Jak wyłączyć hormony głodu. Dr Adria Schmedthorst

Walczysz by schudnąć? Tu nie chodzi o genetykę ani silną wolę, a o twoje hormony. One decydują o tym czy chudniesz, czy tyjesz.

a

W organizmie jest wiele hormonów odpowiadających za sygnały kiedy jesteś głodny czy pełny. To zależy od ich funkcjonowania. Przyjrzyjmy się dwu najważniejszym z nich i jak możesz trzymać je w równowadze żeby osiągnąć cel – schudnąć.

Hormon głodu # 1 – Grelina

Grelina [ang. ghrelin] to hormon zmniejszający apetyt. To ten który krzyczy „hej, czas na jedzonko”. Poziom greliny zawsze podnosi się przed każdym posiłkiem i spada natychmiast po.

Trzeba pamiętać, że ten hormon nie ma „zakrętki”, więc próbowanie ignorowania go i głodzenia się nie działa. On domaga się dotąd, aż pragnienia jedzenia jest niezaprzeczalne.

Hormon głodu # 2 – Leptyna

Leptyna to hormon który przeciwdziała burczeniu żołądka wywołanemu przez grelinę. Produkują ją komórki tłuszczowe by wysyłać sygnały do mózgu. Ten hormon mówi ci że zjadłeś wystarczająco i jesteś syty.

Problem polega na tym, że możesz faktycznie stać się leptyno-oporny i dlatego czujesz się głodny nawet kiedy twój umysł wie, że jesteś pełny.

Równoważenie hormonów głodu

Są 3 główne powody tego, że hormony głodu wypadają z równowagi i są to: brak snu, stres i dieta.

To oznacza, że najlepsza recepta na chudnięcie nie przychodzi w kartoniku z apteki. Zamiast tego jest to regularna aktywność fizyczna, dobry sen i stała zdrowa dieta, bez efektu jo-jo wytrącającego te hormony z równowagi.

Dieta wysokobiałkowa pokazała, że pomaga tłumić to „burczenie greliny” żebyś nie czuł się tak głodny. Jest szczególnie pomocna w rozpoczęciu dnia dobrym bogatym w białko śniadaniem. To ma nawet pozytywny wpływ na lektynę, dając ci dłużej trwające poczucie pełności.

Upewnij się byś dostawał co najmniej 7 godzin dobrego snu per noc, bo już 2 godziny mniej snu niż wymaga organizm podnosi poziom hormonów głodu.

I zdecyduj się na jakiś rodzaj regularnej aktywności fizycznej, bo badania pokazują, że wystarczająca ilość ruchu podnosi poziom hormonów wyłączających głód i obniża poziom oporu na leptynę, wysyłającą sygnały, ze jesteś „pełny”.

Hormony odgrywają dużą rolę w tym czy możesz zgubić ekstra kilogramy czy nie. Pamiętaj, chudnięcie często wymaga więcej niż tylko silnej woli. Pomóż organizmowi równoważąc hormony właściwą kombinacją snu, aktywności fizycznej i diety.

https://easyhealthoptions.com/switch-off-hunger-hormones/

Tłum. Ola Gordon

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *