Strona główna > Rosja > Wzrost religijności w Rosji

Wzrost religijności w Rosji

a3,333Wzrost religijności w Rosji. Rośnie liczba osób religijnych w Rosji. Dwukrotnie większa liczba muzułmanów. 

Według wyników badania opinii publicznej, przeprowadzonych przez prestiżowy instytut badawczy Centrum Lewady, ok. 75 proc. obywateli Rosji wierzy w Boga, a liczba niewierzących spadła do jednej piątej. Rośnie także odsetek osób wypełniających praktyki religijne odpowiednie dla swojego wyznania.

Główną religią Federacji Rosyjskiej jest oczywiście prawosławie. Jego wyznawanie zadeklarowało 68 proc. respondentów. Od 2002 r. liczba prawosławnych wzrosła o 18 pkt. proc.

Drugą religią jest islam. Liczba respondentów deklarujących wyznawanie tej religii wzrosła w porównaniu z 2002 r. prawie dwukrotnie – z 3 do 7 proc. Każde z pozostałych wyznań (w tym katolicyzm) ma mniej niż 1 proc. badanych. Liczba niewierzących zmniejszyła się od 2002 r. z 32 do 19 proc. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie na reprezentatywnej grupie 1600 obywateli Federacji Rosyjskiej.

W Rosji rośnie także liczba osób uczestniczących w obrzędach religijnych. W 2007 r. 43 proc. badanych przyznało, że nigdy nie uczestniczy w nabożeństwach. W listopadzie 2013 r. liczba takich osób spadła do 35 proc. Wzrosła zaś do 4 proc. liczba osób uczestniczących w nabożeństwach co tydzień. 6 proc. populacji uczestniczy w obrzędach religijnych raz na miesiąc, 3 proc. — dwa do trzech razy w miesiącu, 16 proc. — raz do roku, a 17 proc. uczestniczyło w nich kilka razy.

Źródło: Interfaks Religia

Za: http://www.pch24.pl/rosnie-liczba-osob-religijnych-w-rosji–dwukrotnie-wieksza-liczba-muzulmanow,20126,i.html

Data publikacji: 28.12.2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.