Strona główna > Świat > Wybory we Francji: przywódca muzułmanów wezwał do poparcia Emmanuela Macrona

Wybory we Francji: przywódca muzułmanów wezwał do poparcia Emmanuela Macrona

Przywódca francuskich muzułmanów, rektor Wielkiego Meczetu w Paryżu, Dalil Boubakeur wezwał swoich współwyznawców do udzielenia poparcia w drugiej turze wyborów prezydenckich Emmanuelowi Macronowi.

Nie uczynił tego wprost, powiedział jedynie, że obywatele Francji muszą zrozumieć „zagrożenie, jakie stanowią ksenofobiczne idee, niebezpieczne dla naszej spójności”. Jednak łatwo domyślić się, że o szerzenie takich właśnie idei oskarżył Marine Le Pen.

Jego wypowiedź jest bardzo ważna z tego względu, że we Francji mieszka około pięć milionów muzułmanów, którzy mogą w znaczący sposób wpłynąć na wynik drugiej tury wyborów prezydenckich. O głosowanie na Macrona zaapelował też kandydat socjalistów Benoit Hamon i kandydat konserwatystów Francois Fillon. Wspólnie uzyskali w pierwszej turze wyborów 27 procent głosów. O tym na kogo odda swój głos w drugiej turze nie poinformował na razie jedynie kandydat skrajnej lewicy Jean-Luis Melenchon, który zdobył około 20 procent głosów. Według sondaży opinii publicznej, przeprowadzonych w poniedziałek, w drugiej turze wyborów prezydenckich zwycięży Emmanuel Macron, który dostanie około 62 procent głosów. Na Marine Le Pen zagłosuje około 38 procent wyborców.

Źródło: http://www.polskatimes.pl/fakty/swiat/a/wybory-we-francji-przywodca-muzulmanow-wezwal-do-poparcia-emmanuela-macrona,12018425/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *