Strona główna > Świat > Wolność słowa po amerykańsku. Pod Kapitolem stanął pomnik szatana

Wolność słowa po amerykańsku. Pod Kapitolem stanął pomnik szatana

W stolicy Arkansas sataniści z wizerunkiem Baphometa, odlanego z brązu, protestowali przeciw pomnikowi Dziesięciu Przykazań. Pomnik jednak nie został długo przed Kapitolem.

Do tego wydarzenia doszło w okolicach stanowego Kapitolu w Little Rock. Zwolennicy oficjalnie działającego Kościoła Szatana zorganizowali demonstrację, by wyrazić swoją niechęć dla obelisku postawionego na terenie siedziby władz stanu w 2017 roku. Zawiera on Dziesięć Przykazań.

Jak podaje „Daily Mail” sataniści powoływali się na Pierwszą Poprawkę Konstytucji USA, która gwarantuje wolność wypowiedzi. Argumentowali, że skoro równość wyznań opiera się na Konstytucji USA, to członkowie ich organizacji mają także prawo stawiać pomniki.

Na szczęście szatańska rzeźba nie została długo przed Kapitolem. Przedstawia ona istotę zwaną Baphometem. Demonstranci mieli jedynie zezwolenie na jej czasowe wystawienie publicznie.

Jednak żądają by władze ustawiły pomnik na stałe. Złożyli z tego powodu petycję do władz stanu.

„Jeśli stoi jeden pomnik religijny, to prawo do postawienia innego musi być zagwarantowane. A jeśli nie, to nie powinno być żadnego pomnika religijnego” – powiedział Ivy Forrester, współzałożyciel Satanic Arkansas.

Manifestacja wzbudziła olbrzymie emocje w stolicy stanu. Zdegustowanie wyrażali przedstawiciele stanowego senatu. Naprzeciw satanistów na ulice wyszli członkowie organizacji chrześcijańskich.

Inicjator ustawienia pomnika Dziesięciu Przykazań, republikański senator Jason Rapert, stwierdził, że respektuje prawo satanistów do praktykowania ich religii, jednak podkreślił jednocześnie, że uważa ich ze ekstremistów.

Wcześniej posąg Dziesięciu Przykazań stanął na terenie siedziby władz Oklahomy. Jednak w 2015 roku tamtejszy Sąd Najwyższy orzekł, że należy go usunąć.

Źródło: http://www.dailymail.co.uk/wires/ap/article-6070925/Satanic-Temple-brings-Baphomet-statue-Arkansas-rally.html

Za: https://nczas.com/2018/08/17/wolnosc-slowa-po-amerykansku-pod-kapitolem-stanal-pomnik-szatana-video/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *