Pod koniec roku 2012 przysłano z mBanku w moje okolice nową kartę debetową Visa Electron z funkcją płatności bezstykowej payWave. Można taką kartą zapłacić niewielkie rachunki (do 50 PLN) przez zbliżenie karty do odpowiedniego terminala – bez podawania numeru PIN.
Dwie rozmowy telefoniczne z infolinią mBanku potwierdziły irytujące informacje znalezione w sieci:
1. mBank zaprzestał wydawania karty debetowej Visa Electron bez funkcji payWave (przy poprzednim odnowieniu karty można było poprosić o kartę bez payWave).
2. Nie ma możliwości zablokowania płatności bezstykowych payWave np. przez wyzerowanie limitu na takie operacje (płatności bezstykowe są wykonywane w trybie off-line – bez kontaktu z bankiem, czyli limitu takiego nie da się ustawić w systemie komputerowym banku; musiałby zostać zakodowany bezpośrednio w chipie na karcie, a bank nie chce sobie tym zawracać głowy).
3. Jeżeli karta zostanie skradziona to użytkownik płaci za transakcje wykonane bezstykowo do momentu zawiadomienia banku o utracie karty – do równowartości 150 euro
(Mam wątpliwości, czy bank mógłby odrzucić moje ewentulne reklamacje transakcji wykonanych bezstykowo po kradzieży karty – są na ten temat jakieś ustawy/przepisy, transakcje nie byłyby potwierdzone PIN-em itd; podejrzewam, że mógłbym się procesować z bankiem w takiej sprawie, tylko po co…)
Podsumowując: jeżeli ktoś ukradnie mi kartę a ja tego natychmiast nie zgłoszę, to za pomocą serii małych transakcji mój rachunek może zostać zwiększony o circa 600 złotych polskich.
Mastercard forsuje swój odpowiednik płatności bezstykowych – nazywa się to PayPass.
To jest punkt startowy projektu Pass-less / Wave-less :-)
********************
Mam już zdjęcia kart w świetle widzialnym i niewidzialnym: zwykłe zdjęcie z aparatu i dopasowane zdjęcie rentgenowskie.
Antena radiowa do płatności bezstykowych jest wyraźnie widoczna.
Na początek MasterCard PayPass:
Oraz Visa Electron payWave:
Teraz pozostaje nałożyć jeden obrazek za drugi i wybrać narzędzie odpowiednie do przedziurkowania karty w pobliżu połączenia anteny z układem ;-)
Źródło: http://passlesswaveless.blogspot.com/