Strona główna > Dziennikarstwo śledcze > Witajcie w świecie permanentnej „wojny z terrorem”

Witajcie w świecie permanentnej „wojny z terrorem”

źródło: http://rinf.com/alt-news/breaking-news/americas-long-war-pentagon-tells-us-senate-wars-will-continue-for-decades/34382/

przygotował: Pluszowy Miś

ZCF

Zeznając we czwartek przed komisją senacką ds. służb uzbrojonych, urzędnicy Pentagonu stwierdzili, że ustawodawstwo dotyczące „wojny z terrorem” daje im nieograniczone uprawnienia prowadzenia wojny w każdym miejscu świata, również na terytorium USA, i to bez uprzedniej zgody wyrażonej przez Kongres.

Zastępca sekretarza obrony, Michael Sheehan powiedział, że uchwalony w 2001 roku tzw.

Authorization for the Use of Military Force (AUMF), ustanowił skuteczną zgodę Kongresu na prowadzenie przyszłych wojen, jeżeli zapisano je w rubryce „wojna z terrorem”.

Taka interpretacja pozwala Pentagonowi kontynuować światową kampanię ataków z użyciem dronów oraz wywoływać wojny z nagłówkiem „wojna z terrorem” bez uzyskania uprzedniej zgody Kongresu.

„W tym względzie AUMF bardzo dobrze nam służy w takim kształcie, w jakim jest teraz”, mówi Sheehan. „Obecnie…służy swoim celom”.

Sheehan dał jasno do zrozumienia, że ta autoryzacja wojny rozciąga się w nieokreśloną przyszłość. Powiedział:

Moim zdaniem, skutki sięgają w przyszłośc, tak poza drugą kadencję prezydencką…Myślę, że na co najmniej najbliższych 10-20 lat”.

(…)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.