Wojtyła i jego tajemnice

Bliska relacja papieża Jana Pawła II z kobietą zamężną zbadana przez BBC

a111

H. Farley, R. Gledhill, Christian Today

Historia nasyconego bliskością związku papieża Jana Pawła II z kobietą zamężną została ujawniona po tym, jak setki listów i fotografii pokazano w BBC.

350 listów pisanych na przestrzeni 30 lat łączących zmarłego w 2005 r. papieża z amerykańskim filozofem polskiego pochodzenia Anną Teresą Tymieniecką było przez lata ukrywanych przed opinią publiczną w polskiej Bibliotece Narodowej.

a44

Dokument „Sekretne listy papieża Jana Pawła II” wyemitowany 15 lutego bada, czy biskup Rzymu zakochał się w Tymienieckiej. Nie ma w nim jednakże żadnych dowodów, że przez 32 lata trwania znajomości papież złamał swoje ślubowania celibatu. Spekuluje się jednak, iż Tymieniecka zakochała się w nim, a on zmagał się ze swoimi uczuciami, lecz postrzegał ją jako dar boży, a przyjaźń tę jako powołanie.

Watykan zdystansował się od programu i opisał jego treść jako „więcej dymu niż ognia”.

Według BBC korespondencja między nimi odkrywa „rzadko widzianą stronę papieża”. Przyjaźń ta rozpoczęła się w 1973 r., gdy Tymieniecka skontaktowała się z przyszłym papieżem, kardynałem Karolem Wojtyłą, kiedy był on arcybiskupem Krakowa. Początkowo listy kardynała były formalne, ale stawały się coraz bardziej intymne w miarę, jak ich relacja się rozwijała. Do roku 1974 papież napisał, że ponownie i wielokrotnie czytał listy Tymienieckiej, ponieważ były „tak pełne sensu i głęboko osobiste, nawet, jeżeli napisane filozoficznym ‚kodem’” – napisał Wojtyła, na koniec dodając: „Wreszcie są sprawy zbyt trudne, by o nich pisać.”

Para często się spotykała, z jego sekretarką, jak również bez niej oraz wybierała się wspólnie na piesze wycieczki i urlopy narciarskie. Tymieniecka dołączyła nawet do niego podczas grupowej wycieczki z noclegiem, a zdjęcia świadczą, że odwiedzała Watykan co najmniej raz. Dziennikarz BBC Ed Stourton dodał, że kardynał Wojtyła dał Annie Teresie szkaplerz – element garderoby będący częścią habitu, który zakłada się na gołą skórę.

Choć BBC nie dotarło do żadnego z listów Tymienieckiej, wydaje się, że okrywała silne uczucia w stosunku do niego, ponieważ „jego natychmiastowe odpowiedzi sugerują, iż był on człowiekiem zmagającym się ze znalezieniem sensu ich przyjaźni na szczeblu chrześcijańskim”.

a45

Kardynał Wojtyła został papieżem Janem Pawłem II w 1978 r., ale niezwłocznie napisał do Tymienieckiej nalegając, by ich regularna korespondencja nie ustała: „Piszę już po tym wydarzeniu tak, by korespondencja między nami wciąż trwała. Obiecuję, że na tym nowym etapie mojej podróży będę o wszystkim pamiętał”. Papież wysyłał listy z Rzymu, aby uniknąć ich przejęcia przez polskie służby bezpieczeństwa. Przez krótki czas korespondencja ograniczała się do sezonowej wymiany kartek. Tymieniecka czuła się zdradzona, gdyż oficjele watykańscy nie chcieli uznać jej roli w jego życiu.

Nie wiadomo, czy owe listy widziano w Watykanie nim papież został kanonizowany.

Tłumaczył Jacko. Dziękuję w imię Jezusa.

Za: http://detektywprawdy.pl/2016/02/17/bliska-relacja-papieza-jana-pawla-ii-z-kobieta-zamezna-zbadana-przez-bbc/

Data publikacji: 17.08.2016

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *