Strona główna > Polska > Wykup ziemi poza kontrolą

Wykup ziemi poza kontrolą

wyprzedaz polskiej ziemiRaport NIK o sprzedaży polskiej ziemi potwierdził to, co od dawna próbowali nagłośnić rolnicy: sprzedawane w ręce zagranicznych inwestorów hektary są stratą nie tylko dla rolników, ale przede wszystkim dla państwa.

Cudzoziemcy stają się posiadaczami gruntów rolnych w Polsce w drodze nabycia udziałów w polskich spółkach, będących właścicielami ziemi. Co więcej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie posiada pełnych danych o skali nabywania polskich gruntów przez cudzoziemców.

NIK ustaliła to na podstawie skontrolowania trzech oddziałów Agencji Nieruchomości Rolnych (w Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu) i choć Izbie nie udało się ustalić przypadków wskazujących na to, że sprzedawane przez ANR grunty trafiają do podstawionych osób (metoda na „słupa”), działających na zlecenie zagranicznych inwestorów, to wiadomo, że w Polsce taka praktyka ma miejsce. „Słupami” są oczywiście rolnicy, którzy zgadzają się pójść na układ z inwestorem. Tylko w województwie zachodniopomorskim aż 7,5 tys. ha ziemi uprawnej zostało wyprzedane w obce ręce.Na takiej wyprzedaży ziemi tracą ci rolnicy, którzy orientują się, że nie mogą kupić ziemi, ponieważ jest ona sprzedana albo zajęta i często sami są świadkami nielegalnego przejęcia ziemi.

(…)

Cały tekst Ewy Tylus ukazał się w najnowszym numerze tygodnika „Nasza Polska” Nr 11 (958) z 11 marca 2014 r.

Za:http://naszapolska.pl/index.php/109-ekonomia/18305-wykup-ziemi-poza-kontrola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *