Strona główna > Metapedia > Zajmijmy się definiowaniem pojęć – Teoria spiskowa

Zajmijmy się definiowaniem pojęć – Teoria spiskowa

Teoria spiskowa jest to epitet wynaleziony przez żyda-polemistę Karla Poppera. Pochodzi z  1945 r. i znalazł się w jego książce poświęconej propagandzie pozbawionego tradycji kosmopolityzmu p.t. „The Open Society and Its Enemies” (społeczeństwo otwarte i jego wrogowie – przypis) [1]. W tej książce, Popper ukuł ten termin w polemice z czymś, co określił nazwą „totalitaryzm” (np. Narodowy socjalizm i tak zwany „Stalinizm”). Jednocześnie, Popper stwierdził, że „nie chcę sugerować, że spiski nigdy nie mają miejsca. Wręcz przeciwnie, są to typowe zjawiska społeczne„. Jego zasadnicze użycie polega na zastosowaniu go w postaci instrumentalnie warunkującego sloganu (wytrycha językowego – przypis) pomyślanego jako broń psychologiczna, mająca za zadanie zniweczyć próby podjęcia prawdziwego śledztwa oraz badań nad ważnymi wydarzeniami i procesami.

Karl Popper
Karl Popper

Od tego czasu termin ten jest wykorzystywany najczęściej do opisu członków ruchu Prawdy i mediów alternatywnych, albo w bardziej ogólnym znaczeniu wobec ludzi, którzy wyrażają opinie na temat wydarzeń historycznych, jakie nie pasują rządzącemu establishmentowi.

To, co wcześniej opisano jako „teorię spiskową” i miało charakter negatywnego epitetu, później stawało się prawdziwą historią „tych, przy władzy”, gdy było to politycznie wygodne, albo kłamstwo było tak oczywiste, że nie pełniło już użytecznej funkcji. Na przykład Zbrodnia Katyńska na Polakach przypisywana była z początku przez prasę aliantów Niemcom, jednak obecnie wiadomo, i przyznano publicznie, że została przeprowadzona przez sowiecki reżim terrorystyczny.

Jeśli kogoś opisuje się jako twórcę „teorii spiskowej” w kontrolowanych mediach przy użyciu zniewagi, wówczas prawdopodobnie warto przyjrzeć się temu, co ma do powiedzenia, jednakże z należnym umiarem, ponieważ tym epitetem określa się także rzeczywistych pomyleńców, którzy są celowo umieszczeni pod tym samym hasłem, obok prawdziwych głosicieli prawdy. Szczególnie celowo wrzucają tutaj haniebnych propagatorów idei o reptilianach i o ufologii, więc zalecana jest należyta ostrożność.

1.↑ The Vancouver Sun (16 September 2006). „Attempting to make sense of senseless acts by Peter McKnight

Źródło: http://en.metapedia.org/wiki/Conspiracy_theory

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.