Strona główna > Nauka > Jak „wyłączyć” PayPass w karcie mBanku

Jak „wyłączyć” PayPass w karcie mBanku

Pod koniec roku 2012 przysłano z mBanku w moje okolice nową kartę debetową Visa Electron z funkcją płatności bezstykowej payWave. Można taką kartą zapłacić niewielkie rachunki (do 50 PLN) przez zbliżenie karty do odpowiedniego terminala  – bez podawania numeru PIN.

Dwie rozmowy telefoniczne z infolinią mBanku potwierdziły irytujące informacje znalezione w sieci:

1. mBank zaprzestał wydawania karty debetowej Visa Electron bez funkcji payWave (przy poprzednim odnowieniu karty można było poprosić o kartę bez payWave).

2. Nie ma możliwości zablokowania płatności bezstykowych payWave np. przez wyzerowanie limitu na takie operacje (płatności bezstykowe są wykonywane w trybie off-line – bez kontaktu z bankiem, czyli limitu takiego nie da się ustawić w systemie komputerowym banku; musiałby zostać zakodowany bezpośrednio w chipie na karcie, a bank nie chce sobie tym zawracać głowy).

3. Jeżeli karta zostanie skradziona to użytkownik płaci za transakcje wykonane bezstykowo do momentu zawiadomienia banku o utracie karty – do równowartości 150 euro

(Mam wątpliwości, czy bank mógłby odrzucić moje ewentulne reklamacje transakcji wykonanych bezstykowo po kradzieży karty – są na ten temat jakieś ustawy/przepisy, transakcje nie byłyby potwierdzone  PIN-em itd; podejrzewam, że mógłbym się procesować z bankiem w takiej sprawie, tylko po co…)

Podsumowując: jeżeli ktoś ukradnie mi kartę a ja tego natychmiast nie zgłoszę, to za pomocą serii małych transakcji mój rachunek może zostać zwiększony o circa 600 złotych polskich.

Mastercard forsuje swój odpowiednik płatności bezstykowych – nazywa się to PayPass.

To jest punkt startowy projektu Pass-less / Wave-less :-)

********************

Mam już zdjęcia kart w świetle widzialnym i niewidzialnym: zwykłe zdjęcie z aparatu i dopasowane zdjęcie rentgenowskie.

Antena radiowa do płatności bezstykowych jest wyraźnie widoczna.

Na  początek MasterCard PayPass:

a

Oraz Visa Electron payWave:

a

Teraz pozostaje nałożyć jeden obrazek za drugi i wybrać narzędzie odpowiednie do przedziurkowania karty w pobliżu połączenia anteny z układem ;-)

Źródło: http://passlesswaveless.blogspot.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.