Strona główna > Bez kategorii > Wirus Flame, stworzony przez rząd USA, może zniszczyć kluczową infrastrukturę

Wirus Flame, stworzony przez rząd USA, może zniszczyć kluczową infrastrukturę

Źródło radtrap.wordpress.com

Naturalnews.com, tłumaczenie: Pleki

21.06.2012

Niektórzy naukowcy chcieliby, aby broń nuklearna nigdy nie została wynaleziona. Teraz, niektórzy mówią to samo o cyberbroni, o rozwijanej nowej formie “walki” nakierowanej na osłabienie bądź zniszczenie infrastruktury komputerowej.

Jednym z nich jest Eugene Kasperski, jego laboratorium komputerowe odkryło, najprawdopodobniej stworzony przez USA i Izrael, wirus Flame, który został użyty do zaatakowania komputerów w Iranie i w innych miejscach. Kasperski twierdzi, iż powinien zostać podjęty natychmiastowy światowy wysiłek w celu zatrzymania tego co nazywa “Cyber terroryzmem”.

“To nie jest cyber wojna, to cyber terroryzm i obawiam się, że to jest dopiero początek gry[…] Obawiam się, że będzie to koniec świata jaki znamy” powiedział ostatnio reporterom na konferencji cyber bezpieczeństwa w Tel Awiwie. “Uwierzcie mi, jestem przerażony.”

NaturalNews.com raportowało wcześniej, że laboratorium Kasperskiego wierzy, iż rozwój wirusa Flame jest połączony z wirusem Stuxnet, który także został użyty przeciwko Iranowi w ataku wycelowanym w rzekomą infrastrukturę nuklearną w 2010 roku.

“Jesteśmy pewni na 100%, że zespoły odpowiedzialne za rozwój Flame i Stuxnet pracują razem” powiedział Roel Schouwenberg, główny analityk w wywodzącym się z Rosji Kaspersky Lab, na konferencji prasowej. “Fakt, iż zespól pracujący nad wirusem Flame dzielił kod źródłowy z grupą odpowiedzialną za Stuxnet pokazuje, że zespoły przynajmniej raz ze sobą współpracowały.”

“Wierzyliśmy, że te dwa zespoły miały dostęp do wspólnych źródeł, co nie wskazuje na współpracę,” kontynuował Schouwenberg  w wywiadzie dla ABC News. “Jednak wszystko wskazuje na to, że zespół odpowiedzialny za Stuxnet używał początkowo kodu Flame, aby rozruszać projekt. To udowadnia współpracę i podnosi kooperację między tymi zespołami na całkowicie nowy poziom.”

Kilka narodów jest zdolnych do stworzenia niezwykle groźnych wirusów

Przez kilka ostatnich miesięcy amerykańscy oficjele stali się bardziej szczerzy nt. pracy wykonanej przez USA i Izrael przy projektowaniu Stuxnet’a, który, z wielkim powodzeniem został użyty przeciwko irańskim zakładom wzbogacania paliwa nuklearnego Natanz. Choć Teheran temu zaprzecza, Tel Awiw i Waszyngton twierdzą, iż islamska republika rozwija broń nuklearną.

Eksperci ds. bezpieczeństwa twierdzą, iż wirus Flame jest jednym z najbardziej wyrafinowanych złośliwym programem (malicious software – malware) jaki został do tej pory odkryty. Wiele firm do tej pory bada ten wirus, większość ekspertów wierzy, że został on zaprojetowany aby celowo infekować systemy komputerowe w Iranie i w konkurencyjnych reżimach na Bliskim Wschodzie.

USA, Wielka Brytania, Izrael, Rosja, Chiny i prawdopodobnie Indie, Rumunia i Japonia są to kraje zdolne do stworzenia tego rodzaju złożonego oprogramowania, twierdzi Kasperski. Jednak nie zdradza, który, jego zdaniem, stoi za stworzeniem wirusa Flame.

Kiedy został spytany, czy wierzy, że Izrael jest częścią rozwiązania albo czy stoi za problemem intensyfikacji cyber wojny, powiedział “Obydwa”.

“Flame jest ekstremalnie skomplikowany, ale myślę, że wiele krajów może zrobić taki sam lub bardzo podobny wirus, nawet kraje, które na razie nie mają wystarczająco dużo ekspertów. Mogą zatrudnić inżynierów, porwać ich, lub zatrudnić hakerów,” powiedział.

Cyber wojna – cyber terroryzm – wzrasta, dodał.

“Te pomysły rozprzestrzeniają się zbyt szybko. Ten cyber bumerang może wrócić do ciebie,” powiedział.

Ekspert ds. bezpieczeństwa zauważył, że rządy muszą współpracować aby zatrzymać ten rodzaj ataków, które wystąpiły w infrastrukturze komputerowej kilku krajów, tak samo jak współpracowały przeciwko rozprzestrzenianiu się broni nuklearnej, chemicznej i biologicznej. Systemy operacyjne powinny zostać przeprojektowane, stwierdził.

Na świecie może być więcej niezwykle groźnych wirusów

“Oprogramowanie, które zarządza systemami przemysłowymi, transportem, sieciami energetycznymi lub ruchem powietrznym musi być oparte na bezpiecznych systemach operacyjnych. Zapomnij o Microsoft, Linux, Unix” – które są używane w USA i na Zachodzie do zarządzania elektrowniami, zakładami uzdatniania wody, itp., powiedział Kasperski.

Stwierdził, że to jedyny sposób na zabezpieczenie infrastruktury komputerowej przed atakami i sabotażami.

Ekspert powiedział, że najprawdopodobniej inne, bardziej niebezpieczne i niezwykle groźne wirusy, mogą być już stworzone, ponieważ programy malware takie jak Stuxnet i Flame mają określony żywot.

“To całkiem logiczne, że są już zaprojektowane nowe cyber bronie i może niektóre komputery są nimi zainfekowane,” powiedział, jak podaje Reuter.

Minister Obrony Narodowej Izraela Ehud Barak był także obecny na konferencji i zgodził się, że międzynarodowa kooperacja jest potrzebna aby zapobiegać cyber zagrożeniom.

Powiedział “Zniszczenia, przed jakimi możesz się obronić, przy podjęciu właściwej obrony, mogą być więcej warte niż te osiągnięte poprzez atak, niemniej istnieją obydwie możliwości”.

Na początku czerwca New York Times doniósł, iż     Prezydent Obama rozkazał zintensyfikować atak na Iran po tym jak wirus przypadkowo wydostał się z zakładu Natanz, powołując się na operację cyber wojny zapoczątkowanej przez administrację George W. Bush’a o kodowej nazwie “Olympic Games”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.