delin, redaktor Securities Market Weekly, który mieszka w dzielnicy Dongcheng, w Pekinie, napisał na blogu informację, jaka potwierdza niezwykłą aktywność wojsk:

„Jest tutaj wiele pojazdów wojskowych, ulica Changan jest bez przerwy kontrolowana. Jest bardzo dużo policji po cywilnemu na każdym skrzyżowaniu, a na niektórych skrzyżowaniach postawiono nawet metalowe bariery”.

Wg tej informacji, która przeszła z szybkością wirusa przez chiński internet, siły zbrojne o nieznanym przeznaczeniu szybko zajęły wiele ważnych miejsc w Zhongnanhai, chińskim kompleksie dla przywódców w Pekinie, a nad ranem 20 marca cały Pekin, z pomocą uzbrojonej policji pekińskiej.

Wojska weszły do Pekinu, aby “znaleźć i bronić Bo Xilai”, jak mówi informacja. Jakiś czytelnik chiński przekazał dla The Epoch Times wiadomość, że w Pekinie miał miejsce wojskowy zamach stanu. Wciąż nie wiadomo, czy ktoś został aresztowany. Informacje mówią, że Zhou Yongkang, jako pierwszy użył uzbrojonej policji, aby dokonać aresztowania Hu i Wena. Jednakże Hu i Wen byli na to przygotowani i zamach stanu Zhou został stłumiony, chociaż wcześniej pojawiały się pogłoski, że to Hu i Wen zostali aresztowani.

Informacje mówią, że w obecnej chwili obie strony, z jednej Hu i Wen, a z drugiej Zemin and Zhou Yongkang, mobilizują siły wojskowe. Jednak tylko Hu Jintao może zmobilizować regularną armię, którą wciąż ma pod swymi rozkazami. Mówi ona również, że siły kierowane przez Zhou Yongkang przejęły kontrolę nad chińską telewizją rządową oraz Xinhua News Agency, ale regularne oddziały pod dowództwem Hu Jintao i Wen Jiabao już zdążyły odzyskać wpływy nad mediami.

Na stronie internetowej Xinhua pełno jest newsów z zagranicy, począwszy od godziny 11 wieczorem 19 marca na 8 rano 20 marca kończąc, ale nie ma nawet jednego o sytuacji krajowej, co jest całkiem niezwykłe. Jeden z blogerów napisał: „Co jest!!! Oprócz Beijing Television, nic innego nie da się oglądać. To zupełnie dziwne! Nigdy wcześniej tego nie było”.

Jednak pekińskie kontrolowane przez państwo media twierdzą, że wprowadzenie godziny policyjnej na ulicy Changan to zupełnie zwykła rzecz w sytuacji, gdy północnokoreański wiceminister spraw zagranicznych,  Ri Yong-ho, spotyka się ze specjalnym reprezentatem Chin ds stosunków koreańskich, Wu Dawei, po którym odbywa się spotkanie z mediami przy wschodnim wejściu do Diaoyutai State Guesthouse.

Media z Pekinu zauważają również, że obecnie odbywa się zamknięcie imprezy China Development Forum, a goście z całego kraju opuszczają teren, gdzie wydarzenie miało miejsce. I z tych właśnie powodów jest tak wiele policji na jednej z głównych ulic stolicy, a taksówki mają zakaz zatrzymywania się przed budynkiem terminala lotniczego.

The Epoch Times stara się teraz zweryfikować te informacje.

Z ostatniej chwili: informacje od Weibo na temat “北京出事了” są po chińsku i nie da się ich teraz odnaleźć w sieci. To było główne źródło informacji w sprawie pogłosek o zamachu stanu, a samą informację można ogólnie przetłumaczyć jako „coś ważnego i powodującego problemy wydarzyło się w Pekinie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.