Strona główna > Bez kategorii > Wielka Brytania: Miliardowe wydatki na wojnę w Afganistanie

Wielka Brytania: Miliardowe wydatki na wojnę w Afganistanie

Wielka Brytania ujawniła, że koszt zaangażowania tego kraju w wojnę w Afganistanie sięgnął 27,6 miliarda dolarów, a przewiduje się, że może zamknąć się w kwocie 32,5 miliarda.

Jednocześnie Wielka Brytania tnie koszty na usługi socjalne, aby ograniczyć deficyt budżetowy. Brytyjski premier David Cameron oświadczył, że Wielka Brytania nie ma zamiaru “pozostawić Afganistanu” i planuje wydać 70 milionów funtów na afgańską armię.

Wycofanie 3800 brytyjskich żołnierzy z Afganistanu ma nastąpić w 2013 roku. Obecnie w tym kraju stacjonuje 9 tysięcy Brytyjczyków. Pozostaną w nim jednak żołnierze, którzy mają pomagać armii afgańskiej. Większość ma zostać wycofana w 2014 roku. Podczas 11 lat trwania tej niepopularnej wśród brytyjskiego społeczeństwa wojny, w Afganistanie zginęło 438 żołnierzy brytyjskich.

W tym samym czasie, gdy rząd brytyjski wydaje miliardy na wojnę w Afganistanie, ograniczane są istotne usługi socjalne w kraju. Cięte są wydatki m.in. na służbę zdrowia i edukację. Cameron mówi, że Wielka Brytania zmuszona jest do kontynuowania cięć w wydatkach publicznych, aby zredukować deficyt budżetowy.

Zmniejszenie wydatków na edukację dotknęło główne najbiedniejsze rodziny. Jednym z następstw cięć było zamknięcie stołówek prowadzonych przez organizacje charytatywne, zapewniające darmowe posiłki najuboższym dzieciom.

Źródło: autonom.pl/?p=3554

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.