Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Zakładnik mówi o ataku chemicznym

Zakładnik mówi o ataku chemicznym

świadek

PiccininUwolniony zakładnik mówi, że Assad nie zrobił ataku chemicznego

Belgijski pisarz, który został porwany jako zakładnik i przez pięć miesięcy przebywał w niewoli w Syrii powiedział, że jego porywacze, rebelianci z FSA, osobiście zaprzeczyli, żeby to prezydent al-Assad był odpowiedzialny za masakrę w Ghouta. Pierre Piccinin powiedział, że on i inny zakładnik, Domenico Quirico, włoski reporter wojenny, słyszeli od swych strażników, gdy mówią o ataku bronią chemiczną, i mówili, że Assad nie był temu winien. Quirico potwierdził gazecie La Stampa, że podsłuchali taką rozmowę przez zamknięte drzwi.

To nie rząd Baszara al-Assada użył gazu sarin czy innego gazu w Ghouta” Piccinin powiedział dla belgijskiego radia RTL w wywiadzie po tym, jak został uwolniony.

Jesteśmy przekonani o tym dlatego, że słyszeliśmy obaj rozmowę między rebeliantami. Boli mnie, że muszę to powiedzieć, ponieważ byłem zaciętym wręcz zwolennikiem Free Syrian Army i uważałem, że toczy ona prawowitą walkę o demokrację od 2012„, dodał Piccinin.

„Byliśmy więźniami, sam na sam z tą informacją i nie mogliśmy jej rozgłosić” powiedział.

Jednak jego więzień-kolega powiedział, że byłoby „szaleństwem” powiedzieć, że wie na pewno, iż Assad nie jest winny.

„Nie wiem, czy to prawda, ale nic na to nie wskazuje” powiedział.

 00

Na zdjęciu Issa, 10-cio letnie dziecko w fabryce broni najemników z Free Syrian Army, 7 września, 2013 r.

(CNN – grudzień 2012):

Stany Zjednoczone i niektórzy europejscy sojusznicy korzystają z usług podwykonawców przemysłu obronnego do prowadzenia szkoleń syryjskich rebeliantów w zakresie, jak mają oni zabezpieczać zapasy broni chemicznej w Syrii, powiedział starszy rangą urzędnik amerykański oraz kilku dyplomatów w niedzielnym programie CNN. „Szkolenia, które odbywają się w Jordanii i Turcji, polegają na tym, jak monitorować i zabezpieczyć zapasy i zachowywać należne procedury w miejscach składowania broni i materiałów.

„Pracownicy części tych podwykonawców są już na miejscu w Syrii, pracując z rebeliantami w zakresie monitorowania niektórych miejsc, potwierdził jeden z urzędników.

źródła:

http://aangirfan.blogspot.com/2013/09/freed-hostage-says-assad-did-not-do-gas.html

http://www.ibtimes.co.uk/articles/504735/20130909/syria-chemical-attack-assad-rebels-blame-hostage.htm

przygotował: stophasbara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.