Strona główna > Polska > Wykorzystywanie oprogramowania gastronomicznego w restauracji

Wykorzystywanie oprogramowania gastronomicznego w restauracji

Obecny postęp technologiczny jest na tyle zaawansowany, że coraz więcej gałęzi usług decyduję się na wprowadzenie go do własnego biznesu. Pozwala to głównie na usprawnienie pracy oraz lepsze zorganizowanie. Oprogramowania znajdują swoje zastosowanie nawet w miejscach, gdzie przy pierwszej myśli nikt by się ich nie spodziewał. Tak jest właśnie w przypadku gastronomii.

Rozwiązania technologiczne w gastronomii

Mało kto przypuszczałby, że nowoczesnej rozwiązania technologiczne będą idealnym rozwiązaniem w tej wymagającej branży. Jednak oprogramowania gastronomiczne stają się coraz popularniejsze i częściej można je spotkać w odwiedzanych lokalach. Używa są ich głównie na tabletach, bądź telefonach, które noszą ze sobą pracownicy, bądź stanowiskach stacjonarnych w formie np. komputerów. Dotykowe monitory ustawione na barach pozwalają także uatrakcyjnić wnętrze i sprawią, że stanie się ono bardziej innowacyjne i nowoczesne.

Usprawnienie pracy kelnerów

Oprogramowanie dla gastronomii najbardziej przydatne jest w celu usprawnieniu pracy kelnerów. Nie muszą oni już ustalać między sobą kto odpowiada za dany stolik, ponieważ można to z góry wpisać w system. Każdy z nich loguje się do systemu chcąc z niego korzystać, co także pozwala pracodawcy monitorować pracę swoich pracowników. Ułatwiona jest także komunikacja między kelnerami, a kuchnią, ponieważ każda ze stron korzystając z oprogramowania na bieżąco informowana jest o wprowadzeniu np nowego zamówienia, bądź aktualizacji jego statusu. Kelnerzy nie muszą w pośpiechu notować zamówień w notatnikach, licząc że nie pomylą się z żadnym zamówionym elementem. Oprogramowanie daje im dostęp do całego wprowadzonego menu, przez co znacząco skraca się czas przyjmowania zamówienia oraz trudniej wtedy o pomyłkę. W systemie możliwe jest samodzielne tworzenie, modyfikowanie i wprowadzanie produktów i zestawów.

Oszczędności

W bardzo dużej ilości lokali dalej można zobaczyć bary, bądź stanowiska, z kasą i obsługującym ją pracownikiem. Dla nowoczesnych restauracji jest to już jednak przeżytek. Oprogramowania gastronomiczne pozwalają na wydruk paragonu, lub faktury, co łączy się z tym, że osoba obsługująca, staje się odpowiedzialna za rozliczenie danego zamówienia. Pozwala to na zmniejszenie zapotrzebowania na pracowników o tego jednego, którego trzeba by było zatrudnić do pracy przy przygotowywaniu dowodów sprzedaży oraz obsługi kasy. Ponadto taka forma przyjmowania płatności pozwala na wybór dowolnych form płatności, w tym także umożliwia przyjmowanie łączonych form płatności np. karta płatnicza oraz gotówka.

Podsumowanie

Wybór bardzo łatwego w obsłudze oprogramowania gastronomicznego do lokalu niesie za sobą same korzyści dla właściciela. Może on na bieżąco monitorować pracę wszystkich swoich pracowników. Ponadto daje to dostęp do magazynu pozwalając sprawniej przeprowadzać inwentaryzację oraz zaopatrywać obiekt. Dostępne są także pomocne raporty i analizy np. pracowników oraz stanów magazynowych.