W województwie Kijowskim próbowano zająć świątynię i zaatakowano kapłana

W Perejasławie-Chmielnickim, w 85 km od Kijowa, próbowano zająć świątynię. Próba nie powiodła się, ale teraz los świątyni zdecyduje się podczas głosowania, zaplanowanego na 11 października. Wśród napastników byli młodzi mężczyźni z symbolami „Prawego Sektora”.

a

5 października grupa nieznanych, zamaskowanych i z kijami baseballowymi osobników, prowadzona przez deputowanych Rady Miejskiej Siworko N.N., Lewczenko W.G. i Sałobaj A.Z., zaatakowała świątynię p.w. Świętych Książąt Borysa i Gleba, – jak podano na stronie internetowej Diecezji Boryspolskiej, – ścięła zamki na drzwiach i zablokowała wejście do świątyni.

Po odepchnięciu od świątyni jej proboszcza protojereja Anatolija Michniewicza, napastnicy zerwali z kapłana skufję (nakrycie głowy kapłana – od tłum.).

Ojciec Anatolij natychmiast o incydencie zawiadomił milicję, która postawiła przy drzwiach świątyni straż. Na miejsce wydarzenia natychmiast również przybył dziekan, duchowieństwo dekanatu i wierni.

a

a

Napastnicy, nie mający nic wspólnego ze wspólnotą świątyni, w międzyczasie zażądali usunięcia proboszcza i przekazania świątyni tak zwanemu „Patriarchatowi Kijowskiemu”.

a

Atak miał miejsce przy obecności przedstawicieli tego Patriarchatu, którzy obserwowali zajście w milczeniu.

Później do świątyni przyjechał burmistrz miasta, Kostin T.W., aby uregulować konfliktową sytuację, – informuje strona internetowa Diecezji.

Burmistrz zapowiedział, że w dniu 11 października wśród mieszkańców dzielnicy Borisowka odbędzie się głosowanie w sprawie przekazania świątyni „Patriarchatowi Kijowskiemu”.

Nasza notatka:

Perejasław-Chmielnicki – miasto o znaczeniu wojewódzkim w województwie Kijowskim z liczbą ludności około 31 tysięcy mieszkańców. Centrum administracyjne powiatu Perejasław -Chmielnicki, do którego składu nie wchodzi. Jedno z najstarszych miast Rusi (starożytna nazwa – Perejasławl lub Perejasławl-Rosyjski), stolica księstwa Perejasławskiego. Obecną nazwę otrzymał w październiku 1943 roku.

Tłumaczył Janusz Sielicki

10.10.2014 r.

Z portalu Pravoslavie.ru:

В Киевской области пытались захватить храм и напали на священника

http://www.pravoslavie.ru/news/74205.htm

Perejasław-Chmielnicki, 8 października 2014 roku

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *