Strona główna > Rosja > Władimir Kwaczkow może umrzeć w więzieniu. Tak uważają jego adwokaci

Władimir Kwaczkow może umrzeć w więzieniu. Tak uważają jego adwokaci

Źródło: http://www.3rm.info/22487-vladimir-kvachkov-mozhet-pogibnut-v-tyurme-tak.html

Data publikacji: 18.03.2012

Tłum. RX

Emerytowany pułkownik wywiadu wojskowego Władimir Kwaczkow, śmiertelny wróg psychopatów niszczących Rosję

Pułkownik GRU Władimir Kwaczkow po roku przebywania w więziennej izolatce, wiezienia Lefortowo, zaczął doświadczać poważnych problemów zdrowotnych. Jego adwokaci zamierzają prosić władze śledcze o dopuszczenie do niego lekarzy specjalistów. Jednocześnie w piątek przedłużono Kwaczkowowi areszt jeszcze na trzy miesiące. Jak już pisał „MK”, Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej w dniu 22 grudnia 2010 roku podtrzymał drugi wyrok uniewinniający w sprawie zamachu z 2005 roku na byłego szefa RAO-„JES Rossiji”, Anatolija Czubajsa. Jeszcze pułkownik nie zdążył przyjąć gratulacji a już następnego dnia wczesnym świtem zawitało do jego prywatnego mieszkania 10 funkcjonariuszy czekistowskiego FSB. Jednakże tak łatwo były pułkownik wywiadu wojskowego nie zamierzał się poddać i wytrzymał oblężenie przez prawie cały dzień. W rezultacie dopiero wieczorem został aresztowany na podstawie decyzji Lefortowskiego Sądu Moskwy. Sprawa przeciwko Kwaczkowowi została rozpoczęta na podstawie ustępu 1 artykułu 205.1 Kodeksu Karnego (wspólnictwo w działalności terrorystycznej) i na podstawie ustępu 3 artykułu 30 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej oraz artykułu 279 Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej (próba przewrotu zbrojnego). Kwaczkowowi grozi 20 lat pozbawienia wolności.

Oficer odrzuca wszystkie zarzuty, twierdząc, że w materiałach oskarżenia nie ma żadnych dowodów. W piątek 16 marca podczas procedury przedłużania okresu aresztu w Moskiewskim Sądzie Państwowym, Kwaczkowowi towarzyszyła straż pod dowództwem śledczego Jewgienija Zodczika, ubranego w ciemnogranatowy mundur i dowodzącego ośmioma żołnierzami sił specjalnych uzbrojonych w pistolety maszynowe. Warto zauważyć, że sam pułkownik był zdumiony taką liczbą strażników. Według żartobliwego stwierdzenia Kwaczkowa taka liczba żołnierzy sił specjalnych potrzebna była do ochrony niepewnej świadomości młodego śledczego przed zgubnym wpływem pułkownika. Na posiedzeniu sądu Jewgienij Zodczik ponownie zapewniał sąd, że oskarżony może uciec i wywierać presję na świadków. Podczas przesłuchań okazało się, że sprawa karna w stosunku do Kwaczkowa została wydzielona do osobnego prowadzenia ale z jakichś powodów nie przedłużono dla niego czasu zapoznawania się z materiałami oskarżenia. Z kolei obrona prosiła o zwolnienie pułkownika wywiadu wojskowego motywując to tym, że jest on chory i potrzebuje leczenia.

Pułkownik Kwaczkow. Patrioci w więzieniu, bydłoelita grabi i uciska. Taka jest Putlerowska eFeRja

Jak poinformował „MK” jeden z jego adwokatów, Dmitrij Nikitskij, zdrowie 63-letniego pułkownika ostatnio bardzo się pogorszyło. Władimir Wasiliewicz zaczął czuć się bardzo źle.

„Chcemy zwołać konsylium lekarskie. Musi być on przebadany przez kardiologa i neurologa.

Kiedy przebadano go w Instytucie im. Serbskiego pod kątem poczytalności to okazało się, że w tylnej części głowy ma odłamki. Teraz one dokuczają mu i Kwaczkow cierpi na silne bóle głowy. W więziennej izolatce nie może on otrzymać specjalistycznej pomocy, chyba że za taką uważać się będzie zaaplikowanie tabletki aspiryny”- mówi Nikitskij.

Według słów Nikitskiego, Kwaczkow przestrzega postu i modli się. Jest bardzo religijnym człowiekiem.

Jednakże po półgodzinnej przerwie, sędzia Korotkow uwzględnił wniosek FSB. Dlatego Kwaczkow pozostanie w areszcie do 21 czerwca. Przez ten czas będzie musiał zaznajomić się z 33 tomami sprawy karnej z których 5 tomów zawiera podsłuchane przez czekistowską tajną policję rozmowy telefoniczne o czasie trwania 50 godzin. Jednocześnie czekistowska tajna policja FSB nagrywała rozmowy prowadzone w mieszkaniu pułkownika oraz rozmowy prowadzone na spotkaniach w metrze. Obecnie emerytowany wojskowy zaznajomił się z 3 tomami dokumentów. A przy okazji, w przyszłym tygodniu obrona zamierza złożyć powództwo do Twerskiego Sądu Moskwy z żądaniem zadośćuczynienia Kwaczkowowi za straty moralne w kwocie 79 milionów rubli wynikłe z powodu bezprawnego postępowania karnego a powództwo za szkody materialne w kwocie 70 tysięcy dolarów będzie wkrótce złożone.

Uwolnić Kwaczkowa! Jedna z mnóstwa demonstracji poparcia rosyjskiego patrioty walczącego z żydowskim jarzmem Rosjan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.