Strona główna > Świat > Wybuch starć podczas marszu ofiar w Chile

Wybuch starć podczas marszu ofiar w Chile

marsz ofiar w Chile

32Wybuch starć, gdy policja użyła gazu łzawiącego podczas masowego marszu ofiar Pinocheta w Chile

Marsz ku czci ofiar Pinocheta w Santiago, Chile, został przerwany, gdy grupa zakapturzonych młodych ludzi wtargnęła w tłum około 30.000 demonstrantów, wzniecając przemoc. (Te same policyjne taktyki żydowskiego NWO, jakie zaobserwować można w wielu innych miejscach, m.in. podczas Marszu Niepodległości w ub. roku – przypis)

Korespondenci RT, Ignacio Jubilla i James Aristia, zostali ranni, gdy doszło do wybuchu przemocy podczas imprezy, która rozpoczęła się spokojnie, według oświadczenia policji. Jubilla opisał działania policji jako „brutalne” i „straszne”, gdy funkcjonariusze starali się przywrócić porządek. Jubilla powiedział, że ekipa RT była w pobliżu grobu Salvadora Allende na głównym cmentarzu w Santiago, gdy policja zaczęła gwałtownie tłumić pokojową demonstrację.

„Utknęliśmy tam na dobre, straciliśmy kamerzystę”, mówi Jubilla i dodaje, że musiał „uciekać w samym środku tego chaosu, a nic nie było widać”, gdyż gaz łzawiący dostał mu się do oczu.

Chilijska policja twierdzi, że musiała użyć gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby rozpędzić około 100 demonstrantów, którzy budowali barykady i wszczynali pożary na ulicach.

Ośmiu demonstrantów zostało aresztowanych, a co najmniej jeden policjant doznał obrażeń podczas starć.

Policja szacuje, że w marszu wzięło udział ok. 30.000 uczestników, a upamiętniał on 40-stą rocznicę przewrotu, który wyniósł do władzy Augusto Pinocheta (11 września 1973 roku), a obalił wybranego w wyborach powszechnych socjalistycznego prezydenta Salvadora Allende.

Wielu demonstrantów niosło zdjęcia członków rodziny, którzy zginęli lub zaginęli podczas rządów Pinocheta. Organizacje praw człowieka twierdzą, że ponad w tym okresie zabitych zostało 3000 osób, a 30.000 innych więziono i torturowano.

Chilijski dyktator, który zmarł w 2006 roku, nigdy nie został skazany za zbrodnie popełnione przez jego reżim.

Czytaj również:

W Chile mason Allende łamał prawo i konstytucję

Źródła:

http://wakeupfromyourslumber.com/news/clashes-erupt-police-fire-tear-gas-massive-pinochet-victims-march-chile

http://rt.com/news/pinochet-tear-gas-chile-580/

przygotował: stophasbara

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.