Strona główna > Świat > Wojna Handlowa Chin z USA

Wojna Handlowa Chin z USA

 Na 26 marca Chiny ogłosiły „zabójstwo” petro-dolara

Nowe taryfy Trumpa na stal i aluminium są częścią większej, zaostrzającej się bitwy między USA i Chinami. Chiny szybko wypierają USA jako dominującą potęgę światową. Zmiana ta jest nieunikniona. Do 2030 r. gospodarka Chin będzie dwa razy większa od gospodarki USA. To pozostawia USA z ograniczonymi możliwościami.Wszystko to może skłonić USA do totalnej ekonomicznej wojny z Chinami, co właśnie teraz obserwujemy.

Wojna handlowa Chin z USA rozpocznie się po podpisaniu przez Trump’a polecenia wykonawczego na taryfy w wysokości 50 mld dolarów za naruszenie własności intelektualnej (IP). Jak donosi Bloomberg, według człowieka, zaznajomionego z tym problemem, który wypowiedział się pod warunkiem zachowania anonimowości; – „zamówienie” będzie nakierowane na ponad 100 różnych rodzajów chińskich towarów. Cena taryf została oparta na ocenach USA gospodarczej szkody spowodowanej kradzieżą własności intelektualnej przez Chiny, – powiedział rozmówca.

„Jutro prezydent ogłosi o działaniach, które zdecydował się podjąć na podstawie dochodzenia 301 USTR w odniesieniu do państwowego, szkodliwego dla rynku, działania Chin, posługujących się przymusem, presją i kradzieżą amerykańskich technologii i własności intelektualnej”,-powiedział rzecznik Białego Domu Raj Shah w elektronicznym komunikacie w środę.

Na przestrzeni dziesięcioleci zachodnie firmy „oburzało”, że Pekin zmuszał je dostarczać techniczne sekrety i kody źródłowe, jako cenę dostępu – na rynek chiński. Widocznie komuś to dopiekło. Będzie to pierwsza handlowo-„wojenna” akcja Trumpa, nakierowana bezpośrednio na Chiny, które  oskarżył o wysuszanie amerykańskiego sektora produkcyjnego i utratę miejsc pracy w USA.

„Na ich drodze stanął Biały Dom, gotowy działać zdecydowanie, aby je zatrzymać, zaczynając od jutra”- tak opisuje cień wojny handlowej Jonathan Swan z Axios, – „strach to kosztowna wojna handlowa.”

Podobno, jako odpowiedź na działania represyjne USA , Chiny formułują własną listę „retorsji”, w który weszły soja, fasola, sorgo i żywe świnie. Informuje o tym kilka chińskich źródeł,  takie jak Wsj Lingling , Yoko Kubota i Liza Lin.

Administracja Trump’a -wygląda na to – nie docenia pozycji Chin—zarówno w krótkiej, jak i w dłuższej perspektywie, narzucając im wojnę handlową.

Przez dziesięciolecia USA były w stanie wyeliminować praktycznie dowolny kraj z handlu międzynarodowego. Jeśli jakiś kraj chce handlować z drugim, wymaga to amerykańskiej akceptacji ponieważ dolar amerykański jest najważniejszą walutą na świecie, a marynarka wojenna USA dominuje na światowym oceanie, kontrolując większość głównych szlaków transportowych. Teraz Chiny budują nowy system międzynarodowy, który pozwoli Chinom i ich partnerom handlowym, całkowicie obejść USA. Jak pisze Nick Giambruno na portalu InternationalMan, nowy Jedwabny szlak jest centralnym elementem nowego planu Chin.

Już w najbliższych miesiącach i latach będzie on obejmować szybkie linie kolejowe, nowoczesne autostrady, kable światłowodowe, rurociągi, porty morskie i porty lotnicze. Ten system zwiąże atlantyckie wybrzeża Europy z wybrzeżami Pacyfiku w Azji. Chiny oczekują, że nowy Jedwabny Szlak zostanie w pełni uruchomiony do 2025 roku.

To największy w historii projekt infrastrukturalny, który całkowicie przerysuje i przekroi światową mapę gospodarczą . Pod koniec 2013 roku, Prezydent Xi ogłosił plan zainwestowania w projekt 1,4 tryliona dolarów. Innymi słowy, Chińczycy robią wszystko, aby odsunąć USA i znieść ich ekonomiczno-militarną hegemonię.

Jako datę rozpoczęcia zasadniczych „bojowych” starć gospodarczych między Chinami i USA, a zarazem początek pełnozakresowej ekonomicznej wojny, wiarygodnie, można przyjąć 26 marca. 26 marca Chiny zacznie zawierać kontrakty na dostawy ropy naftowej w juanach, a nie w dolarach, jak to było wcześniej. Od 26 marca Chiny wprowadzają nowy sposób handlu ropą naftową i proponują zrezygnować z globalnego systemu monetarnego, zdominowanego dotychczas przez Stany Zjednoczone.

Na przykład, jeśli teraz Włochy chcą kupić ropę w Kuwejcie, to muszą zakupić dolary USA na rynku walutowym, aby zapłacić za ropę, a to, z kolei, tworzy ogromny sztuczny rynek-bańkę dolarów USA. Dolar – to tylko pośrednik. Ale jest wykorzystywany w licznych transakcjach na sumę trylionów dolarów, które nie mają nic wspólnego z amerykańskimi produktami lub usługami. Ponieważ rynek ropy jest tak ogromny, dolar służy jako wskaźnik w handlu międzynarodowym. Jeśli zagraniczne kraje używają dolary w handlu ropą, to jest oczywiste, że prościej także jest użyć dolary i dla innych transakcji w handlu międzynarodowym. Generalnie, jak dotychcza , dolar USA jest używany w około 80% wszystkich transakcji w międzynarodowym handlu ropą naftową.

To daje USA bezkonkurencyjny geopolityczny lewar. Stany Zjednoczone mogą sankcjonować lub wykluczyć, praktycznie dowolny kraj, z systemu finansowego, opartego na dolarach amerykańskich.

Chiny są największym na świecie importerem ropy naftowej i nie chcą kupować ropy za dolary. Dlatego właśnie, Chiny wprowadzają nowy sposób zakupu ropy naftowej. Po raz pierwszy pozwoli to zrealizować w wielkim zakresie wymianę ropy na złoto.

Nowy mechanizm handlu został nazwany chińską „Złotą alternatywą dla” wobec petrodolarów. Oto jak to będzie działać:

Szanghajska Międzynarodowa Giełda Energii wprowadza kontrakt przyszłościowy (future contract )na ropę naftową, denominowany w juanach(rmb). Co pozwoli producentom ropy sprzedawać ropę za juany.

Chiny wiedzą, że większość producentów ropy naftowej nie chcą gromadzić dużych zapasów w juanach, więc producenci będą mogli skutecznie przekształcić je w fizyczne złoto przez  giełdy złota w tym samym Chinach, w Szanghaju i Hong Kongu.

Krótko mówiąc, oprócz wojny handlowej między Chinami i USA, 26 marca, kraje na całym świecie będą mieć , realną okazję dla rezygnacji z systemu petro-dolarowego.

” Ze Złotą chińską alternatywą, wiele naftowych pieniędzy popłynie w yuan i złoto – zamiast dolarów . Myślę, że cena złota bardzo mocno podniesie się . Chiny importują średnio około 8,5 mln baryłek ropy dziennie. Oczekuje się, że wskaźnik ten wzrośnie o co najmniej 10% rocznie. Teraz cena ropy waha się około 60 dolarów, za baryłkę. Oznacza to, że Chiny tracą około 510 milionów dolarów dziennie na import ropy naftowej.

Obecnie cena złota wynosi około 1300 dolarów za uncję. Oznacza to, że każdego dnia Chiny importują ropę na kwotę ponad 390 000 uncji złota.

Jeśli założymy, że tylko połowa chińskiego importu ropy naftowej będzie nabywana w złocie, to spowoduje wzrost popytu o więcej niż 60 milionów uncji rocznie, lub powyżej 55% rocznego wydobycia złota.

Oczywiście, że Chiny nie będą jedynym krajem, wykorzystującym złotą alternatywę. Każdy może to zrobić”- tak opisuje początek końca petrodolara, ekonomista w offshor’nej bankowości, starszy analityk wydania Crisis Investing Nicka Giambruno.

Prawdopodobnie, wielu krytyków Putina to zaskoczy, ale teraz Bank Centralny Rosji kupuje złoto w rekordowym tempie i pozbywa się obligacji skarbowych USA, w tak samo szybkim tempie. O tym w naszym materiale- „Rosja w rekordowym tempie dyskontuje obligacje skarbowe USA i kupuje złoto”

autor:Малюта
(Maliuta)

________________

YouTube:

China Yuan Crude Oil Market Opens March 26! Will China Destroy the PETRODOLLAR?

DANGER! China’s World Changing New System Priced in YUAN and Backed by GOLD to Circumvent US

JIM ROGERS: Will Petrodollar Collapse In 2018 – In The Next Recession Coming in 2019 or 2020

źródło:
https://cont.ws/@skuratoff/890577
Торговая Война- На 26 марта Китай анонсировал „убийство” Нефтедоллара
autor:Малюта специально для Яндекс дзен-канала „Стёб”© (365/12/24)
22.03.2018

——————–

wybór, tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie, na darmowych platformach elektronicznych,
ze wskazaniem adresu tekstu źródłowego i nick’a autora opracowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *