Strona główna > Polska > Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim zapalono świece chanukowe

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim zapalono świece chanukowe

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości zapalenia świec chanukowych, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

– Ponad 2150 lat, kiedy to naród żydowski znajdował się pod jarzmem ciemiężców, Antioch IV próbował zmusić naród wybrany do wyrzeczenia się swojego Boga. Skutek był taki, że wybuchło powstanie Machabeuszy i pod wodzą Judy Machabeusza powstańcom udało się przepędzić Hellenów, odbić świątynię. W świątyni znaleziono tylko jeden dzban oliwy, który zwykle starczał na jeden dzień. Zapalili go, złożyli ofiary, modlili się i stał się cud, bo jeden dzban oliwy pozwolił, by lampka płonęła przez osiem dni – mówił Andrzej Duda.
– Cieszę się, że możemy się spotkać jako wspólnota ludzi mieszkających w Polsce, wspólnota tych, którzy stanowią polskie społeczeństwo, jako wspólnota tych, którzy chcą być razem – podkreślił.
– Żydzi polscy to wielka polska tradycja, to przeszło tysiąc lat naszej wspólnej historii. To momenty piękne i momenty trudne, ale to także wielu ludzi, którzy na trwałe wpisali się w historii Polski, stali się ważnym elementem polskiej kultury, polskiej tradycji, ważnym elementem tego, o czym mówimy, że jest polskie. Jest polskie i w jakiejś części jest też żydowskie. To właśnie wpływ tej wspaniałej kultury także naszą kulturę i tradycję kształtował – zaznaczył prezydent Duda.


Odpowiedź ks. Isakowicza:

Czy tym samym czasie prezydent  zapala w u siebie świece adwentowe lub światła na choince? Przy okazji, na dzisiejszym Bazarze Charytatywnym Współmałżonków Ambasadorów w  było ponad 50 stoisk rożnych państwa., w tym Palestyny, ale stoiska @IsraelinPoland nie było.
Za:  https://www.magnapolonia.org/z-udzialem-prezydenta-andrzeja-dudy-w-palacu-prezydenckim-zapalono-swiece-chanukowe/?fbclid=IwAR1mU0Zy1rcxPTtTGCmgpaf79Vpa-ix2Y_eIIX4s6ZDMucoe9sJSd0QxfoI
9.12.2018

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *