Strona główna > Bez kategorii > WOLNA ARMIA SYRYJSKA PRZEGRAŁA WALKĘ O LOTNISKA?

WOLNA ARMIA SYRYJSKA PRZEGRAŁA WALKĘ O LOTNISKA?

Źródło: http://www.geopolityka.org/syria-2012/1981-wolna-armia-syryjska-przegrala-walke-o-lotniska

Data publikacji: 10.10.2013

syria

ECAG

Wolna Armia Syryjska w pierwszych dniach 2013 roku przegrała „walkę o lotniska”. Rebelianci nie byli w stanie skutecznie oprzeć się działaniom armii rządowej – podaje syryjski dziennik Al-Watan.

Siły rządowe odparły wszystkie próby zbliżenia się rebeliantów do lotnisk Manage, Kweiras i Neirab znajdujących się na obrzeżach Aleppo. Zniszczono również stanowiska zajęte przez rebeliantów w pobliżu międzynarodowego lotniska w stolicy północnej Syrii. Według agencji ITAR-TASS po opanowaniu sytuacji przywrócono loty samolotów z Aleppo.

Syryjskie dowództwo wojskowe zaprzeczyło doniesieniom arabskich kanałów telewizyjnych o przejęciu przez rebeliantów bazy sił powietrznych Taftanaz, położonej 15 km na północny-wschód od miasta Idlib. W komunikacie poinformowano, że „bandyckie grupy zostały rozgromione i odparte z terenu lotniska wojskowego”. Niedobitki maja być eliminowane przez siły specjalne.

Tzw. bitwa o lotniska stała się jednym z kluczowych elementów wojny w Syrii. Strona rebeliancka oskarżała oficjalne władze, że lotniska są używane do transportu wojska i sprzętu wojskowego do walki z powstaniem. Była to prawda, gdyż syryjskie powietrzne siły zbrojne działały również przeciwko rebeliantom, bombardując ich stanowiska. Rebelianci oskarżali wskazywali również, że broń dostarczana jest samolotami cywilnymi, w związku z czym zapowiedzieli, że będą zestrzeliwać samoloty pasażerskie, lądujące m.in. na lotnisku w Damaszku. Póki co żadna z tych gróźb się nie spełniła. Potencjalna wygrana strony rządowej w tym starciu może oznaczać, że rebelianci znajdują się na pozycjach defensywnych, zaś sam bunt przeciwko Basharowi al-Assadowi może zmierzać pomału do końca…

Na podst: http://ua-ekonomist.com/1090-v-sirii-boeviki-oppozicii-proigrali-bitvu-za-aerodromy.html

Fot. sxc.hu

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.