Strona główna > Rosja > Rosja – Zachód gotuje się do wojny z Rosją

Rosja – Zachód gotuje się do wojny z Rosją

ansi1Rosja-Zachód gotuje się do wojny z Rosją. Prezes Akademi  Problemów Geopolitycznycvh, doktor nauk wojskowych, gen. Konstantin Siwkow, skomentował powtórne wyposażenie lotnictwa taktycznego NATO aby mogło stosować ono broń jądrową, co, według jego opinii, może być oznaką przygotowań do wojny z Rosją. Krym zagłosował za zjednoczeniem z Rosją pomimo intensywnych, dyplomatycznych i informacyjnych, nacisków na władze rosyjskie. Reakcja zachodnich elit, na chwilę obecną, jest bardzo umiarkowana, zupełnie nie taka jak można by oczekiwać, sądząc po skali i sile poprzedzającego nacisku. Jak na razie żadnych poważnych sankcji ekonomicznych nie podjęto. Zwłoka z ich przyjęciem zmniejsza znaczenie i motywacje tych środków, szczególnie w kontekście rozwoju wydarzeń na Ukrainie, zwłaszcza zbliżającego się szybko krachu ekonomicznego.

Tymczasem zjednoczenie Krymu z Rosją jest w całym świecie postrzegane jako ciężka porażka USA. Przecież praktycznie dla wszystkich poważnych analityków i polityków jest jasne, że wydarzenia na Ukrainie były inicjowane przez USA i w rezultacie utrata kontroli nad rozwojem wydarzeń i radykalne wzmocnienie pozycji Rosji na Morzu Czarnym. To widać jeszcze bardziej wyraziście w kontekście tego, że Egipt przeorientowuje się na Rosję i pomaga mu w tym Arabia Saudyjska, przeznaczając 3 miliardy dolarów na zakupy rosyjskiego uzbrojenia. Dla USA oznacza to jedno a mianowicie dalsze, i dużo poważniejsze, zmniejszanie się wpływu na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, utratę szans na odzyskanie kontroli nad zasobami tych kluczowych regionów. W tych okolicznościach trzeba oczekiwać od USA zmiany strategii prowadzenia się ponieważ obecna strategia okazała się nieskuteczna. Podobnie do tego jak to miało miejsce z dojściem Obamy do władzy kiedy zamiast „brutalnej siły” Amerykanie próbowali przejść do stosowania „siły miękkiej”. W tym kontekście bardzo znaczącym jest nagła decyzja amerykańskiej władzy dotycząca zwiększenia w Europie potencjału taktycznej broni jądrowej. Zakłada się wyposażenie myśliwców F-16 i Tornado sił powietrznych pięciu krajów NATO w sprzęt pozwalający na stosowanie bomb jądrowych B61-12. Co bardzo istotne to to, że proponuje się wyposażenie samolotów sił powietrznych krajów, które dzisiaj uważane są za niejądrowe: Belgii, Holandii, Turcji, Niemiec i Włoch. Przekształcenie samolotów planuje się zakończyć do 2018 roku. W taki sprzęt proponuje się wyposażenie wszystkich wchodzących na uzbrojenie przyszłościowych myśliwców F-35. Jest to oczywiste, że te prace nie są takie proste. Jeżeli samolotom stwarza się możliwość stosowania broni jądrowej to znaczy, że istnieją takie plany. A polityczne oświadczenia o niemożliwości przekazania jej państwom niejądrowym to po prostu kamuflaż informacyjny. Kiedy następuje moment konieczności to wszystkie te oświadczenia i zapewnienia są łatwo porzucane. Ileż to razy demonstrowały ten fakt zachodnie elity. Ciekawe, że cały ten zachodni „jądrowy boom” zachodzi na tle rozmów o „zerze jądrowym”.

Co to może oznaczać?

Całkiem możliwe, że te wydarzenia są oznaką nowego zwrotu w amerykańskiej polityce. Fiasko „strategii peryferyjnej”, ruchu wzdłuż łuku przejmującego z południa Eurazję może popchnąć zachodnią elitę, będącą pod presją braku czasu, do bardziej radykalnego działania, do bezpośredniego ataku na Rosję jako najbardziej niebezpieczną i jednocześnie stanowiącą systemowe ogniwo w bloku niezachodnich cywilizacji, BRICS. W tym kontekście wzrost potencjału taktycznej broni jądrowej w Europie jest całkowicie zrozumiałe. To osiągnięcie przewagi w tego rodzaju broni nad Rosją. Jeżeli Stanom Zjednoczonym uda się tego dokonać to wtedy całkowicie będzie możliwa agresja przeciwko Rosji wszystkimi siłami NATO. Takiego ataku osłabiona Armia Rosyjska nie przetrzyma. Przejście Rosji do użycia taktycznej broni jądrowej będzie bardzo utrudnione ze względu na zagrożenie atakiem odwetowym. Ponadto w przypadku użycia tej broni  teatrem  wojny jądrowej będzie Europa a nie USA. Prawdopodobnie amerykańskie kierownictwo zakłada, że Rosja walcząc przeciwko NATO na europejskim teatrze wojennym nie zdecyduje się na użycie strategicznych sił jądrowych przeciwko USA obawiając się uderzenia odwetowego. Jest całkowicie możliwe, że USA liczą na wyprzedzającą neutralizację rosyjskiego potencjału jądrowego. W każdym przypadku decyzja o radykalnym wzmocnieniu potencjału taktycznej broni jądrowej w Europie jest oznaką rozpoczęcia przygotowań USA do wojny z Rosją. Możliwość takiego rozwoju sytuacji jest potwierdzona wnioskami o niepełnej adekwatności zachodnich elit i o ich zdolności do pójścia na najbardziej barbarzyńskie działania w przypadku takiej konieczności. I Rosja powinna być na to przygotowana.

W aspekcie wojskowo-technicznym trzeba przede wszystkim koniecznie nie dopuścić do redukcji własnego arsenału taktycznej broni jądrowej a także zapewnić przyspieszone doposażenie strategicznych sił jądrowych, w pierwszej kolejności opracować i przyjąć na uzbrojenie nową ciężką rakietę międzykontynentalną MBP. Być może jest sens opracowania rakiety dla ciężkich krążowników rakietowych projektu 941. Dopuszczalny ciężar takiej rakiety to około 90 ton co pozwoli na krążownikach umieścić najpotężniejszy system rakietowy.

Za: http://3rm.info/44578-zapad-gotovitsya-k-voyne-s-rossiey.html

Data publikacji: 19.03.2014

Przekład: RX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.