Strona główna > Zdrowie > Zabójcze zakrzepy krwi – dlaczego powstają i jak im zapobiec

Zabójcze zakrzepy krwi – dlaczego powstają i jak im zapobiec

Choroba serca jest zabójcą Nr 1 mężczyzn i kobiet w Ameryce, a jeszcze kiedy myślisz o tej chorobie, to możesz nie równać tego automatycznie z zakrzepami krwi.

a

Ale większość ataków serca (zawał mięśnia sercowego) wywołują zakrzepy, które ograniczają albo blokują dopływ krwi do serca.

Kiedy wezwiesz pogotowie, to mogą ci podać leki rozrywające zakrzep, bo im szybciej je zlikwidujesz, tym szybciej przywrócisz normalny przepływ krwi (czyli tlenu!) w organizmie.

Więc zapobieganie powstawaniu zakrzepów krwi, łącznie z „rozpuszczaniem” każdego potencjalnego zakrzepu zanim powstanie, to kluczowa strategia dla zdrowia serca bez względu na twój wiek. Jednym sposobem na to jest atak na fibrynę – przyczynę zakrzepów.

Zakrzep – co to jest i jak powstaje?

Zakrzepy składają się głównie z fibryny, nierozpuszczalnego białka, którzy tworzy też tkankę bliznowatą. Organizm wytwarza fibrynę e reakcji na krwawienie. Konkretnie, rozpuszczalne białko fibrynogen jest przetwarzane w fibrynę w miejscu rany przez enzymy nazywane trombiną. [i]

Jest to niesamowity proces, absolutnie kluczowy dla twojego zdrowia i leczenia, ale musi być poprawnie zrównoważony działaniem plazminy, enzymu znanego jako naturalnego rozcieńczacza krwi. Plazmina pomaga usuwać nadmiar albo niepotrzebnie nagromadzone białka, żeby mogła swobodnie przepływać krew.

Jeśli naruszona jest ta równowaga, rezultatem tego mogą być poważne konsekwencje łącznie z zakrzepami krwi i atakiem serca. Badanie opublikowane we włoskim Heart Journal czytamy: [ii]

Kiedy gromadzenie się i usuwanie fibryny są zrównoważone, to organizm jest chroniony przed obu – katastrofalnym niedoborem krwi w miejscu urazu, i nieodpowiednim brakiem płynności w systemie krwionośnym.

Ale kiedy nie ma tej równowagi, może wystąpić poważne krwawienie albo zakrzepica [zakrzepy krwi], czego powszechnym i chorobowym  rezultatem jest atak serca [zawał mięśnia sercowego„.

Miażdżyca: zakrzep krwi w tętnicy

Prawdopodobnie znane ci jest określenie miażdżyca, czyli nagromadzenie się płytek w tętnicach. Mniej znana, a jeszcze czołowa przyczyna zgonów w zachodnim świecie, [iii] jest miażdżyca tętnic – zakrzep powstający w tętnicy na skutek miażdżycy. [iv]

Fibrynogen jest jednym z najbardziej badanych czynników ryzyka w rozwoju miażdżycy tętnic. [v] Jak miażdżyca, ta choroba może się rozwijać wiele lat bez objawów, aż w końcu przejawia się jako atak serca albo nagły zgon.

Poziomy fibrynogenu mogą pokazać ryzyko tej choroby, bo badanie pokazuje znaczny związek między poziomem fibrynogenu i ryzykiem choroby serca, udaru, chorobą tętnic obwodowych i zgonów sercowo-naczyniowych. [vi]

Ten związek jest tak duży, że ryzyko wydarzeń sercowo-naczyniowych u osób z najwyższy-mi poziomami fibrynogenu było dwa razy wyższe niż u tych z niższymi poziomami – i to sprawdzało się zarówno u zdrowych jak i tych z ryzykiem ataku serca i udaru. [vii] Nawet lekki podwyższony poziom fibrynogenu może zwiększyć ryzyko choroby serca w przyszłości. [viii]

Ryzyko nadkrzepliwości [Hiperagulacji]  

Nadkrzepliwość to inna choroba wiązana ze zwiększoną ilością fibryny we krwi, i w rezultacie zwiększone ryzyko zakrzepów i powiązanych z tym sytuacji np. zakrzepicą żył głębokich, zatorowością płucną, atakiem serca i udarem. Może wystąpić nawet niewydolność nerek – jeśli w nerkach powstanie zakrzep.

Nawet w przypadkach kiedy nadmiar fibryny nie prowadzi do zakrzepu mogą wystąpić problemy. Badania sugerują, że nagromadzona w naczyniach krwionośnych fibryna może prowadzić do niedoborów substancji odżywczych, braku tlenu, a nawet przewlekłego zespołu zmęczenia.[ix][x]

Jest wiele przyczyn nadkrzepliwości, łącznie z czynnikami genetycznymi i stylu życia. W tym drugim przypadku nadwaga lub otyłość, palenie, pigułki antykoncepcyjne albo hormonalna terapia zastępcza, długie loty czy podróże autem, nadmierne leżenie w łóżku i ciąża mogą zwiększyć ryzyko.

Jak usunąć nadmiar fibryny z krwi

Możliwe jest usunięcie nadmiaru fibryny. Kluczem jest uruchomienie naturalnej załogi czyścicieli krwi, składającej się z enzymów proteolitycznych, grupy enzymów ogólnoustrojowych odpowiedzialnych za rozkład cząsteczek białka. One atakują masy nadmiernej fibryny i je pożerają – dosłownie!

Na przykład po 2 miesiącach przyjmowania enzymów proteolitycznych, zdrowi uczestnicy badania mieli zmniejszony fibrynogen, czynnik VII i czynnik VIII (inne białka uczestniczące w tworzeniu się zakrzepów) o 9%, 14% i 17%. [xi] Ci z dużym ryzykiem choroby serca mieli podobne redukcje (7%, 13% i 19%) po przyjmowaniu tych enzymów. Zmniejszenie agregacji krwinek czerwonych i lepkość krwi wykazano również przez stosowanie enzymów proteolitycznych.[xii]

Enzymy ogólnoustrojowe są naturalnie wytwarzane w trzustce, ale naturalna produkcja zmniejsza się z wiekiem, ci niszczyciele fibryny w dużej mierze wyczerpują się w wieku lat 50, ze znacznym spadkiem począwszy już od wieku lat 20+.

Na szczęście poprawa sytuacji jest łatwa… uzupełnij te istotne enzymy dla zdrowia serca. I jako bonus, enzymy proteolityczne pomagają zwalczać stan zapalny wywołujący ból, eliminować toksyny z krwi, zwalczać wirusy i wzmacniać system odpornościowy.

Jesse Cannone

Tłum. Ola Gordon

Źródło: http://www.losethebackpain.com/killer-blood-clots-why-they-form-and-how-to-prevent-this-killer-from-taking-your-life/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.