Strona główna > Zdrowie > Właściwości węgla drzewnego jakich nie znałeś. Dr Michael Lam

Właściwości węgla drzewnego jakich nie znałeś. Dr Michael Lam

Czy wiesz, że natura zapewniła nam prawie wszystko, czego potrzebujemy do leczenia? Zagrzebany głęboko w wielu roślinach jest lek na wiele powszechnych i niektórych nie tak częstych dolegliwości. O dziwo, wiele z tych roślin daje nam więcej niż jedną korzyść. One leczą i odżywiają, zapewniając nam naturalne sposoby utrzymywania zdrowia na optymalnym poziomie bez skutków ubocznych. Na przykład, istnieje kilkanaście korzyści z aktywowanego węgla drzewnego, od wybielania zębów po trawienie. Przy właściwym użytkowaniu zalety aktywowanego węgla drzewnego są dosłownie zadziwiające.

Kiedyś ludzie szukali leków by rozwiązać wszystkie ich problemy zdrowotne. Opracowano kilka naprawdę szybkich remediów, które pomagają wielu ludziom, ale ogromna większość ludzi zapomniała o naturze i zbytnio polega na medycynie, zamiast prowadzić zdrowy styl życia. Ponadto, wiele leków na receptę ma szkodliwe skutki uboczne i powinno się ich unikać, jeśli możliwe. Na szczęście w ostatnich latach nastąpiła zmiana i coraz więcej konsumentów zwraca się teraz do alternatywnej opieki zdrowotnej.

Aktywowany węgiel – co to jest?

Aktywowany węgiel drzewny to nie sadza na grillu po rożnie, ale najczęściej pochodzi z bambusa, drewna, węgla lub łupin orzecha kokosowego, które są spalane bez tlenu, aby utworzyć węgiel, który następnie przechodzi proces wielopoziomowy, aby „się uaktywnić „.  Węgiel podgrzewa się do wysokich temperatur i wystawia na działanie gazu, tworząc wyjątkowo porowatą powierzchnię. Powiększona powierzchnia aktywowanych cząsteczek może następnie wiązać się z pewnymi substancjami, proces zwany adsorpcją – przyleganie wyjątkowo cienkiej warstwy cząsteczek, gazów, ciał stałych lub cieczy do powierzchni innego ciała stałego lub cieczy w momencie ich kontaktu. Terminu „adsorpcja” nie powinno się mylić z „absorpcją”, gdyż są to dwie różne reakcje. Proces adsorpcji polega na czerpaniu korzyści z aktywnego węgla drzewnego.

Historia aktywnego węgla drzewnego 

Węgiel ten używano przez tysiące lat w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej, począwszy do roku 1550 pne. Dziwne, jest to jedna z rzadkich terapii co do której zgodne są współczesna konwencjonalna medycyna jak i starożytna tradycyjna, używane przez jako naturalny i bezpieczny sposób usuwania toksyn, chemikaliów i trucizn z organizmu. Ale korzyści z aktywowanego węgla drzewnego wykraczają daleko poza kontrolę trucizn.

Korzyści z aktywowanego węgla drzewnego

Kupując jedno opakowanie tego węgla, będziesz mógł zadbać o wiele powszechnych problemów zdrowotnych i domowych. Prawdziwy węgiel aktywowany jest nietoksyczny, bezwonny i beztłuszczowy, i powinien być w apteczce każdego domu.
Oto niektóre z zalet aktywowanego węgla drzewnego, których możesz nie znać:

Kontrolowanie trucizn

Pierwszą rzeczą jaką zrobisz gdy ty lub członek rodziny przypadkowo się zatruje, jest oczywiście wezwanie pogotowia. Drugą jest użycie aktywowanego węgla drzewnego. To może uratować ci życie. Większość związków organicznych, pestycydów, nawozów sztucznych, metali, a nawet wybielaczy,  zwiąże się z powierzchnią węgla, zapobiegając absorpcji toksyn do organizmu. Ten węgiel jest również skuteczny w wiązaniu aspiryny, opium, kokainy, morfiny, acetaminofenu, jak i  w przypadkach zatrucia pokarmowego.

W 1831, profesor z Francuskiej Akademii Medycznej celowo wypił śmiertelną dawkę strychniny i nie poczuł żadnych skutków ubocznych, co przypisał połączeniu trucizny z węglem. Po tym incydencie świat współczesnej medycyny stał się świadom korzyści tego węgla. Powinno się go podać tak szybko jak możliwe po połknięciu trucizny, ale w odpowiedniej dawce. Badanie na University of Michigan Health System zaleca 50 – 100 g dla dorosłych i 10 – 25 g dla dzieci. W przypadku zatrucia pokarmowego zaleca się od razu 25 g dla dorosłych i 10 g dla dzieci.

Wybielanie zębów

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważną częścią ogólnego stanu zdrowia człowieka. Węgiel aktywowany nie tylko pomaga wybielić zęby, ale zmienia równowagę pH w jamie ustnej, pomaga zapobiegać powstawaniu ubytków, nieświeżemu oddechowi i chorobie dziąseł.

Żeby wybielić zęby, zanurz zwilżoną szczoteczkę do zębów w pojemniku z aktywowanym węglem i myj zęby jak zwykle, następnie popij odrobiną wody, i wypłucz jamę ustną aż będzie czysta. Zaleca się mycie zębów aktywowanym węglem 2 – 3 razy w tygodniu. Ale uważaj jeśli masz korony i inne sztuczne części zębów, gdyż węgiel może je  czapki lub okleiny, ponieważ węgiel może je zabarwić.

Usuwanie pleśni, detoks i czyszczenie

Jeśli ty lub twoja rodzina cierpicie na niewyjaśniony świszczący oddech, wysypkę, łzawienie oczu, kaszel lub bóle głowy, możesz cierpieć na toksyczną reakcję pleśni, i natychmiast poddać się kontroli swojego domu. Pleśń może być lub może nie być widoczna, ale często może powodować poważne, często niewytłumaczalne objawy. Ostre symptomy toksycznej pleśni mogą obejmować depresję, niewydolność oddechową, niewydolność nerek i wątroby, zaburzenia funkcji poznawczych, choroby serca i osłabiony układ odpornościowy. To nie jest coś, co można zostawić bez leczenia.

Węgiel aktywowany można używać do oczyszczenia organizmu z toksycznej pleśni. Czynniki środowiskowe, takie jak pleśń, pestycydy i chemikalia w naszej wodzie pitnej, są ogromnym obciążeniem dla organizmu. Dlatego rutynowe oczyszczanie naszego systemu i przewodu pokarmowego może pomóc w usunięciu toksyn i wspierać optymalne zdrowie.

W celu przeprowadzenia detoksu tym węglem, co najmniej 90 minut przed każdym posiłkiem połykaj 10 g przez 2 kolejne dni. Wypijaj dużo wody.

Wzmacnianie zdrowych narządów i gruczołów nadnerczy

Dzięki rutynowemu wypłukiwaniu toksyn i chemikaliów z organizmu, węgiel zapobiega uszkodzeniu komórek narządów np. nerek, wątroby i gruczołów nadnerczy. Kiedy organizm jest przeładowany truciznami, może to obciążać go i prowadzić do wyniszczających i często przewlekłych chorób takich jak zespół zmęczenia nadnerczy (Adrenal Fatigue Syndrome (AFS). Toksyny mogą też utrudniać wyleczenie z problemów zdrowotnych.

Dla osób cierpiących na zaawansowane stadia choroby takiej jak AFS, należy zachować ostrożność podczas przygotowywania każdego rodzaju detoksu, ponieważ ciało będzie bardzo wrażliwe na obce substancje i często może odrzucić nawet najzdrowsze suplementy. Ale istnieje szereg dostępnych opcji czerpania korzyści z aktywowanego węgla drzewnego, by zaspokoić potrzeby każdego z osobna. W rzeczywistości, nawet odzież wykonana z węgla aktywowanego może być używana jako delikatny detoks i jest przydatna w delikatnych przypadkach, i może być świetną opcją dla osób szukających bardziej subtelnego podejścia.

Zatrzymaj przedwczesne starzenie

Utrzymywanie wszystkich narządów i gruczołów w zdrowiu i sprawnym działaniu może zapobiec przedwczesnemu starzeniu się. Chociaż starzenie się jest procesem naturalnym, przeciążenie organizmu toksynami często prowadzi do stanu zapalnego, zwyrodnienia komórek, przedwczesnych zmarszczek, zmniejszonych funkcji poznawczych i innych dolegliwości związanych z wiekiem. Zasadniczo, im więcej toksyn masz w swoim ciele, tym szybciej się starzejesz.

Reguluje cholesterol

Badania na całym świecie wykazały, że korzyści z aktywowanego węgla są takie same jak leków na receptę. Co więcej, stosowanie tego węgla w ciągu tylko 4 tygodni wykazało zwiększenie stężenia dobrego cholesterolu w organizmie o 25% i zmniejszenie złego.

Dla wyregulowania cholesterolu, proponuje się przyjmowanie dawki 8 g węgla 3 x dziennie. Nie przyjmuj węgla na krócej niż 90 minut przyjmowania jakiegokolwiek leku czy suplementu, gdyż może on ingerować w tempo ich wchłaniania.

Zmniejsz wzdęcia i gazy

Możesz odstawić wszelkiego rodzaju „leki” bez recepty naładowane chemikaliami jakie możesz przyjmować na zaburzenia żołądkowe, i sięgnąć po aktywowany węgiel.

Masz kilka opcji żeby złagodzić wzdęcia i gazy. Węgiel ten można przyjmować w kapsułkach, tabletkach, płynie czy proszku, i skoro jest bezsmakowy, można wymieszać go z nie-kwasowym sokiem. Formy kapsułki i tabletki są najtańsze i często najlepszą inwestycją, gdyż możesz otworzyć kapsułkę i proszek zastosować do innych rzeczy, np. wybielanie zębów albo jako peeling czy nawet złagodzenie swędzących ukąszeń przez owady.

Stosowanie węgla dla zdrowia i urody

Ze względu na zalety aktywowanego węgla drzewnego, można go teraz znaleźć jako składnik suplementów kosmetycznych wszędzie gdzie patrzysz – maseczki do twarzy i środki czyszczące, szampony i makijaż. Może usuwać brud, gromadzenie się i zanieczyszczenia skóry.

Aby uzyskać środek oczyszczający, możesz wymieszać 1 / 2 łyżeczki węgla z naturalnymi maseczkami do twarzy, a następnie delikatnie wyszorować, spłukać i osuszyć. Jeśli cierpisz na trądzik, wymieszaj 1 kapsułkę węgla z 2 łyżeczkami aloesu i wygładź równo na twarzy. Po wyschnięciu dobrze spłucz. Możesz również użyć tej kombinacji by poprawić niedoskonałości skóry. W przypadku włosów dodaj 1 / 2 łyżeczki do szamponu i utwórz pianę.

Łagodzenie ukąszeń owadów i podrażnień skóry

Węgiel drzewny jest tak samo dobry na zewnątrz, jak i wewnątrz. Może być stosowany w wielu rodzajach dolegliwości skórnych – od zapachu ciała po ukąszenia owadów i węży, po wysypki z trującego bluszczu lub dębu, zalety aktywowanego węgla drzewnego są liczne.

W przypadku ukąszeń owadów, wymieszaj 1 kapsułkę z 1 / 2 łyżeczki oleju kokosowego i delikatnie przykryj dotknięty obszar. Możesz ponownie nakładać mieszaninę co pół godziny, aż odczujesz zanik dyskomfortu czy swędzenia.

W przypadku większych podrażnień skóry, użyj dużego kawałka tkaniny by zadziałał jako bandaż, rozprowadź na nim mieszaninę węgla aktywowanego, owiń ją dwukrotnie wokół uszkodzonego obszaru i zabezpiecz. Ponownie owijaj to miejsce co 2-3 godziny i dobrze płucz pomiędzy.

Skutki uboczne aktywowanego węgla drzewnego

 

Chociaż istnieje wiele korzyści z węgla aktywowanego wymienionych powyżej, i może być bezpiecznie stosowany przez większość ludzi, ważne jest aby zrozumieć, że istnieją pewne schorzenia, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego, blokady lub nieregularne trawienie, niedawne operacje brzucha lub przewlekłe odwodnienie, które mogą ingerować w węgiel drzewny.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby cierpiące na zmęczenie nadnerczy, szczególnie w zaawansowanych stadiach, nie wypadają dobrze w programach detoksu. W niektórych przypadkach plany detoksykacji mogą wywołać atak kory nadnerczy, gdyż organizm może być zbyt słaby żeby tolerować aktywowany węgiel drzewny.

Ponadto, aktywowany węgiel drzewny należy przyjmować na pusty żołądek,  90 minut do 2 godzin przed posiłkiem, lekami na receptę lub innymi suplementami. W przeciwnym razie wpłynie to na szybkość wchłaniania pokarmów i leków oraz zubożenie witamin i minerałów.

Sugeruje się, że suplementy węgla aktywowanego nie powinny być przyjmowane codziennie i tylko „w razie potrzeby”, a także muszą być przyjmowane z dużą ilością wody, aby uniknąć zaparć i pomóc wypłukać toksyny.

Podsumowując, aktywowany węgiel drzewny oferuje liczne korzyści zdrowotne i powinien być w każdej domowej apteczce. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku zespołu zmęczenia nadnerczy albo innych zaburzeń medycznych.

Dr  Michael Lam, MD, MPH; Justin Lam, ABAAHP, FMNM

Źródło: https://www.drlam.com/blog/the-benefits-of-activated-charcoal-you-didnt-know-about/36422/?utm_source=Newsletter&utm_medium=Supplements&utm_campaign=180327

Tłum. Ola Gordon/http://chomikuj.pl/OlaGordon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *