Strona główna > Polska > Wojsko kupi złom z USA

Wojsko kupi złom z USA

21 kwietnia Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że przetarg na dostawę zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych średniego zasięgu rozstrzygnięto na korzyść zestawów Patriot produkcji amerykańskiej.

a

Jak zwykle w przypadku przetargów na dostawy broni dla polskiej armii, w których udział biorą Stany Zjednoczone, wynik był w zasadzie znany z góry. Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON, podał, że w programie obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła” przyjęto cztery kryteria: warunki techniczne, wielkość polskiego udziału przemysłowego, współpracę wojskową i inne korzyści polityczne wynikające ze współpracy. Według płk. Adama Dudy z Inspektoratu Uzbrojenia państwo zapłaci amerykańskiej korporacji Raytheon za Patrioty kilkanaście miliardów złotych. Podpisanie umowy planuje się na rok 2016.

Wybrano niekoniecznie najlepsze dla naszego wojska rozwiązania – komentuje eufemistycznie Tomasz Badowski z Instytutu Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi. System Patriot nie będzie dla nas gwarancją bezpieczeństwa – ocenia Badowski. To stary system, pozbawiony możliwości modernizacji. Konkurencyjny dla niego nowoczesny system oferowany przez francuskie konsorcjum Eurosam dałby większe możliwości rozwoju i większy udział strony polskiej przy ewentualnej modernizacji. Badowski dodaje, że nawet Amerykanie nie widzą sensu modernizowania systemu Patriot; także korzystające z niego Niemcy rozważają zastąpienie go nowocześniejszym sprzętem.

(Na podstawie PAP i forsal.pl opracował A.D.)

Źródło: http://xportal.pl/?p=20430

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *