Strona główna > Świat > Wiktoria Fomienko: Dziennikarz, Piszący O Prywatnej Grupie Wagnera, Zginął W Tajemniczych Okolicznościach

Wiktoria Fomienko: Dziennikarz, Piszący O Prywatnej Grupie Wagnera, Zginął W Tajemniczych Okolicznościach

Zdjęcie: Facebook

Maksim Borodin miał własne źródła w środowisku rosyjskich najemników i prowadził dochodzenie w sprawie śmierci Rosjan w Syrii

Korespondent rosyjskiej agencji informacyjnej „Nowy Dzień” Maksim Borodin, zmarł na oddziale intensywnej terapii szpitala nr 23 miasta Jekaterynburga. Dziennikarz spędził tam kilka dni nie odzyskując przytomności.
Przywieziono go do placówki po tym, jak 12 kwietnia, spadł z wysokości piątego piętra – w niewyjaśnionych okolicznościach.

Dochodzeniem w tej sprawie zajmują się obecnie organy ścigania. Data godzina pogrzebu Borodina, jak dotychczas nie jest określona, czytamy w komunikacie agencji.

Jedną z głośnych publikacji Borodina stał się szereg materiałów na temat rosyjskich najemników, walczących w Syrii w ramach tzw. prywatnej grupy bojowej Wagnera. Dziennikarz miał własne źródła w tym środowisku, z których, w szczególności, otrzymał informację o przywozie do miasta Azbest ciał zabitych w Syrii bojowników Grupy: Stanisława Matwiejewa i Igora Kosoturowa.
Borodin był również jednym z współautorów śledztwa dziennikarskiego na temat liczby mieszkańców Obwodu Swierdłowskiego, biorących udział w syryjskiej kampanii wojskowej. Według reporterów, naliczono ich nie mniej, niż trzy dziesiątki.

Rosyjskie władze nie potwierdzają użycia w Syrii najemników i samego istnienia Grupy Wagnera. Zgodnie z rosyjskim prawem, najemnictwo jest karalne. Tym nie mniej, według mediów, bojcy Grupy Wagnera odbywają się szkolenia w jednej z baz Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) Ministerstwa Obrony Narodowej w Kraju Krasnodarskim, a w Syrii stanowią główną siłą uderzeniową operacji naziemnych z udziałem przedstawicieli Federacji Rosyjskiej.

Na początku lutego informowaliśmy, że amerykańska artyleria i śmigłowce, zniszczyły duży oddział Wagnera, którego uczestnicy próbowali odbić z rąk kurdyjskiego oddziału rafinerię, położoną w pobliżu wsi Hiszam (Хишам). Uczestnicy grup w sieciach społecznościowych, zbliżonych do najemników, poinformowali, że Rosjanie nie mieli osłony z powietrza i przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych, i dlatego nie byli w stanie odpowiedzieć ogniem amerykańskiemu lotnictwu. Szacuje się, że w wyniku walki zginęło od 100 do 600 Rosjan. Rosyjskie kierownictwo uznało, że wśród żołnierzy w tym dniu, strat nie było.

———————

YouTube:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=54&v=OlsLBz8Cy5o
Памяти МАКСИМА БОРОДИНА
Pamięci Maksima Borodina

——————————–

źródło:

https://www.eg.ru/society/507127/
15 апреля 2018 – 22:05
Журналист, писавший о ЧВК Вагнера, погиб при загадочных обстоятельствах
Автор:Фоменко Виктория

——————————

Wybór,tłumaczenie i opracowanie: bezmetki
Rozpowszechnianie zawartości przetłumaczonych materiałów:
dozwala się wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem
adresu tekstu źródłowego i nick’a autora tłumaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *