Strona główna > Bez kategorii > Zabójstwo Khadera Adnana + fotografie z protestów

Zabójstwo Khadera Adnana + fotografie z protestów

Źródło:http://www.thepeoplesvoice.org/TPV3/Voices.php/2012/02/11/murdering-khader-adnan

11.02.2012 r.

Tłum. z j. ang. wMordechaj

Adnan jest więźniem politycznym, podjął strajk głodowy wobec ohydnych izraelskich represji i niesprawiedliwości. Dwa poprzednie artykuły podejmowały temat jego uwięzienia i niebezpiecznego stanu zdrowia po 55 dniach nie przyjmowania pokarmów. 

Irlandzki republikanin i poseł brytyjskiej Izby Gmin, Bobby Sands, wytrwał 66 dni zanim zmarł w wieku 27 lat. Światowe demonstracje, strajki i rozruchy towarzyszyły jego śmierci.

We Francji, wiele ulic w miastach i miasteczkach nosi imię Sandsa. Iran przemianował ulicę Winstona Churchilla na Ulicę Bobby Sandsa. Legislatura New Jersey uchwaliła rezolucję 34-29, w jakiej oddała cześć jego „odwadze i trzymaniu się słusznych zasad”.

W noc, gdy zmarł, Grateful Dead dał w Nassau Coliseum koncert w jego imieniu. Gitarzysta, Bob Weir, zadedykował mu piosenkę „He’s Gone”.

Zamiast wyrazić swój żal, Margaret Thatcher bezczelnie go oczerniła. Gazeta Hindustan Times potępiła działania Thatcher, nazywając bezprecedensowym „w cywilizowanym kraju” przyzwoleniem na to, aby doprowadzić członka parlamentu do śmierci z powodu wycieńczenia organizmu.

The New York Times pogardliwie skomentował:

“Brytyjska premier Thatcher ma rację, że nie ustąpiła naciskom politycznym w sprawie statusu Bobby’ego Sandsa, (lecz przez okazanie) braku współczucia i braku reakcji (dała Sandsowi) koronę męczeństwa”. 

Przypadek Adnana opisują jego własne słowa: ”Moja godność jest cenniejsza niż jedzenie”. Gotów jest odważnie zginąć, broniąc jej. Zachodni Brzeg, Gaza i inni protestujący przyłączyli się do strajku Adnana. Cały świat szepcze o jego sprawie.

8 lutego, Amnesty International oświadczyło, że Izrael używa „administracyjnych metod pozbawienia wolności, aby uwięzić Palestyńskich aktywistów bez postawienia zarzutów, gwałcąc ich prawa do uczciwego procesu”. AI mówi: „Izrael musi zwolnić ludzi albo narazi się na kolejne próby Palestyńskich zatrzymanych długotrwałego strajku głodowego”.

Po oględzinach lekarskich 29 stycznia (jedyny kontakt medyczny od czasu aresztowania), lekarze organizacji Physicians for Human Rights-Israel (PHR-I) orzekli:

“Ma brudne ubranie, paznokcie nie obcinane od dłuższego czasu, zaczął tracić włosy. Nie otrzymał dostępu do prysznica od chwili aresztowania, odór ciała nieprzyjemny, stracił jedną trzecią na wadze”.

Szybko słabnie, “cierpi na bóle w klatce piersiowej, czuje, że zostały mu dni, może godziny życia”.

Hospitalizowany, przykuty boleśnie do łóżka. Strażnicy wciąż go nadzorują. Izraelski system arbitralnego stosowania praktyk uwięzienia narusza podstawowe prawa człowieka. PHR-I zażądało jego uwolnienia.

Oczekiwanie aż grubiański Izrael pozwoli mu umrzeć. Bandyckie państwa nie okazują litości i nie stać ich również na sprawiedliwość wobec ofiar. Skazując Adnana na śmierć udowodnili, że są sami wzorem degeneracji.

8 lutego, organizacja praw człowieka Al-haq wyraziła z nim solidarność:

“Przez cały okres uwięzienia, był on poddany poniżającemu i nieludzkiemu traktowaniu, z naruszaniem nietykalności fizycznej, poddaniem długotrwałym przesłuchaniom, izolacji i niehigienicznym warunkom więziennym włącznie”.

Jego obecny stan zdrowia jest wyjątkowo ciężki. Jednak władze więzienne bezczelnie nazwały jego stan zdrowotny „dopuszczalnym”. Nie znaleźli podstaw do skrócenia jego uwięzienia i nie wypuściły go.

Al-Haq powiedział, że praktyki dowolnego stosowania uwięzienia przez Izrael bez stawiania zarzutów „stanowią poważne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka”. To, co dopuszczalne jest tylko w szczególnych wypadkach, Izrael stosuje nagminnie przeciw aktywistom politycznym i działaczom praw człowieka, aby więzić ich w nieskończoność.

W wyniku tego, setki Palestyńczyków cierpi krzywdy w izraelskich więzieniach w straszliwych warunkach, włącznie z izolacją i brutalnymi torturami. 

Wśród wzrastającego zainteresowania zdrowiem Adnana, organizacja PCHRO zażądała od Izraela niezwłocznego uwolnienia go, aby mógł trafić pod lepszą opiekę medyczną.

PCHRO nakłania członków społeczności międzynarodowej do podjęcia działań w jego imieniu i przypomina o zasadzie przestrzegania praw tych osób podczas podjętych działań. W świetle stanowiska Parlamentu Europejskiego na temat więźniów Palestyńskich, organizacja ta poprosiła członków Parlamentu o skonfrontowanie poglądów z władzami izraelskimi i wysłanie misji w sprawie zbadania faktów dotyczących innych arbitralnie uwięzionych Palestyńczyków.

Reakcje mediów światowych

Główne media z rzadka wspominają o więźniach Palestyńskich, nigdy prawdziwie i z obiektywnym przedstawieniem faktów. 8 lutego, BBC zawiadomiła o jego „krytycznym stanie zdrowia” bez wyjaśnienia, że to skutek oburzającej izraelskiej niesprawiedliwości.

Tak jak kundle z amerykańskich mediów, BBC przedstawia wypaczony, jednostronny, proizraelski odchył i wrogą Palestyńczykom antypatię. Ta haniebna tradycja trwa w największych światowych i większości narodowych publikacjach, szczególnie tych powiązanych z bogatym, wszechwładnym i imperialnym bezprawiem.

9 lutego, AP, nie wniósł nic nowego. Kłamliwie nazwał go pochodzącym z Zachodniego Brzegu rzecznikiem „wspieranego przez Iran zbrojnego ugrupowania, jakie zabiło tuziny Izraelczyków w samobójczych atakach bombowych…” W rzeczywistości, jest Palestyńskim aktywistą i więźniem politycznym, który wybrał śmierć chcąc wyrazić swój sprzeciw wobec izraelskiej niesprawiedliwości.

Komentarz końcowy

9 lutego, izraelski sąd wojskowy odbędzie specjalne końcowe posiedzenie apelacyjne obok  Safad Hospital, gdzie znajduje się Adnan, przykuty kajdankami, bliski śmierci.

Zabranie go do sądu, może ją tylko przyspieszyć. 8 lutego, władze Palestyńskie wezwały do jego niezwłocznego uwolnienia. Grupa The Addameer prisoner support/human wyraziła „swą najwyższą troskę” w sprawie stanu zdrowia Adnana i obwiniła za to Izrael, dodając:

Ogromny spadek wagi ciała spowodował “straszny uszczerbek na zdrowiu, a niehigieniczne warunki przetrzymywania tylko pogłębiły dolegliwości, w tym również widoczne wybroczyny na twarzy i dziąsłach”.

Samidoun, Sieć Solidarności z Palestyńskimi Więźniami, mówi że poprzedni irlandzki republikanin i uczestnik strajku głodowego, Tommy McKearney, wysłał Adnanowi wiadomość wideo z wyrazami solidarności.

Jego żona, Randa powiedziała, że Adnan stał się celem “zabójstwa”, lecz jego duch jest niezachwiany i z determinacją uderza w izraelskie „bezprawne i nieludzkie praktyki”.

Wraz z działaniami światowymi w jego imieniu, setki więźniów z Ofer rozpoczęło strajki głodowe w akcji solidarności z Adnanem. Adnan jest bohaterem narodowym złożonym na ołtarzu męczeństwa za słuszną sprawę.

*****************************

 Zdjęcia z protestów pod więzieniem z dnia 13 lutego. Za International communities against Israel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.