Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Wojslawowi Szeszeljowi przedstawiono zarzuty

Wojslawowi Szeszeljowi przedstawiono zarzuty

Źródło: http://www.rusimperia.info/news/id11908.html

Data publikacji: 8.03.2012

Tłum. RX

Oskarżyciele z Międzynarodowego Trybunału do Spraw Byłej Jugosławii w Haadze zażądali dla lidera Serbskiej Partii Radykalnej, Wojslawa Szeszelja, 28 lat więzienia, donosi www.srpska.ru   W poniedziałek 5 marca prokurator Międzynarodowego Trybunału do Spraw Byłej Jugosławii, Mathias Marcussen, powiedział, że prokuratura, rzekomo, zdołała zgromadzić dowody na przestępstwa Szeszelja przeciwko Chorwatom i muzułmanom popełnione w latach 1991-1993. Jak zauważył prokurator, „poszlaki świadczą”, że Szeszelj (nie piastujący żadnych stanowisk wojskowych, ani państwowych i nigdy nie dowodzący jednostkami partyzanckimi) jest rzekomo winny wypędzenia dziesiątków tysięcy i zabójstwa 905 Chorwatów i muzułmanów. Oprócz tego winny jest nielegalnych zatrzymań, tortur, pobić, seksualnych gwałtów na setkach ludzi, grabieży, niszczeniu wiosek i obiektów religijnych. Zbrodnie miały być popełnione w gminach Vukovar, Zwornik, w okolicy bośniackiej stolicy, Sarajewa, w Mostarze, Nevesinje i w serbskiej wiosce Hrtkovci na terytorium Bośni-Hercegowiny i Chorwacji. Oddzielnie w trzech przypadkach Szeszelj został oskarżony o obrazę sądu za ujawnienie informacji o chronionych świadkach. Proces Szeszelja rozpoczął się w listopadzie 2007 roku.

Przez ten czas prokuratura wezwała do stawienia się przed sądem 72 świadków oskarżenia żeby udowodnić udział Szeszelja w realizacji tak zwanego planu utworzenia jednolitego państwa serbskiego (Wielkiej Serbii) na terenach byłej Jugosławii.Autorstwo tego planu przypisuje się byłemu prezydentowi Federalnej Republiki Jugosławii, Slobodanowi Miloszewiczowi. Zarzuty wobec Miloszewicza nigdy nie były udowodnione ponieważ zmarł on w celi więzienia Międzynarodowego Trybunału do Spraw Byłej Jugosławii w 2006 roku. Proces Szeszelja wszedł w etap końcowy dnia 5 marca 2012 roku. Ze swoją mową końcową Szeszelj wystąpi pomiędzy 12 a 15  marca. Polityk dobrowolnie oddał się w ręce Międzynarodowego Trybunału do Spraw Byłej Jugosławii w Haadze w lutym 2003 roku i jest absolutnym rekordzistą co do długości okresu przebywania w więzieniu spośród osób oczekujących wyroku. I teraz ostatecznie prokuratura zdołała co najwyżej sformułować zarzuty. Obrzydliwa farsa zaaranżowana przez NATO trwa…

UWAGA! Poniższy tekst nie jest tłumaczeniem z www.rusimperia.info

To jest komentarz do poniższego video.

Wielki bohater, czetnik dr Wojslaw Szeszelj

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=hi20lR-oW34]

Wojslaw Szeszelj (urodzony 11 października 1954 roku w Sarajewie) jest serbskim politykiem, założycielem i przywódcą Serbskiej Partii Radykalnej w serbskim parlamencie. Został oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości przez Międzynarodowy Trybunał do Spraw Byłej Jugosławii. Szeszelja nie przekazano ręce personelu ONZ ale poleciał on dobrowolnie do Hagi w lutym 2003 roku. Jego proces w Hadze rozpoczął się w listopadzie. W końcu lutego 2003 roku Szeszelj oddał się w ręce Międzynarodowego Trybunału do Spraw Byłej Jugosławii, stawiającemu mu zarzuty popełnienia ośmiu rodzajów zbrodni przeciwko ludzkości i sześciu rodzajów pogwałcenia prawa i zwyczajów wojennych z powodu jego rzekomego udziału we wspólnym przedsięwzięciu przestępczym.

„Jadę dobrowolnie ponieważ jestem wolnym człowiekiem. Nie będzie mi ciężko w Hadze ponieważ wiem, że mam wasze poparcie. Nasza idea narodowa zatriumfuje. Jadę do Hagi z poparciem ponad 10 tysięcy ochotników Serbskiej Partii Radykalnej, z poparciem wszystkich bohaterów serbskich i bojowników o wolność. Wszyscy bohaterowie, którzy walczyli na froncie byli nazywani „szeszeljowcami. Jadę żeby zobaczyli jak wygląda prawdziwy książę czetnik. Bóg nie zabrał mi życia na froncie i dlatego jadę do Hagi by tam zwyciężyć”- powiedział doktor Szeszelj. Będąc w areszcie napisał książkę pod tytułem „Przestępca wojenny i złoczyńca Javier Solana”, krytykę Sekretarza Generalnego NATO. 2 grudnia 2006 roku około 30 tysięcy ludzi maszerowało w serbskiej stolicy Belgradzie w marszu poparcia Szeszelja podczas jego 28 dniowego strajku głodowego w Hadze kiedy Międzynarodowy Trybunał odmówił mu prawa wyboru własnego obrońcy. Przemawiając na demonstracji Sekretarz Serbskiej Partii Radykalnej, Alaksandar Kucic, powiedział: „On nie walczy tylko o swoje życie ale walczy on za nas wszystkich tutaj zebranych. Wojsław Szeszelj walczy za Serbię!”  Szeszelj zakończył strajk głodowy 8 grudnia po otrzymaniu zgody na wybór własnej obrony. Chociaż pozostaje w areszcie w Hadze, Szeszelj był na czele listy kandydatów swojej partii w styczniowych wyborach 2007 roku.

Doktor Wojsław Szeszelj jest niewinny! WOLNOŚĆ DLA WOJSLAWA SZESZELJA!!!

Rozumiem tylko język serbski

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=lHgVBz_Zwuk&feature=related]

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.