Strona główna > Bez kategorii > Z powodu biedy i ubóstwa dochodzi do przypadków samospaleń w Bułgarii

Z powodu biedy i ubóstwa dochodzi do przypadków samospaleń w Bułgarii

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/powodu-biedy-ubostwa-dochodzi-przypadkow-samospalen-w-bulgarii

Data publikacji: 22.03.2013

buł1

Samospalenie jest zawsze wyrazem ostateczności i krytycznej bezsilności. Śmierć w ten sposób wybierali w proteście bohaterowie walki z komunizmem. Ostatnio dochodzi też do licznych przypadków samospaleń w Tybecie, które są wyrażeniem sprzeciwu wobec chińskiej okupacji. Jednak niewiele osób zauważa, że coś podobnego ma miejsce właśnie w Bułgarii, tez na terenie Unii Europejskiej, gdzie ludzie podpalają się z powodów ekonomicznych.

Ludzie podpalają się w Bułgarii w proteście przeciwko biedzie w ich kraju.  To już szósty taki przypadek w ciągu ostatniego miesiąca. Jeden z desperatów przed próbą samobójstwa powiedział publicznie, że nie ma pieniędzy, aby kupić chleb dla jego jedynego dziecka, i że już nie może tego wytrzymać.

 

Pomimo wezwania wpływowego Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej, aby zatrzymać te desperackie kroki takie tragiczne wydarzenia nadal występują.  Te akcje są częścią ogólnokrajowego ruchu protestu, która niedawno obalił rząd Bułgarii. W środę rano poinformowano o bezrobotnym mężczyźnie, w wieku około 40 lat, który oblał się benzyną i próbował popełnić samobójstwo.

 

Z pięciu mężczyzn, którzy wcześniej również próbowali popełnić samobójstwo z powodu ubóstwa, trzech zginęło, a dwóch pozostaje w stanie krytycznym.  W tym roku wzrost gospodarczy w Bułgarii spadła do 0,8 procent, a stopa bezrobocia wzrosła do 12 proc. Po sześciu latach członkostwa Bułgaria jest najbiedniejszym krajem w UE.  Zwykli ludzie ledwo wiążą koniec z końcem, zmuszeni dzielić swoje mizerne zarobki między zakup żywności i innych potrzeb.  Wielu oskarża urzędników o korupcję.

 

Kolejne społeczeństwa przekonują się, że Unia Europejska może być też przyczyną ekonomicznej zapaści. Gdy ceny dóbr i usług są zbliżone do europejskich a pensje pozostają na azjatyckim poziomie to w biedniejących społeczeństwach zawsze prędzej czy później dochodzi do dramatów na przykład takich jak te z Bułgarii. To sa konsekwencje wyborów z przeszłości.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.