Strona główna > Bez kategorii > Włoski sąd przyznaje odszkodowanie za autyzm spowodowany podaniem szczepionki

Włoski sąd przyznaje odszkodowanie za autyzm spowodowany podaniem szczepionki

igya.pl

15.06.2012

Valentino Bocca young
Zdrowy Valentino Bocca przed podaniem szczepionki

Obecnie większość lekarzy stoi na stanowisku, że nie istnieje związek między szczepieniami i powstaniem autyzmu. Dr Andrew Wakefield opublikował w 1998 roku pracę wskazującą na związek między otrzymaniem przez pacjentów szczepionki MMR i wystąpieniem u nich autyzmu.

Rozpętało się ogromne zamieszanie. Przez kolejne lata w Wielkiej Brytanii odnotowano kilkunastoprocentowy spadek szczepień MMR. Wystraszeni rodzice rezygnowali ze szczepienia swych dzieci. Rzecz jasna przemysł farmaceutyczny ponosił w związku z tym poważne straty i zaufanie do organizacji rządowych mających dbać o zdrowie obywateli znacznie spadło.

Szybko postanowiono więc ukręcić sprawie łeb. Uznano, że  wiele badań przeprowadzonych od 1998 roku wykazało, iż związku między szczepieniami MMR a występowaniem autyzmu nie ma. Ponadto przypuszczono zmasowany atak na samą osobę badacza: stwierdzono, że w swych badaniach kierował się chciwością, gdyż sam opracował nowa szczepionkę przeciw odrze i złożył ją w biurze patentowym.

Uznano więc Wakefielda i jego odkrycie za oszustwo, jego samego potępiono i po dziś dzień wyśmiewa się przeciwników szczepień jako naśladowców „pseudonaukowca”.

Ale cóż to? Niedawno włoski sąd orzekł, że autyzm 9-letniego chłopca Valentina Bocca został spowodowany przez szczepionkę MMR, którą dostał w wieku 15 miesięcy!

Valentino Bocca nine year old
Valentino Bocca w wieku 9 lat, po podaniu szczepionki i zachorowaniu na autyzm

W wyroku sąd orzekł, że jego chorobę wywołało szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Na rzecz rodziców Valentina, Antonelli i Maurizia Bocca zasądzono 140 000 funtów odszkodowania, które ma zapłacić Włoskie Ministerstwo Zdrowia. Mają oni zamiar wytoczyć dodatkowo sprawę cywilną przeciwko rządowi włoskiemu o dodatkowe 800 000 funtów.

Prawny reprezentant rodziny Bocca, który specjalizuje się w pomocy rodzinom dzieci poszkodowanych przez szczepionki, oświadczył, że orzeczenie sądu w Rimini jest „pierwszym publicznym przyznaniem”, że szczepionka MMR może w niektórych przypadkach doprowadzić do rozwoju autyzmu u zdrowego dziecka.

Niezależny lekarz sądowy Antonio Barboni, w swym raporcie napisał, że „z powodu niewystępowania żadnych innych istniejących uprzednio okoliczności” zachodzi „uzasadnione naukowe prawdopodobieństwo”, że autyzm Valentina może „wynikać z podania szczepionki MMR […] przez pracowników służby zdrowia”.

Wnioski dr Barboniego zostały poparte przez dwóch innych znanych i szanowanych lekarzy, którzy badali Valentina, analizowali historię jego choroby i złożyli zeznania przed sądem.

Sędzia, który zasądził odszkodowanie dla rodziny, w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że „stanowczo dowiedziono”, iż Valentino ucierpiał na skutek „choroby autystycznej powiązanej ze średnim opóźnieniem poznawczym” oraz że jego choroba, jak zeznał dr Barboni, „jest powiązana z otrzymaniem szczepionki”.

Orzeczenie zostało utrzymane w mocy przez Włoski Sąd Najwyższy, który orzekł, że rząd włoski musi zapłacić odszkodowanie dla dzieci uszkodzonych przez jakiekolwiek szczepionki podawane pod wpływem zaleceń ministra zdrowia – nawet jeżeli nie są one obowiązkowe.

Cóż, teraz trzeba będzie skompromitować kilku lekarzy i sędziów, żeby nie przepraszać dr Andrew Wakefielda..

Na podstawie: dailymail.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.