Strona główna > Bez kategorii > Z ostatniej chwili: Cypr dobija targu „w ostatniej chwili”

Z ostatniej chwili: Cypr dobija targu „w ostatniej chwili”

źródło: http://news.yahoo.com/cyprus-eu-imf-agree-draft-proposal-rescue-banks-002707963.html

BRUKSELA / Nicosia (Reuters) – Cypr wywalczył w ostatniej chwili umowę z międzynarodowymi kredytodawcami, wg której jest zobowiązany zamknąć drugi co do wielkości bank w państwie oraz zadać ciężkie straty nieubezpieczonym deponentom , w tym bogatym Rosjanom, w zamian za 10 mld euro ($ 13 mld) dofinansowania ratunkowego. (…)

Szybko wsparty przez ministrów finansów państw strefy euro, plan oszczędzi śródziemnomorskiej wyspie finansowego krachu poprzez likwidację państwowego „Popular Bank of Cyprus – Laiki” (…) Depozyty powyżej 100.000 euro, które nie są gwarantowane zgodnie z prawem UE, zostaną zamrożone i wykorzystane w celu rozwiązania spirali długów i dokapitalizowanie Banku Cypru.

„Nalot” na nieubezpieczonych deponentów Laiki ma wnieść 4,2 mld euro(…)

Nieprzewidywalne konsekwencje

Rzecznik rządu Cypru, Stylianides Christos, powiedział: „uniknęliśmy chaotycznej upadłości prowadzącej co wyjścia Cypru ze strefy euro z nieprzewidywalnymi konsekwencjami”.

Zapytany o poziom strat na nieubezpieczonych depozytach, powiedział: „ocenia się, że to będzie ok. 30 procent”.

(…)

Na konferencji prasowej w Berlinie, min. finansów Niemiec, W.Schaeuble powiedział, że porozumienie jest „o wiele lepszym rozwiązaniem” z perspektywy Niemiec niż transakcja z zeszłego tygodnia, gdyż tamta propozycja byłaby ciosem dla małych deponentów i została odrzucona przez cypryjski parlament.

(…)

Zagrożenie

(…)

UE i MFW domagają się, aby ​​Cypr wniósł 5,8 miliardów euro swych własnych środków z sektora bankowego do planu ratunkowego w zamian za 10 mld euro z międzynarodowych pożyczek. (…)

Sektor bankowy na Cyprze, z aktywami ośmiokrotnie przewyższającymi wielkość gospodarki państwa, został okaleczony w wyniku upadku Grecji.

(…)

We wtorek, 56-osobowy parlament odrzucił propozycję uchwalenia podatku od deponentów, dużych i małych. Minister finansów, Michael Sarris, spędził trzy dni w Moskwie bezowocnie próbując uzyskać pomoc od Rosji, której obywatele i firmy mają wielomiliardowe depozyty w bankach cypryjskich.

Chwiejące się w posadach banki na Cyprze mają 68 mld euro depozytów, w tym 38 mld na rachunkach ponad 100.000 euro – ogromne sumy, jak na wyspę, zamieszkałą przez 1,1 mln osób, której nigdy nie było stać na utrzymywanie tak dużego systemu finansowego na własny rachunek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.